Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO) Foto: ČT

Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO)

18.02.2019 17:03 | Filmy | ČTK

Vo veku 85 rokov dnes zomrel český kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky Vlasty Chramostovej podľahol zápalu pľúc v pražskej nemocnici na Karlovom námestí.

 

ČTK to dnes povedal hovorca Národného divadla Tomáš Staněk. Pred tromi rokmi Milota dostal Českého leva za mimoriadny prínos v českej kinematografii.

Po roku 1989 pôsobil aj ako vedúci kancelárie sekretariátu prezidenta Václava Havla. V roku 1969 nakrúcal pohreb Jana Palacha. Jeho posledným celovečerným filmom bol Spalovač mŕtvol, kde hrala aj Chramostová. Aj vďaka jeho kamere má film na svoju dobu mnoho inovatívnych a netradičných záberov a nezabudnuteľnú atmosféru. Bol tým, kto trval na čiernobielej verzii snímky ocenenej aj v zahraničí.

Za normalizácie bol prepustený z barrandovského štúdia a nemohol ďalej točiť. So svojou ženou, ktorej vtedy režim tiež znemožňoval spoločenské angažovanie sa, organizoval bytové divadlo.

Stanislav Milota sa narodil 9. marca 1933. Vyučil sa za filmového laboranta a absolvoval grafickú školu. Už v tom čase sa dostal ako asistent kamery k práci na filmoch Václava Kršku Posol úsvitu (1950) a Mikoláš Aleš (1951).

Ako samostatný kameraman debutoval v roku 1963 vďaka Janovi Procházkovi, podľa ktorého scenára nakrútil Ivo Novák psychologickú drámu Na lane. Niekoľko krátkych filmov Milota nakrútil s režisérom Vladimírom Sisom, s režisérom Jánom Roháčom urobil v roku 1965 Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr.

V roku 1968 Milota pri príchode okupačných vojsk Varšavskej zmluvy nakrútil v Prahe množstvo dokumentárnych záberov, v januári 1969 dokumentoval pohreb Jana Palacha.

Kvôli problémom so zrakom sa po roku 1989 k práci kameramana nevrátil, ale z materiálov, ktoré natočil na konci 60. rokov, malo premiéru ešte niekoľko filmov. Hneď v roku 1989 to bol film Zmätok, v ktorom Milota použil zábery nasnímané v búrlivých rokoch 1968 a 1969, kedy natáčal všetko, čo sa vtedy dialo.

Materiál natočený pri Palachovom pohrebe sa našiel až v roku 2002. Vznikol z neho krátky film Jan 69. Dokumentárny záznam má štýl filmovej eseje, je zostrihaný na hudbu Leoša Janáčka a Antonína Dvořáka, inak bez akýchkoľvek titulkov či komentára. Mal premiéru v roku 2002 na Festivale filmov o ľudských právach v Moskve, v Česku bol prvýkrát vysielaný 19. januára 2003 Českou televíziou.

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie