Lidl dostal pokutu za "Pravú českú zabíjačku" Foto: Lidl ČR

Lidl dostal pokutu za "Pravú českú zabíjačku"

20.05.2016 16:17 | Česko | ČTK, mk

O marketingovej akcii obchodného reťazca rozhodoval český najvyšší súd.

 

 

Za marketingovú ponukou pravej českej zabíjačky sa nemá skrývať tovar z dovozu. Český Najvyšší správny súd (NSS) potvrdil pokutu 300.000 českých korún (11 tisíc eur), ktorú za zavádzanie zákazníkov uložila Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia obchodnému reťazcu Lidl. Opačný výklad by znamenal rezignáciu na samotnú podstatu ochrany spotrebiteľa, rozhodol NSS. Výsledok agentúre ČTK oznámila hovorkyňa súdu Sylva Dostálová.

Inšpektori zistili, že Lidl v roku 2012 v Ostrove predával zabíjačkové pokrmy vyrobené v Nemecku. Na regálových etiketách a visačkách však tovar propagoval ako pravú českú zabíjačku, čo spotrebitelia podľa NSS zrejme brali do úvahy pri rozhodovaní o kúpe.

"Nemožno pritom prehliadnuť, že dominantný zdroj informácií z pohľadu spotrebiteľa predstavovali práve a len regálové štítky a visačky s nápisom 'Pravá česká zabíjačka', ktoré v spojení s absenciou výslovného označenie miesta pôvodu kontrolovaných potravín pôsobili klamlivo a uviedli spotrebiteľa do omylu," píše v rozsudku NSS.

Lidl v minulosti argumentoval tým, že priemerný spotrebiteľ chápe dané označenie ako tematickú marketingovú akciu, ktorá ponúka výrobky typické pre zabíjačku, a neočakáva, že všetko je skutočne vyrobené v Česku. Prirovnal to k akciám typu Americký týždeň alebo Všetko pre váš pravý romantický taliansky večer, kedy všetky ponúkané potraviny - napríklad hamburgery - tiež nepochádzajú priamo zo Spojených štátov, respektíve z Talianska.

S argumentom však Lidl nepochodil ani na Krajskom súdu v Plzni, ani na NSS.

Sledujte nás na stránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

1. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

2. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

3. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

4. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

5. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

6. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

7. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

8. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

9. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

10. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Najčítanejšie