Kto sú vlastníci denníkov v Česku? Foto: Omédiách.com

Kto sú vlastníci denníkov v Česku?

19.04.2016 15:16 | Česko | ČTK

Přehled hlavních vydavatelů celostátních deníků v České republice:

 

 

Borgis, a.s.

- Vydává deník Právo (náklad 89.560 kusů) a dodává zpravodajský obsah pro portály Novinky.cz, Super.cz a Sport.cz.

- Většinovým majitelem společnosti založené v roce 1990 je šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný. V roce 2013 získal třetinový podíl v Borgisu její dlouhodobý partner - společnost Seznam.cz.

- Za rok 2014 vykázala firma tržby 652 milionů korun a zisk 9,5 milionu korun.

Czech News Center a.s.

- Vydává deníky Blesk (náklad 242.001 kusů), Aha! (57.075 kusů) a Sport (36.126 kusů). Dále vydává týdeník Reflex a motoristické tituly Svět motorů a Auto TIP. Pod společností působí také tiskárny v Praze a Ostravě. Mezi projekty firmy jsou i virtuální mobilní operátor - BLESKmobil, dále platební karta Blesk Peněženka a produkt Blesk Energie.

- Společnost je součástí koncernu Czech Media Invest, který kontrolují finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Ti vydavatelství koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.

- V roce 2014 CMI majetkově vstoupila do provozovatele internetových obchodů E-commerce Holding.

- Loni v listopadu CMI požádala antimonopolní úřad o posouzení koupě části vydavatelství Mladá fronta. ÚOHS letos v únoru prodloužil lhůtu pro schvalování změny vlastníka o čtyři měsíce.

- Hospodářské výsledky firma neuvádí.

Economia, a.s.

- Vydává deník Hospodářské noviny (náklad 32.970 kusů), týdeníky Ekonom, Respekt, Marketing&Media a několik odborných titulů. Provozuje rovněž zpravodajské weby Aktuálně.cz a iHNed.cz a magazínové projekty jako Žena.cz nebo Vaření.cz.

- Majitelem skupiny je finančník Zdeněk Bakala.

- Economia předloni po organizačním sloučení se společnostmi Centrum Holdings a Respekt Publishing, jednorázových nákladech a účetních odpisech vykázala ztrátu 153 milionů korun; tržby společnosti činily 843 milionů korun.

Mafra, a.s.

- Mediální skupina Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes (náklad 155.542 kusů), Lidové noviny (40.309 kusů) a bezplatný deník Metro. Vydává rovněž týdeníky TÉMA a 5plus2 a provozuje zpravodajské portály iDNES.cz, lidovky.cz a další internetové portály a služby. Do skupiny Mafra patří i hudební stanice ÓČKO, ÓČKO Gold a ÓČKO Expres. Součástí skupiny jsou tiskárny Mafraprint a vydavatelství Mafra Slovakia. Ve spolupráci se společností T-Mobile provozuje virtuálního operátora Mobil.cz.

- Vlastníkem skupiny se v říjnu 2013 stala společnost Agrofert současného ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten vydavatelství koupil od německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft GmbH.

- Společnost v roce 2014 hospodařila se ziskem 137,4 milionu korun; tržby činily 2,469 miliardy korun.

Mladá fronta a.s.

- Od roku 2007 vydává ekonomický deník E15 (náklad 53.485 kusů), v roce 2012 začala vydávat ekonomický týdeník Euro a od roku 2013 zpravodajský týdeník v anglickém jazyce E15 weekly. Dále vydává časopisy pro děti (Sluníčko, Mateřídouška), lifestylové magazíny (například Lidé a Země, For Men, Maminka, Dieta) i odborné tituly (Strategie, Real-immo, Právo&Byznys atd.). Dále provozuje divize zaměřené na on-line média, časopiseckou a knižní produkci.

- Vlastníkem vydavatelství je podnikatel František Savov.

- Hospodářské výsledky firma neuvádí.

Vltava-Labe-Press, a.s. (VLP)

- V Česku vydává 71 regionálních Deníků (náklad 140.609 kusů) a 23 regionálních týdeníků. Do skupiny VLP patří polygrafická firma Novotisk, společnost Astrosat, firmy Česká distribuční a První novinová společnost i největší slovenské vydavatelství News & Media Holding. Portfolio tvoří také lifestylové tituly Glanc, Story, Gurmet, Kondice, National Geographic, tradiční tituly Týdeník Květy, Vlasta, Překvapení, TV Magazín, Magazín Šíp, měsíčník Dům a zahrada nebo tabletový titul Dotyk

- Loni v srpnu podepsala smlouvu o koupi vydavatelství Vltava-Labe-Press od německého koncernu Verlagsgruppe Passau investiční skupina Penta Investments. Transakci schválil antimonopolní úřad a loni v listopadu převzala 100 procent VLP.

- Nedávno VLP koupila od vydavatelství Economia společnost Webfarm, která provozuje webový portál o autech Cars.cz

- V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 60,97 milionu korun.

Poznámka: údaje o nákladu se týkají denního průměrného prodaného nákladu v loňském červnu; zdroj: ABC ČR

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie