Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey Foto: Barrandov

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

23.08.2019 17:21 | Česko | ČTK

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

 

ČTK to zistila z internetových stránok úradu. Podľa hovorcu ÚOHS Martina Švandy nejde o zmenu podielov, ale o zmenu právomocí. CITIC Group tvrdí, že sa so Soukupom dohodla na znížení podielu v Empresa Media prevádzkujúcej TV Barrandov a navýšenie podielu v skupine Médea Group proporčným spôsobom. Nové rozloženie podielov neuviedla.

Rainbow Wisdom Investment, ktorú založila čínska štátna skupina CITIC pre pôsobenie v Českej republike, získala podiely v oboch spoločnostiach tento rok v júni, keď preberala aktíva holdingu CEFC China. V Empresa Media, 49 percent, v marketingovej Médea Group 30 percent. Ak protimonopolný úrad spojenie schváli, bude mať možnosť firmy spoločne so Soukupom kontrolovať.

"CITIC Group sa dohodla s druhým akcionárom, pánom Jaromírom Soukupom, na reštrukturalizácii svojho podielu v jeho spoločnostiach. Proporčným spôsobom, zodpovedajúcim ekonomickej valuácií (hodnote), znižuje svoj podiel v spoločnosti Empresa Media a navyšuje svoj podiel v skupine Médea Group," uviedol podpredseda predstavenstva CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík.

Podľa Soukupa ide o bežný administratívny úkon. "Aby zmluva o prevzatí akcií bola účinná, potrebujete súhlas Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. Ide o právny postup, ktorý musí absolvovať každý, v ktorého firmách sa menia podiely," povedal Soukup ČTK. Čínska štátna skupina CITIC preberá aktíva holdingu CEFC China a k tomu je potrebné súhlas protimonopolného úradu. "Všetky ostatné záležitosti sú už však medzi mnou a mojimi partnermi a nemáme potrebu ani povinnosť ich komentovať," dodal.

"Nejde sa o zmenu podielov, ale o zmenu právomocí. Rainbow Wisdom Investment doteraz právomoc vykonávať spoločnú kontrolu nad týmito spoločnosťami nemala," povedal ČTK Švanda. ÚOHS sa spojením zaoberá v takzvanom zjednodušenom konaní, rozhodnutie by tak mal vydať do 20 dní.

Čínska skupina CITIC Group v júni dokončila prostredníctvom Rainbow Wisdom Investment prevzatia všetkých akciových podielov holdingu CEFC China v Česku. Okrem iného tak získala podiel v leteckej spoločnosti SmartWings aj v spoločnosti Lapasan, ktorá vlastní skupinu Pivovary Lobkowicz.

Skupina CEFC China, ktorá sa vlani kvôli vysokému dlhu dostala do problémov, v Česku spravovala aktíva cez 1,5 miliardy eur. Po rýchlom vývoji na jar 2018 výkon akcionárskych práv nad CEFC Europe prevzala CITIC Group, ktorá je štátnou firmou. Celú transakciu sa podarilo dokončiť tento rok v apríli a CITIC sa tak stal akcionárom firmy.

CITIC Group bola založená v roku 1979 ako prvá čínska investičná firma s cieľom prilákať zahraničný kapitál a zavádzať najnovšie medzinárodné postupy do fungovania a riadenia podnikov. Je hlavným sponzorom čínskej futbalovej Superligy a svoje aktivity rozvíja vo viac ako stovke krajín.

pošli na vybrali.sme.sk


Už je známe, kedy súd posúdi obžalobu vo veci vraždy Kuciaka

Už je známe, kedy súd posúdi obžalobu vo veci vraždy Kuciaka

Špecializovaný trestný súd vypísal na 19. decembra termín na predbežné prejednanie obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyplýva to z dnešného oznámenia hovorkyne súdu Kataríny Kudjákovej.

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes televízii Lux dala sankciu – upozornenie na porušenie zákona za slová arcibiskupa, kvôli ktorým televízia podľa rady porušila ustanovenia zákona o volebnej kampani.

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do aukcie ide prvýkrát viac ako 100 rekvizít, kostýmov a ďalších predmetov z obľúbeného amerického seriálu Priatelia, ktorý sa na obrazovkách prvýkrát objavil pred 25 rokmi.

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp alebo sociálnu sieť Facebook sa k českým používateľom začali šíriť podvodné správy s poukazmi na akcie Tesca, Penny alebo Lidla.

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

„Hoci aplikácie mobilného bankovníctva sú zabezpečené, pri mobile bez bezpečnostných kódov sa vystavujete riziku, že sa potenciálny útočník dostane k ďalším informáciám, ktoré môže zneužiť,“ vysvetľuje v rozhovore PAVOL DRAXLER, odborník na kybernetickú bezpečnosť z Binary Confidence, člen Asociácie kybernetickej bezpečnosti.
Bezpečnosť v online priestore je stále aktuálnou témou. V uplynulých týždňoch v bankovom prostredí rezonovala napríklad legislatíva PSD2, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou platieb v internet bankingu, ako aj v mobile bankingu. Keďže práve prostredníctvom smartfónov sa odohráva aj veľa našich ďalších každodenných aktivít, je namieste rozprávať sa o bezpečnosti súvisiacej práve s mobilnými telefónmi. Aké všetky dáta môže útočník o mne zistiť alebo zneužiť, ak má môj telefón?

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

Knižná tetralógia Neapolská sága talianskej spisovateľky Eleny Ferrante, ktorá si pred pár rokmi podmanila svet, prichádza na televízne obrazovky.

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Americká internetová spoločnosť Google dnes spúšťa streamovaciu hernú službu Stadia. Umožňuje hranie hier na vzdialených serveroch, takže jej užívatelia nepotrebujú výkonný počítač či hernú konzolu.

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Po vyše dvoch rokoch náročnej práce s rozsiahlou filmovou produkciou režisér Juraj Jakubisko a spoločnosť Bontonfilm zverejnili prvé zábery z nového filmu s názvom Perinbaba a dva svety.

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Maltská polícia zadržala muža, ktorého považuje za sprostredkovateľa vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podľa denníka Times of Malta zadržaný ponúkol polícii spoluprácu výmenou za prezidentskú milosť. Novinárka, ktorá písala o korupcii vo vládnych kruhoch, zahynula pri výbuchu bomby vo svojom aute v októbri 2017.

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

Najčítanejšie