Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO) Foto: ČT

Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO)

18.02.2019 17:03 | Filmy | ČTK

Vo veku 85 rokov dnes zomrel český kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky Vlasty Chramostovej podľahol zápalu pľúc v pražskej nemocnici na Karlovom námestí.

 

ČTK to dnes povedal hovorca Národného divadla Tomáš Staněk. Pred tromi rokmi Milota dostal Českého leva za mimoriadny prínos v českej kinematografii.

Po roku 1989 pôsobil aj ako vedúci kancelárie sekretariátu prezidenta Václava Havla. V roku 1969 nakrúcal pohreb Jana Palacha. Jeho posledným celovečerným filmom bol Spalovač mŕtvol, kde hrala aj Chramostová. Aj vďaka jeho kamere má film na svoju dobu mnoho inovatívnych a netradičných záberov a nezabudnuteľnú atmosféru. Bol tým, kto trval na čiernobielej verzii snímky ocenenej aj v zahraničí.

Za normalizácie bol prepustený z barrandovského štúdia a nemohol ďalej točiť. So svojou ženou, ktorej vtedy režim tiež znemožňoval spoločenské angažovanie sa, organizoval bytové divadlo.

Stanislav Milota sa narodil 9. marca 1933. Vyučil sa za filmového laboranta a absolvoval grafickú školu. Už v tom čase sa dostal ako asistent kamery k práci na filmoch Václava Kršku Posol úsvitu (1950) a Mikoláš Aleš (1951).

Ako samostatný kameraman debutoval v roku 1963 vďaka Janovi Procházkovi, podľa ktorého scenára nakrútil Ivo Novák psychologickú drámu Na lane. Niekoľko krátkych filmov Milota nakrútil s režisérom Vladimírom Sisom, s režisérom Jánom Roháčom urobil v roku 1965 Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr.

V roku 1968 Milota pri príchode okupačných vojsk Varšavskej zmluvy nakrútil v Prahe množstvo dokumentárnych záberov, v januári 1969 dokumentoval pohreb Jana Palacha.

Kvôli problémom so zrakom sa po roku 1989 k práci kameramana nevrátil, ale z materiálov, ktoré natočil na konci 60. rokov, malo premiéru ešte niekoľko filmov. Hneď v roku 1989 to bol film Zmätok, v ktorom Milota použil zábery nasnímané v búrlivých rokoch 1968 a 1969, kedy natáčal všetko, čo sa vtedy dialo.

Materiál natočený pri Palachovom pohrebe sa našiel až v roku 2002. Vznikol z neho krátky film Jan 69. Dokumentárny záznam má štýl filmovej eseje, je zostrihaný na hudbu Leoša Janáčka a Antonína Dvořáka, inak bez akýchkoľvek titulkov či komentára. Mal premiéru v roku 2002 na Festivale filmov o ľudských právach v Moskve, v Česku bol prvýkrát vysielaný 19. januára 2003 Českou televíziou.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie