Český Ústavný súd potvrdil hercovi nárok na odškodné za článok: Ako zarábať na holokauste Foto: ČT

Český Ústavný súd potvrdil hercovi nárok na odškodné za článok: Ako zarábať na holokauste

08.01.2020 11:41 | Česko | ČTK

Český Ústavný súd (ÚS) definitívne potvrdil rozsudok priznávajúci hercovi Tomášovi Töpferovi 150.000 korún za článok v Mladej fronte Dnes.

 

Komentár "Ako zarábať na holokauste" vyšiel v roku 2015 a napísal, že Töpfer je medzi "figúrami preslávenými hlavne čuchom na dobrý kšeft". Ústavní sudcovia sťažnosť na rozsudok označili za zjavne neopodstatnenú, zistila ČTK z uznesení v databáze súdu.

Vlani sa prípadom zaoberal Najvyšší súd a konštatoval, že ani sloboda prejavu
v komentároch nie je bezbrehá. V ústavnej sťažnosti sa nakladateľstvo Mafra sťažovalo na porušenie práva na slobodu prejavu. Cieľom článku bolo podľa nakladateľstva vyvolať verejnú diskusiu na dôležitú tému, pričom v debate majú byť chránené aj nepopulárne názory.

Ústavn
í sudcovia zdôraznili to, že sa nepreukázal pravdivý skutkový základ kritiky namierenej na Töpfera. "Všeobecné súdy potom nadväzne posúdili napadnuté výroky v kontexte obsahu prejavu s ohľadom na dopad do osobnostnej sféry žalobcu aj s prihliadnutím na jeho rodinný koreň a v nadväznosti na to aj k možnému zraňujúcemu dôsledku obvinenia z 'kšeftu' s holokaustom," píše sa v uznesení.

Komentár sa týkal akcie Bubnovanie pre Bubny pri príležitosti výročia prvého transportu pražských Židov a činnosti neziskovej organizácie Pamätník Šoa. "Za zdanlivo ušľachtilú pripomienku historických vin sa však skrýva mnoho problémov: od chaosu a šlendrián
ov po rôzne osobné motivácie," napísal vtedy komentátor denníka. Spolok usiluje o premenu stanice Praha-Bubny na Pamätník ticha venovaný transportom českých Židov do Terezína za druhej svetovej vojny.

Töpfer sa v žalobe domáhal dvoch miliónov korún. Článok podľa neho naznačoval, že mal pre svoju účasť na aktivitách Pamätníku Šoa zištn
ú motiváciu. Vydavateľstvo argumentovalo tým, že predmetom kritiky bol primárne spolok, nie Töpfer, a titulok je nutné vnímať ako nadsádzku.

Obvodný súd pre Prahu 5 priznal Töpfer
ovi ospravedlnenie a 50.000 korún. Mestský súd v Prahe výrok o ospravedlnení zrušil, priznal ale hercovi ďalších 100.000 korún.

Najvyšší súd ponechal verdikt bez zmien. Konštatoval, že otvorenosť odlišným názorom a kritickým pohľadom spoločnosť obohacuje. Sloboda prejavu má však svoje limity, napríklad v podobe práva na ochranu dôstojnosti, osobnej cti a dobrej povesti. Článok bol podľa Najvyššieho súdu excesom z práva na slobodu prejavu. Použité výrazy síce neboli prehnane expresívne, ale s prihliadnutím na tému boli osobne zraňujúce.

Töpfer v minulosti uspel aj v spore s vydavateľom denníka Blesk kvôli zverejneni
u chúlostivých fotiek. Vrchný súd v Prahe priznal Töpfer odškodnenie 500.000 korún.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie