Ovčáček nechce odpovedať niektorým novinárom, syndikát sa ohradil

 Ovčáček nechce odpovedať niektorým novinárom, syndikát sa ohradil Foto: FB J. Ovčáček

Syndikát novinářů České republiky se dnes ohradil proti rozhodnutí mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který deníku Hospodářské noviny (HN) a serveru Aktuálně.cz odmítl odpovědět na otázky k financování kampaně prezidenta Miloše Zemana a odkázal je na zákon o svobodném přístupu k informacím. 

 

 

Je to jasné omezení svobody získávat a šířit informace, uvedl syndikát na twitteru. Podle Ovčáčka vydavatelství Economia, které patří finančníkovi Zdeňku Bakalovi a mimo jiné vydává HN a provozuje server Aktuálně.cz, účelově a záměrně již delší dobu šíří dezinformace s cílem poškodit v očích veřejnosti prezidenta republiky.

"Ostře odsuzujeme @prezidentmluvci, který chce @Hospodarky a @Aktualnecz odpovídat pouze na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím," napsal syndikát. Zákon ukládá státním orgánům, orgánům územní samosprávy a veřejným institucím povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti. Pokud nejsou dány důvody pro odmítnutí poskytnutí informací, musí je úřad poskytnout nejpozději ve lhůtě do 15 dnů ode dne přijetí žádosti.

Podle člena představenstva Economie a ředitele redakcí Vladimíra Piskáčka zvolil Ovčáček "bezprecedentní postup", který nemá v české demokratické společnosti obdoby. "Reportérovi oznámil, že Hospodářské noviny a Aktuálně.cz nejsou média, ale ´volební věštníky´, a proto na dotazy nebude odpovídat," uvedl Piskáček ve vyjádření zveřejněném na twitteru.

Prezidentův mluvčí v reakci zaslané ČTK poté uvedl, že "Bakalovo vydavatelství" šíří vyslovené dezinformace. "K tomu Syndikát novinářů celou dobu mlčí, ač už jsem na problém několikrát veřejně upozornil," napsal v SMS. Vydavatelství podle něj také vede nepokrytě volební kampaň ve prospěch konkrétního prezidentského kandidáta, kterého veřejně podpořilo, dodal.

Novináři HN a Aktuálně.cz se podle Piskáčka nenechají zastavit. Podobně "naivní a nesmyslné kroky" ze strany kanceláře nejvyššího ústavního činitele je podle Piskáčka motivují k další práci.

Práci novinářů kritizovali už loni v prosinci na celostátní konferenci SPD předseda hnutí Tomio Okamura a přidal se k němu i prezident Miloš Zeman, který byl hostem konference. Některá média na sjezd SPD nesměla. Dovnitř konferenčního centra se nedostali například novináři z Aktuálně.cz, Seznam Zprávy nebo pořadu 168 hodin České televize.