ČT vypočula výzvy divákov, na ČT24 odvysiela mimoriadny prejav Andreja Kisku Reprofoto RTVS

ČT vypočula výzvy divákov, na ČT24 odvysiela mimoriadny prejav Andreja Kisku

20.08.2018 13:08 | Česko | ČTK, mk

Prejav slovenského prezidenta k augustu 1968 odvysiela v utorok aj ČT24.

 

RTVS v utorok na Jednotke odvysiela mimoriadny prejav Andreja Kisku k 50. výročiu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. O priestor na vystúpenie požiadal samotný prezident.

Jeho prejav odvysiela súbežne s RTVS aj Česká televízia. "Prejav slovenského prezidenta Andreja Kisku odvysielame v utorok súbežne s RTVS na kanále ČT24, a to od 19:50," povedala dnes ČTK hovorkyňa Českej televízie Karolína Blinková.

Český prezident Miloš Zeman prejav k výročiu okupácie krajiny nechystá, nezúčastní sa ani žiadnej spomienkovej akcie. „Svoj odvážny prejav už pán prezident predniesol, keď počas začínajúcej normalizácie vyhlásil, že nesúhlasí s okupáciou. Za tento prejav ho neskôr vyhodili z práce, z Vysokej školy ekonomickej. Takýto prejav je hodnotnejší ako tisíce čisto formálnych a neúprimných prejavov, ktoré 21. augusta určite zaznejú,“ napísal na twitteri prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Na sociálnych sieťach to vyvolalo vlnu kritiky od ironických statusov ako "požičajte nám Slováci Kisku" až po oficiálnu výzvu adresovanú vedeniu ČT a ČR o odvysielanie prejavu. „Vzhľadom k tomu, že sa český prezident, prostredníctvom svojho ovčiarskeho psa, vyjadril, že k 50. výročiu okupácie Československa ruskými vojakmi neplánuje prejav, poslal som túto žiadosť generálnemu riaditeľovi ČT a riaditeľovi spravodajstva ČT, ďalší email potom generálnemu riaditeľovi ČRo a riaditeľovi spravodajstvo ČRo,“ napísal na facebooku autor výzvy Robin Suchánek.

Okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začala v noci z 20. na 21. augusta. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy znamenal koniec reformného procesu označovaný ako pražskej jar. Nasledovala po ňom doba normalizácie, ukončená revolúciou na jeseň 1989.

pošli na vybrali.sme.sk


Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

1. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

2. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

3. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

4. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

5. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

6. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

7. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

8. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

9. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

10. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

Najčítanejšie