Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom Foto: FB Sisyfos

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

15.03.2019 20:26 | Česko | ČTK

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

 

Zlatý balvan připadl premiérovi Andreji Babišovi (ANO), šéfovi SPD Tomiu Okamurovi a jeho spolustraníkovi Radku Kotenovi, poslankyni ANO Věře Adámkové a Pirátce Daniele Bílé "za blábolení a šíření pitomostí v oblasti vědy". Další balvany dostali veterináři, lékaři a léčitelé. Spolek ceny uděloval pojedenadvacáté. Laureáty vybíral z téměř 70 nominací.

Podle Leoše Kyši z výboru klubu to čeští politici nemají snadné. "Útočí na ně opičí mor či mikrovlnné trouby," řekl Kyša. Podle něj je největším epidemiologem a expertem na exotické nemoci Okamura. Před nedávnem ve svém videu na facebooku informoval o opičím moru, který se do Evropy dostal s migranty a jemuž podlehla i jedna Češka. Nemoc ale neexistuje. Před nebezpečnými "mikrovlnkami" zase varoval poslanec SPD Radek Koten.

Babiš si Zlatý balvan vysloužil za své nedávné vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce, kde se svěřil, že užívá homeopatika. Mluvil pak o tom, že existují homeopatika na křivdu a že on křivdu má. Za vyjádření o homeopaticích spolek ocenil i Adámkovou, Bílou pak za její slova o alternativní léčbě.

V kategorii jednotlivců Zlatý balvan dostal lékař Jan Šula neboli Ian Sula za "propagaci myšlenky, že by akademické tituly měly být dědičné, a za poznání významu zmrzliny pro laboratorní medicínu". Výbor spolku označil Šulu za samozvaného imunologa, který inkasuje od pacientů desetitisíce i statisíce. Lékař tvrdí, že neexistuje nevyléčitelná nemoc, ale nevyléčitelný pacient. Nabízel vlastní neregistrované vakcíny. Loni na něj podal trestní oznámení pro podvod prezident České lékařské komory.

Stříbrným balvanem klub skeptiků ocenil Českou asociaci veterinárních lékařů malých zvířat za podporu veterinární homeopatie a lékaře Michala Haška za "revoluční propojení onkologie, psychologie, imunologie a cest na Bali". Podle poroty Hašek propaguje revoluční metodu, kdy se člověk máváním rukama dokáže zbavit rakoviny, obezity a plešatosti.

Bronz za loňský rok dostala redakce časopisu Nová Regena o psychologii, zdravé výživě, bylinkách a esoterice. Získala ji za "pravidelnou dávku nepravd a mýtů". Otiskla například, že je možné odhalit myomy či bránit jejich vzniku díky rozhovorům s vlastní dělohou, uvedli pořadatelé. Bronzový balvan má pak i Katarína "Archanděl Uriel" Kuňová, a to za "používání alternativních technik při vyšetřování a trestání těžkých zločinů". Zakladatelku duchovního hnutí Avenna potrestal loni soud podmínkou za vydírání sedmnáctiletého mladíka. Podle rozsudku léčitelka nutila syna svého známého, aby se přiznal ke zneužívání své mladší sestry. Policejní vyšetřování nic takového neprokázalo.

Balvan si nikdo z oceněných převzít nepřišel. Pořadatelům na pozvání odpověděli jen dva laureáti. Pirátka Bílá se z recesistického ceremoniálu omluvila. Babišův sekretariát vzkázal, ať klub cenu přijde premiérovi předat do úřadu vlády.

Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v roce 1976 v USA jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti z iniciativy desítek vědců a filozofů včetně několika nositelů Nobelových cen. Tuzemský klub se ustavil v roce 1995.

pošli na vybrali.sme.sk


Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

1. Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

Dezinformačné internetové stránky získavajú predajom reklamného priestoru každoročne prinajmenšom 235 miliónov dolárov.

Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

2. Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

Dvadsiaty piaty film s Jamesom Bondom ponesie názov No Time To Die (Nie je čas zomrieť).

Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

3. Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

Televízia Markíza na jeseň 2019 pokračuje ďalšou sériou seriálu z nemocničného prostredia Sestričky.

Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

4. Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

Pražský vrchný súd dnes priznal herečke Dagmar Havlovej štyri milióny korún odškodného od vydavateľstva Bauer Media za tvrdenie, že mala milenecký pomer v čase, keď jej umieral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

5. Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

Americká spoločnosť Apple je odhodlaná vynaložiť vyše šesť miliárd dolárov na pôvodné programy a filmy pre svoju plánovanú televíziu Apple TV +.

Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

6. Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

Rozprávku Čarovný kamienok bude RTVS vysielať už počas tohtoročných Vianoc na Štedrý deň.

Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

7. Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

Sociálne siete Twitter a Facebook zablokovali mnoho účtov, ktoré sú podľa ich názoru spojené s dezinformačnou kampaňou Číny zameranou na hongkonské protesty.

Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

8. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Zmizol poľský milionár a filmový producent

9. Zmizol poľský milionár a filmový producent

Poľskí policajti, hasiči, pohraničníci a záchranári na severovýchode Poľska druhý deň pátrajú po milionárovi a filmovom producentovi Piotrovi Wozniak-Starakovi, ktorý zmizol na Mazurských jazerách.

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

10. Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

Najčítanejšie