ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

09.10.2018 19:08 | Česko | ČTK

Česká televize uvede v říjnu a listopadu desítky pořadů, kterými oslaví 100. výročí české státnosti.

 

Do vysílání nasadí premiéry historických snímků i dokumentů, divadelní hry, koncerty, pořady pro děti či zpravodajské speciály. Nové cykly se zaměří jak na významné osobnosti české historie, tak na zapomenuté hrdiny. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

"Česká televize se snaží k historii přistupovat inovativním způsobem. Na všech našich programech se objeví desítky nových pořadů, od filmů, dokumentů přes zpravodajství až po dětské vysílání, které se z různých úhlů vztáhnou k osobnostem a fenoménům, jež vznik samostatného státu provázely," řekl Dvořák.

Prvního československého ministra financí, který podlehl atentátu, divákům přiblíží dvoudílný snímek režiséra Jiřího Svobody Rašín. Na snímku se podílela pravnučka ministra Karolina Breitenmoser-Stransky. "Pan Svoboda mne oslovil, když na filmu začal pracovat, jestli nemám nějaké dokumenty. Byla to pro mne zajímavá zkušenost a měla jsem také pocit, že uzavírám kruh. Že ta tragédie, kterou prožívala celá rodina, se tímto filmem, i tím, co se děje, může pochovat," řekla novinářům Breitenmoser-Stransky. Režisér Svoboda kromě filmu natočil dokument Rodina Aloise Rašína mapující osudy Rašínových příbuzných.

Na osud první české dámy se zaměří dokument Josefa Císařovského Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové. Ten nabídne nejen vhled do úlohy Masarykovy ženy v politickém životě prezidenta i utváření samostatného státu, ale také autentická svědectví pravnučky Charlotty Kotíkové.

Více rodinný a osobní pohled na stoleté výročí přinesou dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století. Společenským aférám se bude věnovat osmidílný seriál Průšvihy první republiky. "Nejvíce mne zaujalo, jak se aféry nelišily od těch dnešních, a jak často mají řadu někdy až zneklidňujících podobností," uvedl autor pořadu Jakub Tabery. Televize představí také Taberyho další dva dokumenty - Dva muži v roce jedna a Legie 100, připravený ve spolupráci s Československou obcí legionářskou.

Kanál ČT :D připravil pět premiérových pořadů. Jde například o výlety do období vzniku Československa v pořadu Skautská pošta či představení animované státní hymny v Když se řekne naše země. Výročí bude reflektovat také zpravodajská ČT24. Hlavní relace od 15. října bude pravidelně uvádět příběhy spjaté se vznikem republiky, připraven je i pořad Dnes před 100 lety. V den výročí bude zpravodajský kanál vysílat celý den vstupy od Národního muzea, Obecního domu a z Hradčanského náměstí.

ČT art nabídne záznam Smetanovy opery Libuše a 28. října přímý přenos představení Říjen 1918 Studia Ypsilon z Obecního domu.

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie