Kancelária prezidenta sa má ospravedlniť za výroky Zemana Foto: prezident.cz

Kancelária prezidenta sa má ospravedlniť za výroky Zemana

02.03.2016 15:51 | Česko | ČTK

Kancelária prezidenta Českej republiky sa musí ospravedlniť vnučke známeho novinára za výroky prezidenta Miloša Zemana o jej starom otcovi, novinárovi Ferdinandovi Peroutkovi.

 

 

Žalobe Terézie Kaslovej dnes vyhovel Obvodný súd pre Prahu 1, rozsudok nie je právoplatný.

Zeman vyhlásil, že Peroutka bol autorom článku "Hitler je gentleman", čo podľa odborníkov nie je pravda a prezidentskej kancelárii sa tvrdenie nepodarilo doložiť.

Spor o ochranu Peroutkovej osobnosti nadväzuje na Zemanov prejav na konferencii k 70. výročiu oslobodenia Osvienčimu, kde prezident hovoril o zlyhaní intelektuálov v období nástupu nacizmu. Peroutka prisúdil novinárovi tiež výrok "ak nemôžeme spievať s anjelmi, musíme vyť s vlkmi".

„Ak prezident vyslovil znevažujúci hodnotiaci úsudok o fascinácii intelektuálov ohavným učením, potom je tiež subjektívne hodnotenie vo vzťahu k pánovi Ferdinandovi Peroutkovi nevecné a neprípustne zasahujúce jeho osobnostné práva. Česká republika sa za všetky dehonestujúce výroky ospravedlňuje," píše sa v súdne nariadenom texte ospravedlnenia, ktorý má prezidentská kancelária zaslať Kaslovej a vyvesiť na web Hradu do siedmich dní od právoplatnosti rozsudku.

Sudkyňa konštatovala, že prezidentská kancelária nepredložila žiaden dôkaz o pravdivosti predmetných Zemanových výrokov. Vysvetlila tiež, že v spore nejde o nastolenie jediného správneho hodnotenia Peroutkovho diela a postojov. "Každý má právo na kritiku a na vynášanie hodnotových súdov, musí ale existovať ich pravdivostný základ," podotkla.

Právnik Hradu požiadal, aby súd konanie zastavil, prípadne aby žalobu zamietol. Argumentoval tým, že prezidentská kancelária nemôže byť zodpovedná za výroky prezidenta, ani ich nemôže hodnotiť. Poukázal na to, že Zeman si pripravuje všetky svoje vystúpenia sám a že vopred neexistujú v písomnej forme.

Zeman trvá na tom, že text čítal. Predtým sľúbil, že sa ospravedlní, ak sa tento článok nenájde. Zatiaľ tak neurobil, aj keď po texte dodnes márne pátra jeho hovorca Jiří Ovčáček. Súdneho pojednávania sa ani prezident, ani hovorca nezúčastnili.

Sledujte nás na facebookovej stránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie