Najviac nominácií na ceny českej filmovej kritiky majú Staříci a Vlastníci (VIDEO)

Najviac nominácií na ceny českej filmovej kritiky majú Staříci a Vlastníci (VIDEO) Foto z filmu

 Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky za loňský rok získal film režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci a komedie režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci.

 

Oba snímky mají pět šancí na vítězství. V těsném závěsu za nimi je se čtyřmi nominacemi drama režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, které je i v užší nominaci na Oscary v kategorii cizojazyčný hraný film. ČTK to dnes sdělilo Sdružení českých filmových kritiků. Výsledky budou vyhlášeny 1. února.

Road movie Staříci byla natočená na základě skutečné události, kdy se dva starší muži rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou. Jeho protagonisté Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se ve filmu vydávají na cestu, na jejímž konci by měl pykat za své dřívější zločiny někdejší komunistický prokurátor. Dušek a Provazník natočili snímek podle příběhu někdejšího politického vězně Pravomila Reichla.

Konverzační komedie Vlastníci je filmovým debutem divadelního režiséra Havelky, který v ní odhaluje lidské charaktery při schůzi majitelů bytů problémového domu.

Staříci i Vlastníci se vedle ocenění za nejlepší film uchází o vítězství v kategorii nejlepší režie a nejlepší scénář. Vlastníci usilují také o hlavní cenu za ženský herecký výkon, na který byla nominovaná herečka Tereza Ramba, a objev roku. Mrkvička a Schmitzer, kteří kritiky zaujali svými výkony ve filmu Staříci, bojují o cenu pro nejlepšího herce.

Marhoulovo Nabarvené ptáče, které sleduje drsný osud židovského chlapce během druhé světové války, si připsalo nominace za nejlepší film, nejlepší režii a v kategorii Audiovizuální počin za kameru a výpravu.

V kategorii Mimo kino čeští kritici nominovali na ocenění špionážní minisérii HBO Bez vědomí, komediální seriál České televize Most! a krátkometrážní snímek studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Darji Kaščejevové Dcera, který se dostal i do užšího výběru na Oscara v kategorii krátký animovaný film.

Výsledky ankety budou vyhlášeny v sobotu 1. února na slavnostním večeru v Divadle Archa v přímém přenosu České televize.

Nejlepším filmem roku 2018 se stalo podle filmových novinářů drama režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach.