Najvyšší súd prirovnal skomolenie Okamurovho mena na Pitomia ku kreslenej karikatúre Foto: FB T. Okamura-SPD

Najvyšší súd prirovnal skomolenie Okamurovho mena na Pitomia ku kreslenej karikatúre

11.05.2018 11:25 | Česko | ČTK

Na zkomolení jména a jeho spojení s hanlivým výrazem je nutné pohlížet podobně jako na kreslenou karikaturu, která zveličuje, přehání a ironizuje, jen místo jména pracuje s podobou.

 

Pokud stojí na reálném základě a nepřekračuje meze, je přípustná. Politici navíc musí projevit vyšší stupeň tolerance než lidé mimo veřejný prostor. Nejvyšší soud (NS) to uvedl v rozhodnutí, jímž zamítl dovolání místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ve sporu kvůli použití přezdívky Pitomio.

"Vzhledem k tomu, že karikatura používá výrazových prostředků sobě vlastních, je třeba na způsob jimž se vyjadřuje, nahlížet shovívavěji, nelze však připustit, aby zcela zjevně přesáhla meze přiměřenosti v poměru ke sledovanému cíli kritiky - tzv. intenzívní exces," stojí v odůvodnění, které soud zpřístupnil dnes, zatímco výrok byl veřejně známý už ve čtvrtek.

Justice se podle NS v Okamurově kauze obecným zásadám nezpronevěřila, proto politik s dovoláním neuspěl. V platnosti zůstal rozsudek, na jehož základě se sice vydavatelství Czech News Center muselo na webu omluvit za dva články v týdeníku Reflex z roku 2013, kde bylo označení Pitomio podle soudů samoúčelné, ale Okamura nevysoudil odškodnění, navíc justice v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky.

Odporúčame aj: Okamura neuspel v spore kvôli prezývke Pitomio

V dovolání stálo, že justice se při posuzování přiměřenosti označení Pitomio odklonila od zásady, že užití natolik expresivního výrazu "je přípustné pouze ve výjimečných případech jako reakce na extrémní prohlášení adresáta takovéhoto označení". NS měl podle Okamurova dovolání přemýšlet také nad tím, zda je zkomolenina spojená s hanlivým výrazem přípustným zásahem do práva na ochranu jména a důstojnosti a zda jde o přípustnou hodnotící kritiku, pokud namísto hodnocení názorů či výroků je hanlivě označován sám jejich nositel.

NS dospěl k závěru, že pokud se například podoba člověka může stát předmětem karikatury, pak ani nelze vyloučit analogickou možnost zkarikování jména. "I v tomto případě se proto obdobně uplatní zásada, že karikatura náleží do podmnožiny hodnotících soudů, jedná se o jiný způsob kritiky, jež svým terčem činí určitý charakterový rys, tělesnou vlastnost, čin konkrétní karikované osoby, na který pomocí ironie a nadsázky upozorňuje a tímto způsobem kritizuje," rozhodl soud.

Umění karikatury nespočívá podle NS v přiměřenosti a nestrannosti, naopak z principu bývá ostrá. "Stejně jako kritika, je karikatura hodnocena jak podle svého obsahu, tak podle formy, jíž je na určitou skutečnost upozorňováno. Pro karikaturu je typické, že zveličuje, přehání a ironizuje, a proto nezbytným předpokladem pro bezchybné právní posouzení je odstranění satirického hávu, do nějž se halí; vlastní informace i karikatura musí spočívat na reálném základě, byť minimálním," popsali soudci v rozhodnutí.

Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je. V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně. Pitomio je výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární.

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pojem Pitomio se v posledních měsících čas od času objevuje také v jiných médiích než v Reflexu, například v Euru či Lidových novinách.

"Politik nevyhnutelně a vědomě předkládá novinářům a široké veřejnosti ke kontrole každé své slovo a čin, a proto musí projevit vyšší stupeň tolerance," konstatoval NS.

pošli na vybrali.sme.sk
Polícia spackala obhliadku miesta vraždy Kuciaka, tvrdí Lipšic

Polícia spackala obhliadku miesta vraždy Kuciaka, tvrdí Lipšic

Polícia spackala prvú ohliadku miesta februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Novinár reaguje na rozhodnutie prokuratúry stiahnuť naňho žalobu za ohováranie

Novinár reaguje na rozhodnutie prokuratúry stiahnuť naňho žalobu za ohováranie

Novinár Lukáš Milan v roku 2015 napísal pre týždenník Plus 7 dní článok s názvom Košická chobotnica s podtitulom Výpalník Paška?

V Plus 7 dní je viacero zmien, vracia sa redaktorka, ktorá odišla kvôli vedeniu

V Plus 7 dní je viacero zmien, vracia sa redaktorka, ktorá odišla kvôli vedeniu

V týždenníku Plus 7 dní skončila zástupkyňa šéfredaktora, vracia sa bývalá šéfka oddelenia politiky.

V ruskej Soči VUJE nadviazalo spoluprácu s Južnou Kóreou

V ruskej Soči VUJE nadviazalo spoluprácu s Južnou Kóreou

Na 10. ročníku najvýznamnejšieho medzinárodného fóra jadrovej energetiky AtomeXpo 2018 bolo Slovensko zastúpené spoločnosťou so 40-ročnou tradíciou v odbore - VUJE Trnava.

JOJ vysvetľuje, prečo v kriminálke Za sklom vymenila dvojníka Kaliňáka

JOJ vysvetľuje, prečo v kriminálke Za sklom vymenila dvojníka Kaliňáka

Po viacerých peripetiách JOJ konečne nasadila do vysielania druhú sériu kriminálneho seriálu Za sklom.

Vznikol nový magazín ZaPlotom.sk

Vznikol nový magazín ZaPlotom.sk

V týchto dňoch bol spustený neobvyklý online magazín, ktorý chce poukázať na lepšiu stránku Slovenska.

 

Slováci popri televízii najčastejšie surfujú na internete a na sociálnych sieťach

Slováci popri televízii najčastejšie surfujú na internete a na sociálnych sieťach

Medzi najčastejšie činnosti, ktorým sa internetoví obyvatelia Slovenska zvládajú venovať popri sledovaní televízie, patrí surfovanie na internete, na druhom mieste je prehliadanie sociálnych sietí.

RTVS odvysiela v premiére sériu dokumentov Biele vrany

RTVS odvysiela v premiére sériu dokumentov Biele vrany

Premiérovú šesťdielnu sériu autorských dokumentov o problémoch našej krajiny a tých, ktorí sa neboja napriek nepríjemnostiam upozorniť na problémy a bojujú za nápravu, si vďaka RTVS môžu diváci pozrieť každý pondelok od 21. mája večer na Dvojke.

Šéf Facebooku príde do Bruselu vyjasniť otázky ohľadom ochrany osobných údajov

Šéf Facebooku príde do Bruselu vyjasniť otázky ohľadom ochrany osobných údajov

Konferencia predsedov politických skupín Európskeho parlamentu odsúhlasila, že šéf Facebooku Mark Zuckerberg by mal prísť na stretnutie so zástupcami EP vyjasniť otázky, ktoré sa týkajú používania osobných údajov.

Markíza bude mať mimoriadny rozhovor s Andrejom Kiskom

Markíza bude mať mimoriadny rozhovor s Andrejom Kiskom

Markíza zaradila v nedeľu o 13:00 do vysielania 25-minútovú politickú talkshow, kde redaktor spravodajstva vyspovedá prezidenta SR Andreja Kisku.

Najčítanejšie