Seznam.cz požiadal o licenciu pre svoj televízny kanál

Seznam.cz požiadal o licenciu pre svoj televízny kanál Ilustr.foto: ČT

 Internetová firma Seznam.cz požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání licencí pro vysílání svého chystaného televizního kanálu.

Na setkání s novináři to uvedl místopředseda představenstva Pavel Zima. Klasický televizní kanál by se měl šířit prostřednictvím pozemních vysílačů, satelitů i kabelové televize, vyplývá z informací na webu RRTV. Placený má být z reklamních příjmů.

Seznam si nedávno zaregistroval novou společnost Seznam.cz TV, která o licence u RRTV v pátek požádala. Kanál se k divákům dostane i prostřednictvím hybridního vysílání HbbTV, která kombinuje TV vysílání s širokopásmovým internetem.

Seznam.cz loni na podzim vybudoval televizní studio a založil vlastní zpravodajskou redakci pro natáčení zpráv, reportáží a publicistiky. Obsazení redakce postupně rozšiřuje. Podle informací ČTK například nedávno hledal redaktory i kameramany do některých krajských měst a šéfem projektu TV kanálu se stal šéfredaktor Seznam Zpráv Jakub Unger.

Firma nyní umísťuje videa v rámci služby Stream.cz nebo Seznam Zprávy. Uživatelé si vybírají jednotlivé příspěvky, které si pak kliknutím pustí. Nově by mělo jít o klasický televizní kanál s programem složeným z pořadů z dílny Seznamu. Důraz má být kladen na zpravodajství a publicistiku.

Stream i Seznam Zprávy svůj obsah dále rozšiřují. Na Streamu se má objevit během podzimu několik nových pořadů a seriálů. Novým pořadem budou Cizinci v Česku, seriál Krvavá léta s historikem Jiřím Padevětem o masakrech Čechů a Němců nebo pořad Dělníci duše Jakuba Klingora o lidech s duševními poruchami. Novým šestidílným seriálem bude od středy Kafe a cigárko, který navazuje na úspěšný blog herečky Marie Doležalové. Pokračovat bude Zmizelá Šumava a objevila se nová řada návodů, tentokrát na téma volby, pod názvem Volíme s Mírou.

Tzv. dokoukanost videí na Stream.cz se proti loňsku zvýšila o 18 procentních bodů na 70 procent. Sledování příspěvků na Streamu z mobilů se zvýšilo meziročně o 35 až 40 procent. Průměrný denní počet diváků stoupl ze 76.000 na 103.000.

Seznam.cz vlastní jeho zakladatel Ivo Lukačovič. Firma s tržbami téměř čtyři miliardy korun provozuje internetový vyhledávač, e-mailovou službu, zpravodajský portál Novinky.cz a Seznam Zprávy, mapový server Mapy.cz nebo oborové weby jako Sreality a Sauto. Firma zaměstnává kolem 1200 lidí a má roční zisk přes jednu miliardu korun.