Záujem Čechov o balónové lietanie odštartoval film Vratné lahve Foto: Bonton Film

Záujem Čechov o balónové lietanie odštartoval film Vratné lahve

16.06.2016 16:22 | Česko | ČTK

 

 

Zájem Čechů o balonové létání odstartoval v roce 2006 film Vratné lahve, ve kterém hraje v novodobé české kinematografii horkovzdušný balon poprvé větší úlohu. ČTK to řekl David Kopáč, vedoucí obchodního oddělení tuzemského výrobce balonů, společnosti Balóny Kubíček. Brněnská firma, která celosvětově patří mezi největší výrobce, vyrobí ročně téměř stovku balonů. V Česku zůstane zhruba pět procent výroby, celkem je v zemi registrováno 238 horkovzdušných balonů.

"Poté co byl tento film v kinech, začaly v továrně zvonit telefony a lidé si začali objednávat balony pro komerční využití," uvedl Kopáč. Určitý vývoj v počtu zakázek z Česka sice byl znát i před uvedením Vratných lahví do kin, nebyl ale zdaleka tak významný. Další oživení trhu je podle Kopáče znát v posledních letech, kdy opadla hospodářská krize a lidé mají více peněz, které jsou ochotni utratit za zábavu.

Větší počet provozovatelů nabízejících lety s balonem se podle Lukáše Brady z pražské společnosti Bohemia Balon odráží v poklesu cen vyhlídkových letů. Zatímco před pěti lety stála letenka pro jednoho člověka zhruba šest a půl tisíce korun, dnes se vyhlídkové lety nad hlavním městem prodávají kolem čtyř tisíc korun. Společnost provozující tři horkovzdušné balóny ročně přepraví kolem 600 pasažérů.

Létat je možné jen za příznivého počasí. Zásadním faktorem je rychlost větru, která se při startu musí pohybovat mezi třemi a pěti metry za sekundu. V Praze navíc musí foukat vítr z jihu. Lidé mají kvůli atraktivním výhledům zájem startovat především z centra města. Létá se tak například z Kampy nebo Císařské louky a vítr nesmí z bezpečnostních důvodů zanést balón nad Pražský hrad nebo nad letiště v Ruzyni.

Přestože s balonem není možné létat proti větru i u tohoto typu stroje je povinnost, aby pilot balon stoprocentně ovládal, uvedl Jiří Fiala z Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), který má sekci balonového létání na starosti. Podmínkou pro získání oprávnění pro létání s balonem je podobně jako v autoškole vzdělávací kurz, absolvování minimálně 16 letových hodin a poté složení zkoušek z teoretické přípravy a praktické ukázky pilotáže pod dohledem pracovníka UCL. Po absolvování dalších 50 hodin a přezkoušení pak zájemce může pilotovat i komerční lety s balónem.

Samotné pořízení horkovzdušného balonu není nikterak levné. Nejběžnější základní typ pro pilota a tři až čtyři pasažéry vyjde na zhruba milion korun. Cena se ale může lišit od zhruba poloviční sumy za typ, který unese jen pilota sedícího na sedadle s tlakovou nádobou za zády, až po balony s košem pro desítky osob nebo balony netypických tvarů. Modely například v podobě půllitru piva, nebo s obličeji animovaných postaviček mohou vyjít i na několik milionů korun, dodal Kopáč.

Sledujte dianie v ČR:4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Dlhá cesta nadol je nezvyčajný román napísaný vo veršoch. A hoci to môže mnohých odradiť, počkajte chvíľu.

Najčítanejšie