ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

09.10.2018 19:08 | Česko | ČTK

Česká televize uvede v říjnu a listopadu desítky pořadů, kterými oslaví 100. výročí české státnosti.

 

Do vysílání nasadí premiéry historických snímků i dokumentů, divadelní hry, koncerty, pořady pro děti či zpravodajské speciály. Nové cykly se zaměří jak na významné osobnosti české historie, tak na zapomenuté hrdiny. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

"Česká televize se snaží k historii přistupovat inovativním způsobem. Na všech našich programech se objeví desítky nových pořadů, od filmů, dokumentů přes zpravodajství až po dětské vysílání, které se z různých úhlů vztáhnou k osobnostem a fenoménům, jež vznik samostatného státu provázely," řekl Dvořák.

Prvního československého ministra financí, který podlehl atentátu, divákům přiblíží dvoudílný snímek režiséra Jiřího Svobody Rašín. Na snímku se podílela pravnučka ministra Karolina Breitenmoser-Stransky. "Pan Svoboda mne oslovil, když na filmu začal pracovat, jestli nemám nějaké dokumenty. Byla to pro mne zajímavá zkušenost a měla jsem také pocit, že uzavírám kruh. Že ta tragédie, kterou prožívala celá rodina, se tímto filmem, i tím, co se děje, může pochovat," řekla novinářům Breitenmoser-Stransky. Režisér Svoboda kromě filmu natočil dokument Rodina Aloise Rašína mapující osudy Rašínových příbuzných.

Na osud první české dámy se zaměří dokument Josefa Císařovského Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové. Ten nabídne nejen vhled do úlohy Masarykovy ženy v politickém životě prezidenta i utváření samostatného státu, ale také autentická svědectví pravnučky Charlotty Kotíkové.

Více rodinný a osobní pohled na stoleté výročí přinesou dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století. Společenským aférám se bude věnovat osmidílný seriál Průšvihy první republiky. "Nejvíce mne zaujalo, jak se aféry nelišily od těch dnešních, a jak často mají řadu někdy až zneklidňujících podobností," uvedl autor pořadu Jakub Tabery. Televize představí také Taberyho další dva dokumenty - Dva muži v roce jedna a Legie 100, připravený ve spolupráci s Československou obcí legionářskou.

Kanál ČT :D připravil pět premiérových pořadů. Jde například o výlety do období vzniku Československa v pořadu Skautská pošta či představení animované státní hymny v Když se řekne naše země. Výročí bude reflektovat také zpravodajská ČT24. Hlavní relace od 15. října bude pravidelně uvádět příběhy spjaté se vznikem republiky, připraven je i pořad Dnes před 100 lety. V den výročí bude zpravodajský kanál vysílat celý den vstupy od Národního muzea, Obecního domu a z Hradčanského náměstí.

ČT art nabídne záznam Smetanovy opery Libuše a 28. října přímý přenos představení Říjen 1918 Studia Ypsilon z Obecního domu.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie