Zomrel mím, herec a pedagóg Boris Hybner Foto: ČT

Zomrel mím, herec a pedagóg Boris Hybner

02.04.2016 21:10 | Česko | ČTK

Ve věku 74 let zemřel dnes čelný představitel české pantomimy Boris Hybner. Legendární mim podlehl krátké náhlé nemoci.

 

 

Informaci televize Prima potvrdil ČTK jménem rodiny mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Hybner byl znám nejen příznivcům divadla, ale široké veřejnosti z televizních seriálů či skečů i filmových rolí. V posledních letech působil také jako vysokoškolský pedagog.
foto

Ve věku 74 let zemřel 2. dubna čelný představitel české pantomimy, herec, režisér a pedagog Boris Hybner (na snímku z 29. července 2011). ČTK Horázný Josef, Štěrba Martin
Digsby
IM, Email, and Social Networks in one easy to use application!
http://digsby.com

Vyškovský rodák Hybner po maturitě pracoval v chemičce v Litvínově a pokračoval ve studiích na zemědělské škole či pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově, kde založil kabaret Reflektor. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti, v souboru zakladatele československé školy klasické a moderní pantomimy Ladislava Fialky, se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.

Mim Boris Hybner - studio Gag Borise Hybnera, záběr z představení "Horor .."

Hybner poté působil v Alhambře a Laterně magice s kolegou Ctiborem Turbou založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri se v roce 1968 stal revolucí, když na scénu přivedl černý humor.

Režisér Jan Hřebejk (vpravo) a mim Boris Hybner na tiskové konferenci v Praze, kde byl představen 6. května nový Hřebejkův film U mě dobrý.

Od té doby se věnoval komedii, například v televizním seriálu o zlatém věku americké grotesky Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux. V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval se souborem Gag, který založil v roce 1976, a v roce 1990 zřídil soukromé divadlo Studio Gag. V roce 2010 získal cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.

Mim, režisér, scénárista a pedagog Boris Hybner převzal 20. března v Národním divadle Praze cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, pantomima a jiný tanečně dramatický obor.
Digsby
IM, Email, and Social Networks in one easy to use application!
http://digsby.com

Ve filmu se Hybner objevoval většinou v menších rolích, například jako jeden z nápadníků učitelky v podání Evy Holubové ve filmu Pelíšky. Hrál také ve snímcích Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Peklo s princeznou, Čert ví proč či animovaném projektu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

pošli na vybrali.sme.sk


Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

1. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

2. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

3. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

4. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

5. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

6. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Súd odsúdil Ukrajincov za zabitie fotoreportérov

7. Súd odsúdil Ukrajincov za zabitie fotoreportérov

Taliansky súd v Pavii dnes poslal na 24 rokov do väzenia Ukrajinca s talianskym občianstvom Vitalija Markiva potom, čo ho uznal vinným z účasti na atentáte dvoch fotoreportérov v máji 2014 počas bojov medzi vládnymi vojskami a proruskými rebelmi na východe Ukrajiny.

Čo pozerať toto leto? Černobyľ, návrat Black Mirror či seriálová Hlava 22

8. Čo pozerať toto leto? Černobyľ, návrat Black Mirror či seriálová Hlava 22

Letné dni lákajú von, no poriadnu dávku seriálových noviniek si na tento mesiac pripravili aj najznámejšie streamovacie služby. Niektoré z nich by ste naozaj mali vidieť. Medzi klasickou zábavou a napätím sa totiž dajú nájsť aj seriály dokumentujúce udalosti, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť.

Litva zablokovala ruský Sputnik, predtým vyhostila šéfredaktora

9. Litva zablokovala ruský Sputnik, predtým vyhostila šéfredaktora

Litovská Rada pre vysielanie a retransmisiu zablokovala vysielanie miestnej redakcie ruského propagandistického webu Sputnik.

Politik odmietol vziať na volebnú cestu novinárku bez mužského sprievodu

10. Politik odmietol vziať na volebnú cestu novinárku bez mužského sprievodu

Republikánsky kandidát na guvernéra Mississippi Robert Foster odmietol vziať na predvolebnú cestu novinárku, ak nepríde v sprievode kolegov.

Najčítanejšie