Ďalší film Zuzany Piussi dostal stopku. Tentokrát dočasne v ČT Foto: D1 Film

Ďalší film Zuzany Piussi dostal stopku. Tentokrát dočasne v ČT

13.09.2017 14:39 | Česko | ČTK, mk

 

 

 

Pred piatimi rokmi niektoré slovenské kiná odmietli odvysielať film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Tentokrát má problém s odvysielaním filmu Zuzany Piussi vedenie ČT. Dokumentárny film „Selský rozum" o predsedovi českého hnutia ANO Andrejovi Babišovi uvidia diváci na obrazovkách Českej televízie až po októbrových voľbách do parlamentu.

 

Dokument slovenskej režisérky Zuzany Piussi a Víta Janečka vznikal tri roky. Tvorcovia tri roky zbierali materiál na českom vidieku, kde zisťovali, čo trápi poľnohospodárov a podnikateľov v tejto oblasti, ako a prečo fungujú dotácie, prečo sa pestujú niektoré plodiny viac a iné menej a prečo v posledných rokoch ubudlo chovov zveri, aké to má dôsledky na produkciu potravín, a akú rolu v tom zohráva Andrej Babiš a jeho podnikanie a politické aktivity.
Film tiež využíva informácie viacerých novinárov. Jedným z hlavných protagonistov filmu je moravský sedliak Bohumír Rada, ktorý spoluzasvetil Andreja Babiša do poľnohospodárskeho podnikania a potom sa ich cesty zásadne rozišli.

Film sa už v ČR v distribúcii nielen pre kiná, ale aj mestá, školy. Viaceré projekcie boli stopnuté. Napríklad stopli jeho premietanie v Přerove, kde mesto vedú nominanti ANO, ale aj na niektorých školách či v iných mestách.

Prečo až po voľbách?

ČT je koproducentom filmu, no diváci ČT ho tak skoro neuvidia. Jeho nasadenie do vysielania pred voľbami vedenie stoplo.

Podľa šéfa ČT neprináša žiadne nové poznatky, takže nie je žiadny zásadný záujem na televíznom vysielaní filmu pred voľbami, povedal na dnešnom zasadnutí Rady ČT generálny riaditeľ ČT Petr Dvořák. Vysielať sa bude asi až v novembri.

 Foto: D1film

Kvôli filmu sa ČT dostala do sporu so Stranou zelených, ktorá chcela ukázať film v predvolebnej kampani.

Diskusiu ohľadom filmu dnes otvoril člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka, ktorého zaujímalo, prečo televízia reláciu neplánuje vysielať. "Film je možné vidieť na internete. ČT je z viacerých médií ostrakizovaná za to, že pracuje na politickú zákazku, čo si ja nemyslím," povedal Šarapatka.

Podľa Dvořáka nebolo možné vysielať film v dostatočnom predstihu pred októbrovými voľbami. Film museli totiž dať prepracovať, objavili sa v ňom nedostatky v citáciách, posudzovalo sa aj to, či všetky strany v dokumente dostali dostatočný priestor, povedal riaditeľ ČT.

Sledujte dianie v českých médiách aj na facebooku.Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nariadil čínskej spoločnosti ByteDance, aby predala americká podiel svoje aplikácie TikTok do 90 dní. Oznámila to agentúra Reuters.

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Najčítanejšie