ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika Foto: ČT

ČT natočila dokument aj film o živote Štefánika

07.01.2020 20:53 | Česko | ČTK

Ostravské štúdio Českej televízie natočilo dokument aj celovečerný film o živote Milana Rastislava Štefánika. Na oboch snímkach pracoval spoločne so svojím česko-slovenským tímom režisér Michael Kabos. Dokument M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy odvysiela program ČT2 ​​7. januára, film Cesta do nemožné vstúpil do kín o dva dni neskôr. ČTK to dnes povedala hovorkyňa ostravského štúdia Jana Fabiánová.

Politik, vojak, diplomat, ale aj astronóm, etnograf, cestovateľ, kúzelník, vynálezca, letec aj milovník žien, Štefánik bol mužom mnohých profesií, zručností aj záľub. Zatiaľ čo vo filmovom snímke Cesta do nemožna tvorcovia stavili na štylizáciu, triky a umeleckú licenciu, v dokumente M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy sa sústredí na presnosť - fakty a zaujímavosti z generálovho nevšedného života.

"Bol architektom Československa, vizionárom, ktorého rozmer nie je jednoduché celistvo ukázať a pochopiť. Zapísal sa do histórie niekoľkých národov. Dokument ponúka pohľad na jeho osobu z troch perspektív - francúzskej, českej a slovenskej," uviedol režisér, kameraman a producent dokumentárneho snímke Michael Kabos. Dodal, že s doteraz nepublikovanými fotografiami dokument skladá obraz jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska. Veľkú časť venuje faktom vedúcim k objasneniu jeho tragickej smrti. "Vo svetle francúzskych archívov a rekonštrukcie havárie je možné rozptýliť mnohé fámy, ktoré sa v priebehu rokov objavili," dodal.

Dokument aj hraný film vznikli v česko-slovenskom koprodukcii. "Dokument je pre zvedavého diváka dôležitý. O Štefánikovi sa dozvie všetko podstatné, autori získali aj veľa archívnych materiálov, ktoré sa ešte na obrazovkách neobjavili. Štefánik je oveľa dôležitejšou postavou v budovaní československého štátu, než si my Česi dokážeme pripustiť. Trochu nespravodlivo sa dostal do pozadia Masaryka a Beneša, čo je určite tým, že keď sa štát rozbiehal, už nežil, "uviedol Albrecht.

Aj v dokumente použili tvorcovia štylizované pestrofarebné pasáže z hraného filmu. Ten sa do českých kín vydá vo štvrtok 9. januára. "Cesta do nemožna je inšpirovaná trikovými filmy Georgesa Mélièsa a Karla Zemana. Jedná sa o výtvarne poňatý celovečerný film o československom hrdinovi, ktorý bol predobrazom moderného Indiana Jonesa a Jamesa Bonda v jednej osobe a zároveň bol jedným z hlavných zakladateľov Československa," doplnil Kabos.

Vojak, politik, astronóm a československý minister vojny Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri návrate do vlasti z Talianska pri Bratislave v troskách zrúteného lietadla spolu s ďalšími troma členmi posádky. Ku 100. výročiu Štefánikovej smrti Slovensko vydalo zberateľskú aj pamätnú mincu a tiež poštovú známku, na Slovensku sa uskutočnila séria spomienkových akcií. Jeho meno nesie mnoho ulíc i námestí, Štefánik zvíťazil aj v nedávnej slovenský ankete Najväčší Slovák.Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Najčítanejšie