ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

ČT uvedie k výročiu republiky historické dokumenty aj detské relácie

09.10.2018 19:08 | Česko | ČTK

Česká televize uvede v říjnu a listopadu desítky pořadů, kterými oslaví 100. výročí české státnosti.

 

Do vysílání nasadí premiéry historických snímků i dokumentů, divadelní hry, koncerty, pořady pro děti či zpravodajské speciály. Nové cykly se zaměří jak na významné osobnosti české historie, tak na zapomenuté hrdiny. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

"Česká televize se snaží k historii přistupovat inovativním způsobem. Na všech našich programech se objeví desítky nových pořadů, od filmů, dokumentů přes zpravodajství až po dětské vysílání, které se z různých úhlů vztáhnou k osobnostem a fenoménům, jež vznik samostatného státu provázely," řekl Dvořák.

Prvního československého ministra financí, který podlehl atentátu, divákům přiblíží dvoudílný snímek režiséra Jiřího Svobody Rašín. Na snímku se podílela pravnučka ministra Karolina Breitenmoser-Stransky. "Pan Svoboda mne oslovil, když na filmu začal pracovat, jestli nemám nějaké dokumenty. Byla to pro mne zajímavá zkušenost a měla jsem také pocit, že uzavírám kruh. Že ta tragédie, kterou prožívala celá rodina, se tímto filmem, i tím, co se děje, může pochovat," řekla novinářům Breitenmoser-Stransky. Režisér Svoboda kromě filmu natočil dokument Rodina Aloise Rašína mapující osudy Rašínových příbuzných.

Na osud první české dámy se zaměří dokument Josefa Císařovského Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové. Ten nabídne nejen vhled do úlohy Masarykovy ženy v politickém životě prezidenta i utváření samostatného státu, ale také autentická svědectví pravnučky Charlotty Kotíkové.

Více rodinný a osobní pohled na stoleté výročí přinesou dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století. Společenským aférám se bude věnovat osmidílný seriál Průšvihy první republiky. "Nejvíce mne zaujalo, jak se aféry nelišily od těch dnešních, a jak často mají řadu někdy až zneklidňujících podobností," uvedl autor pořadu Jakub Tabery. Televize představí také Taberyho další dva dokumenty - Dva muži v roce jedna a Legie 100, připravený ve spolupráci s Československou obcí legionářskou.

Kanál ČT :D připravil pět premiérových pořadů. Jde například o výlety do období vzniku Československa v pořadu Skautská pošta či představení animované státní hymny v Když se řekne naše země. Výročí bude reflektovat také zpravodajská ČT24. Hlavní relace od 15. října bude pravidelně uvádět příběhy spjaté se vznikem republiky, připraven je i pořad Dnes před 100 lety. V den výročí bude zpravodajský kanál vysílat celý den vstupy od Národního muzea, Obecního domu a z Hradčanského náměstí.

ČT art nabídne záznam Smetanovy opery Libuše a 28. října přímý přenos představení Říjen 1918 Studia Ypsilon z Obecního domu.

pošli na vybrali.sme.sk


Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

1. Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

Kniha novinára  Jaroslava Kmenta Český špión Erwin van Haarlem sa stala námetom pre hollywoodsky film. Autorovi a investigativnemu novinárovi ponúkol spoluprácu producent a scenárista David Klawans.

Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

2. Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

Predseda Smeru Robert Fico bude vo štvrtok hosťom kontroverzného moderátora Jaromíra Soukupa v TV Barrandov v jeho relácii Duel Špeciál.

Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

3. Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je nielen pre divákov na Slovensku a Česku, ale aj v Nemecku jedným zo symbolov Vianoc.

Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

4. Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

V sobotu mala strana Smer-SD v Trenčíne snem.

ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

5. ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

´Ndrangheta v prvých rokoch nášho storočia ešte viac zbohatla a presadila sa aj na medzinárodnej úrovni. Dávno totiž vyrovnala krok s globálnym trhom a investovala do obchodných aktivít...

Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

6. Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

Bývalý minister vnútra a poslanec Smeru Robert Kaliňák vo štvrtok zvolal tlačovú besedu, na ktorej kritizoval spravodajské médiá. Naopak mal potrebu zastať sa webu, ktorý šíri hoaxy, antisemitizmus a medicínske bludy.

Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

7. Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

To, aké články pôjdu alebo nepôjdu do novín, v nezávislých novinách rozhoduje šéfredaktor. Inzercia je označená a mnohé médiá si dávajú pozor, aby aj platená inzercia bola korektná, antikampaň do novín nepúšťajú. To, čo predviedol majiteľ novín, je ukážkovým príkladom zneužitie novín na nekorektnú špinavú kampaň pred voľbami. Pokračovanie.

YouTube a Facebook ovládajú polovicu trhu s videoreklamou na sieti

8. YouTube a Facebook ovládajú polovicu trhu s videoreklamou na sieti

Internetoví giganti YouTube a Facebook ovládajú dokopy 56 percent trhu s videoreklamou na internete.

Sídlo CNN v New Yorku evakuovali kvôli nahláseným bombám

9. Sídlo CNN v New Yorku evakuovali kvôli nahláseným bombám

Americká polícia v noci na dnes zhruba na dve hodiny evakuovala sídlo televíznej stanice CNN v New Yorku kvôli hláseniu, že v budove bolo ukrytých päť výbušných zariadení.

Zem a Vek do knižníc nepatrí – Verejná výzva OĽaNO županom, primátorom a starostom

10. Zem a Vek do knižníc nepatrí – Verejná výzva OĽaNO županom, primátorom a starostom

Hnutie OĽaNO vyzýva všetkých predsedov samosprávnych krajov, primátorov miest a starostov obcí na Slovensku.

Najčítanejšie