Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey Foto: Barrandov

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

23.08.2019 17:21 | Česko | ČTK

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

 

ČTK to zistila z internetových stránok úradu. Podľa hovorcu ÚOHS Martina Švandy nejde o zmenu podielov, ale o zmenu právomocí. CITIC Group tvrdí, že sa so Soukupom dohodla na znížení podielu v Empresa Media prevádzkujúcej TV Barrandov a navýšenie podielu v skupine Médea Group proporčným spôsobom. Nové rozloženie podielov neuviedla.

Rainbow Wisdom Investment, ktorú založila čínska štátna skupina CITIC pre pôsobenie v Českej republike, získala podiely v oboch spoločnostiach tento rok v júni, keď preberala aktíva holdingu CEFC China. V Empresa Media, 49 percent, v marketingovej Médea Group 30 percent. Ak protimonopolný úrad spojenie schváli, bude mať možnosť firmy spoločne so Soukupom kontrolovať.

"CITIC Group sa dohodla s druhým akcionárom, pánom Jaromírom Soukupom, na reštrukturalizácii svojho podielu v jeho spoločnostiach. Proporčným spôsobom, zodpovedajúcim ekonomickej valuácií (hodnote), znižuje svoj podiel v spoločnosti Empresa Media a navyšuje svoj podiel v skupine Médea Group," uviedol podpredseda predstavenstva CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík.

Podľa Soukupa ide o bežný administratívny úkon. "Aby zmluva o prevzatí akcií bola účinná, potrebujete súhlas Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. Ide o právny postup, ktorý musí absolvovať každý, v ktorého firmách sa menia podiely," povedal Soukup ČTK. Čínska štátna skupina CITIC preberá aktíva holdingu CEFC China a k tomu je potrebné súhlas protimonopolného úradu. "Všetky ostatné záležitosti sú už však medzi mnou a mojimi partnermi a nemáme potrebu ani povinnosť ich komentovať," dodal.

"Nejde sa o zmenu podielov, ale o zmenu právomocí. Rainbow Wisdom Investment doteraz právomoc vykonávať spoločnú kontrolu nad týmito spoločnosťami nemala," povedal ČTK Švanda. ÚOHS sa spojením zaoberá v takzvanom zjednodušenom konaní, rozhodnutie by tak mal vydať do 20 dní.

Čínska skupina CITIC Group v júni dokončila prostredníctvom Rainbow Wisdom Investment prevzatia všetkých akciových podielov holdingu CEFC China v Česku. Okrem iného tak získala podiel v leteckej spoločnosti SmartWings aj v spoločnosti Lapasan, ktorá vlastní skupinu Pivovary Lobkowicz.

Skupina CEFC China, ktorá sa vlani kvôli vysokému dlhu dostala do problémov, v Česku spravovala aktíva cez 1,5 miliardy eur. Po rýchlom vývoji na jar 2018 výkon akcionárskych práv nad CEFC Europe prevzala CITIC Group, ktorá je štátnou firmou. Celú transakciu sa podarilo dokončiť tento rok v apríli a CITIC sa tak stal akcionárom firmy.

CITIC Group bola založená v roku 1979 ako prvá čínska investičná firma s cieľom prilákať zahraničný kapitál a zavádzať najnovšie medzinárodné postupy do fungovania a riadenia podnikov. Je hlavným sponzorom čínskej futbalovej Superligy a svoje aktivity rozvíja vo viac ako stovke krajín.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie