Program detskej stanice ČT:D se zameria na vzdelávanie a ekologiu

Stanice zaměřená speciálně na děti, která se večer mění na artový kanál, oslavila 31. srpna sedm let od prvního vysílání.

 "V nové sezóně jsme se zaměřili na ekologii a environmentální výchovu. Téma, které silně rezonuje u dospělých, ale vnímáme jako důležité jej jednoduše představit i malým divákům. Začali jsme tradičně Letní soutěží, s letošním názvem Zachraň trosečníky!, která lákala děti ven do přírody, učila je chovat se v ní. Letos se ji zúčastnilo téměř 130.000 hráčů, záchranáři trosečníků mohli vyjet na 300 míst po celé České republice. Celkově se ukázalo, že spojení zábavy, výletů a získávání nových podnětů a informací baví děti i jejich rodiče," uvedl ředitel ČT Dvořák.

Tváří celoroční soutěžě, věnované tématu ochrany životního prostředí s názvem Planeta je Prga, se stala princezna Prga a ekologii se věnuje i seriál Rejpavá žížala. Průvodcem hravého seriálu, který se zabývá stavem planety, je animovaná žížala zvaná Rejpavá a její lidská kamarádka Anička. Spolu řeší šetření vodou, úspory tepla a světla, ochranu zvířat nebo recyklaci. "Nejmenší se dozvědí základní věci z oblasti ekologie velmi zábavnou formou," podotkla Mahulena Bočanová, která ztvárnila tetičku hlavní lidské hrdinky.

Pokračování Agenta v kapse malé diváky připraví na to, co je může potkat, pokud se ocitnou nečekaně samy nebo v situaci, kterou neznají. Tvůrci vybrali 16 různých témat - boj se šikanou, ztracení se na exkurzi, jízdu na koni nebo založení ohně. S klasickou hudbou děti seznámí houslový virtuos Pavel Šporcl, který si do pokračování svého pořadu Hudební perličky Pavla Šporcla bude zvát profesionální muzikanty a mladé talenty.

Večerníček letos slaví 55. narozeniny a v podzimním programovém schématu se objeví dva premiérové seriály, nové díly Pata a Mata a novinka Honza a beránek, která v sobě spojuje výtvarný projev Josefa Lady a klasickou pohádkovou postavu českého Honzy. Kulaté jubileum příští rok oslaví Studio Kamarád. Poprvé se na obrazovkách objevilo 4. ledna 1981. "Jůheláci jsou výborně vymyšlení a celá dekorace má úžasně pozitivní rozměr," podotkl Jiří Lábus, který postavičku Jů namlouvá od samého počátku vysílaní.

Jednotlivé pořady doplní interaktivním obsahem, hrami a aplikacemi webový portál Decko.cz. I mimo prostor Déčka ČT pokračuje ve vzdělávacích aktivitách. Na obrazovku se vrátila UčíTelka, která je každý den věnována jednomu předmětu a zaměřuje se na žáky prvního stupně základních škol. Nově se každou neděli objeví magazín UčíTelka - kabinet určený zejména rodičům a učitelům. Rozšiřuje se i působení webu ČT edu, s nímž se vzdělávalo již přes půl milionu uživatelů.