ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika Foto: ČT

ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika

07.01.2020 20:53 | Česko | ČTK

Ostravské štúdio Českej televízie natočilo dokument aj celovečerný film o živote Milana Rastislava Štefánika. Na oboch snímkach pracoval spoločne so svojím česko-slovenským tímom režisér Michael Kabos. Dokument M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy odvysiela program ČT2 ​​7. januára, film Cesta do nemožné vstúpil do kín o dva dni neskôr. ČTK to dnes povedala hovorkyňa ostravského štúdia Jana Fabiánová.

Politik, vojak, diplomat, ale aj astronóm, etnograf, cestovateľ, kúzelník, vynálezca, letec aj milovník žien, Štefánik bol mužom mnohých profesií, zručností aj záľub. Zatiaľ čo vo filmovom snímke Cesta do nemožna tvorcovia stavili na štylizáciu, triky a umeleckú licenciu, v dokumente M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy sa sústredí na presnosť - fakty a zaujímavosti z generálovho nevšedného života.

"Bol architektom Československa, vizionárom, ktorého rozmer nie je jednoduché celistvo ukázať a pochopiť. Zapísal sa do histórie niekoľkých národov. Dokument ponúka pohľad na jeho osobu z troch perspektív - francúzskej, českej a slovenskej," uviedol režisér, kameraman a producent dokumentárneho snímke Michael Kabos. Dodal, že s doteraz nepublikovanými fotografiami dokument skladá obraz jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska. Veľkú časť venuje faktom vedúcim k objasneniu jeho tragickej smrti. "Vo svetle francúzskych archívov a rekonštrukcie havárie je možné rozptýliť mnohé fámy, ktoré sa v priebehu rokov objavili," dodal.

Dokument aj hraný film vznikli v česko-slovenskom koprodukcii. "Dokument je pre zvedavého diváka dôležitý. O Štefánikovi sa dozvie všetko podstatné, autori získali aj veľa archívnych materiálov, ktoré sa ešte na obrazovkách neobjavili. Štefánik je oveľa dôležitejšou postavou v budovaní československého štátu, než si my Česi dokážeme pripustiť. Trochu nespravodlivo sa dostal do pozadia Masaryka a Beneša, čo je určite tým, že keď sa štát rozbiehal, už nežil, "uviedol Albrecht.

Aj v dokumente použili tvorcovia štylizované pestrofarebné pasáže z hraného filmu. Ten sa do českých kín vydá vo štvrtok 9. januára. "Cesta do nemožna je inšpirovaná trikovými filmy Georgesa Mélièsa a Karla Zemana. Jedná sa o výtvarne poňatý celovečerný film o československom hrdinovi, ktorý bol predobrazom moderného Indiana Jonesa a Jamesa Bonda v jednej osobe a zároveň bol jedným z hlavných zakladateľov Československa," doplnil Kabos.

Vojak, politik, astronóm a československý minister vojny Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri návrate do vlasti z Talianska pri Bratislave v troskách zrúteného lietadla spolu s ďalšími troma členmi posádky. Ku 100. výročiu Štefánikovej smrti Slovensko vydalo zberateľskú aj pamätnú mincu a tiež poštovú známku, na Slovensku sa uskutočnila séria spomienkových akcií. Jeho meno nesie mnoho ulíc i námestí, Štefánik zvíťazil aj v nedávnej slovenský ankete Najväčší Slovák.Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Najčítanejšie