ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika Foto: ČT

ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika

07.01.2020 20:53 | Česko | ČTK

Ostravské štúdio Českej televízie natočilo dokument aj celovečerný film o živote Milana Rastislava Štefánika. Na oboch snímkach pracoval spoločne so svojím česko-slovenským tímom režisér Michael Kabos. Dokument M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy odvysiela program ČT2 ​​7. januára, film Cesta do nemožné vstúpil do kín o dva dni neskôr. ČTK to dnes povedala hovorkyňa ostravského štúdia Jana Fabiánová.

Politik, vojak, diplomat, ale aj astronóm, etnograf, cestovateľ, kúzelník, vynálezca, letec aj milovník žien, Štefánik bol mužom mnohých profesií, zručností aj záľub. Zatiaľ čo vo filmovom snímke Cesta do nemožna tvorcovia stavili na štylizáciu, triky a umeleckú licenciu, v dokumente M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy sa sústredí na presnosť - fakty a zaujímavosti z generálovho nevšedného života.

"Bol architektom Československa, vizionárom, ktorého rozmer nie je jednoduché celistvo ukázať a pochopiť. Zapísal sa do histórie niekoľkých národov. Dokument ponúka pohľad na jeho osobu z troch perspektív - francúzskej, českej a slovenskej," uviedol režisér, kameraman a producent dokumentárneho snímke Michael Kabos. Dodal, že s doteraz nepublikovanými fotografiami dokument skladá obraz jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska. Veľkú časť venuje faktom vedúcim k objasneniu jeho tragickej smrti. "Vo svetle francúzskych archívov a rekonštrukcie havárie je možné rozptýliť mnohé fámy, ktoré sa v priebehu rokov objavili," dodal.

Dokument aj hraný film vznikli v česko-slovenskom koprodukcii. "Dokument je pre zvedavého diváka dôležitý. O Štefánikovi sa dozvie všetko podstatné, autori získali aj veľa archívnych materiálov, ktoré sa ešte na obrazovkách neobjavili. Štefánik je oveľa dôležitejšou postavou v budovaní československého štátu, než si my Česi dokážeme pripustiť. Trochu nespravodlivo sa dostal do pozadia Masaryka a Beneša, čo je určite tým, že keď sa štát rozbiehal, už nežil, "uviedol Albrecht.

Aj v dokumente použili tvorcovia štylizované pestrofarebné pasáže z hraného filmu. Ten sa do českých kín vydá vo štvrtok 9. januára. "Cesta do nemožna je inšpirovaná trikovými filmy Georgesa Mélièsa a Karla Zemana. Jedná sa o výtvarne poňatý celovečerný film o československom hrdinovi, ktorý bol predobrazom moderného Indiana Jonesa a Jamesa Bonda v jednej osobe a zároveň bol jedným z hlavných zakladateľov Československa," doplnil Kabos.

Vojak, politik, astronóm a československý minister vojny Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri návrate do vlasti z Talianska pri Bratislave v troskách zrúteného lietadla spolu s ďalšími troma členmi posádky. Ku 100. výročiu Štefánikovej smrti Slovensko vydalo zberateľskú aj pamätnú mincu a tiež poštovú známku, na Slovensku sa uskutočnila séria spomienkových akcií. Jeho meno nesie mnoho ulíc i námestí, Štefánik zvíťazil aj v nedávnej slovenský ankete Najväčší Slovák.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie