ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

09.10.2018 19:08 | Česko | ČTK

Česká televize uvede v říjnu a listopadu desítky pořadů, kterými oslaví 100. výročí české státnosti.

 

Do vysílání nasadí premiéry historických snímků i dokumentů, divadelní hry, koncerty, pořady pro děti či zpravodajské speciály. Nové cykly se zaměří jak na významné osobnosti české historie, tak na zapomenuté hrdiny. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

"Česká televize se snaží k historii přistupovat inovativním způsobem. Na všech našich programech se objeví desítky nových pořadů, od filmů, dokumentů přes zpravodajství až po dětské vysílání, které se z různých úhlů vztáhnou k osobnostem a fenoménům, jež vznik samostatného státu provázely," řekl Dvořák.

Prvního československého ministra financí, který podlehl atentátu, divákům přiblíží dvoudílný snímek režiséra Jiřího Svobody Rašín. Na snímku se podílela pravnučka ministra Karolina Breitenmoser-Stransky. "Pan Svoboda mne oslovil, když na filmu začal pracovat, jestli nemám nějaké dokumenty. Byla to pro mne zajímavá zkušenost a měla jsem také pocit, že uzavírám kruh. Že ta tragédie, kterou prožívala celá rodina, se tímto filmem, i tím, co se děje, může pochovat," řekla novinářům Breitenmoser-Stransky. Režisér Svoboda kromě filmu natočil dokument Rodina Aloise Rašína mapující osudy Rašínových příbuzných.

Na osud první české dámy se zaměří dokument Josefa Císařovského Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové. Ten nabídne nejen vhled do úlohy Masarykovy ženy v politickém životě prezidenta i utváření samostatného státu, ale také autentická svědectví pravnučky Charlotty Kotíkové.

Více rodinný a osobní pohled na stoleté výročí přinesou dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století. Společenským aférám se bude věnovat osmidílný seriál Průšvihy první republiky. "Nejvíce mne zaujalo, jak se aféry nelišily od těch dnešních, a jak často mají řadu někdy až zneklidňujících podobností," uvedl autor pořadu Jakub Tabery. Televize představí také Taberyho další dva dokumenty - Dva muži v roce jedna a Legie 100, připravený ve spolupráci s Československou obcí legionářskou.

Kanál ČT :D připravil pět premiérových pořadů. Jde například o výlety do období vzniku Československa v pořadu Skautská pošta či představení animované státní hymny v Když se řekne naše země. Výročí bude reflektovat také zpravodajská ČT24. Hlavní relace od 15. října bude pravidelně uvádět příběhy spjaté se vznikem republiky, připraven je i pořad Dnes před 100 lety. V den výročí bude zpravodajský kanál vysílat celý den vstupy od Národního muzea, Obecního domu a z Hradčanského náměstí.

ČT art nabídne záznam Smetanovy opery Libuše a 28. října přímý přenos představení Říjen 1918 Studia Ypsilon z Obecního domu.

pošli na vybrali.sme.sk


Muž z identikitu v prípade vraždy Kuciaka vraj spáchal samovraždu

1. Muž z identikitu v prípade vraždy Kuciaka vraj spáchal samovraždu

Muž z policajného portrétu, ktorý v septembri zverejnila prokuratúra v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka, spáchal v stredu samovraždu.

Do kín prichádza film o kontroverznom Zdeňkavi Tomanovi, ktorý sa nezastavil pred ničím

2. Do kín prichádza film o kontroverznom Zdeňkavi Tomanovi, ktorý sa nezastavil pred ničím

Sedem rokov po OBČIANSKOM PREUKAZE a štrnásť rokov po filme ŽELARY, ktorý získal nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, prichádza Ondřej Trojan s príbehom z temného a málo zmapovaného obdobia 1945 – 48.

Tvorcovia nového slovenského filmu sa radili s Michaelom Duglasom

3. Tvorcovia nového slovenského filmu sa radili s Michaelom Duglasom

Režisér Peter Bebjak, producent Rasťo Šesták a kameraman Martin Žiaran s produkčnej spoločnosti DNA sa včera podvečer nášho času v New Yorku stretli s americkým hercom Michaelom Douglasom. 

Bývalý agent FBI dal tajné dokumenty novinárom, dostal štyri roky

4. Bývalý agent FBI dal tajné dokumenty novinárom, dostal štyri roky

Štyri roky väzenia prinieslo bývalému agentovi amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) poskytnutie dôverných informácií médiám.

Knižný kompas. Toto sú TOP autori a knižné hity

5. Knižný kompas. Toto sú TOP autori a knižné hity

Ak máte radi knihy, tieto mená určite poznáte: Karika, Coddington, Soltész, Homolová Tóthová, Tormová, ale aj Coelho, EL James, Moyesová, či Backman.

Francúzsky výrobca ponúka voňavku z odpadu parfumového priemyslu

6. Francúzsky výrobca ponúka voňavku z odpadu parfumového priemyslu

Francúzsky výrobca luxusných parfumov Etat Libre d'Orange predáva voňavku vyrábanú za použitia odpadu po produkcii iných voňaviek.

Rostás prišiel do konfliktu s redaktorom RTVS, chcel mať šou naživo

7. Rostás prišiel do konfliktu s redaktorom RTVS, chcel mať šou naživo

Redaktor RTVS Ladislav Ďurkovič chcel dať priestor na vyjadrenie Tiborovi Rostásovi, ten z toho chcel urobiť šou naživo.

Křetínský chce vraj kúpiť podiel vo francúzskom denníku Le Monde

8. Křetínský chce vraj kúpiť podiel vo francúzskom denníku Le Monde

Český miliardár Daniel Křetínský jedná s francúzskym finančníkom o kúpe podielu vo francúzskom denníku Le Monde.

Premiér: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

9. Premiér: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom kybernetického útoku.

Svrčeková odchádza z pozície hovorkyne SaS

10. Svrčeková odchádza z pozície hovorkyne SaS

Na komunikačnom oddelení strany Sloboda a solidarita sú zmeny.

Najčítanejšie