Český novinár zadržaný v Thajsku sa môže vrátiť domov

Český novinár zadržaný v Thajsku sa môže vrátiť domov Foto: Facebook Radan Šprongl

Český reportér Radan Šprongl, který byl na konci května zatčen v Thajsku, se může vrátit domů.

ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí. Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje vyřešení případu za úspěch české diplomacie. Administrativní proces ke Špronglovu případu podle informací ČTK ještě není u konce, novinář však už je na cestě z Thajska.

"Jsem rád, že se české diplomacii podařilo zajistit, aby český novinář Radan Šprongl mohl vycestovat ze země bez jakýchkoliv dalších podmínek," uvedl Zaorálek na dotaz ČTK. Ministr také ocenil vstřícnost thajských úřadů.

Válečný reportér Šprongl byl asi před měsícem zatčen, protože u sebe měl neprůstřelnou vestu a přilbu, což je v Thajsku trestné. Díky zaplacení kauce novinář nemusel zůstat ve vazbě, nemohl ale ze země vycestovat. Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK řekla, že formální procedura v případu ještě není úplně dokončena. "Administrativní proces zastavení případu ještě probíhá," uvedla Valentová. S ohledem na citlivost informací ministerstvo další podrobnosti nesdělilo. Podle zdroje ČTK obeznámeného s případem novinář zřejmě již míří do České republiky.

Server irozhlas.cz dříve uvedl, že novinář se po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet další reportáže. Při nástupu do letadla ho kvůli zakázanému vybavení zadržely thajské úřady. Šprongl podle webu zaplatil kauci v přepočtu 70.000 korun.