Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO) Foto: ČT

Vo veku 85 rokov zomrel kameraman a chartista Stanislav Milota (VIDEO)

18.02.2019 17:03 | Filmy | ČTK

Vo veku 85 rokov dnes zomrel český kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky Vlasty Chramostovej podľahol zápalu pľúc v pražskej nemocnici na Karlovom námestí.

 

ČTK to dnes povedal hovorca Národného divadla Tomáš Staněk. Pred tromi rokmi Milota dostal Českého leva za mimoriadny prínos v českej kinematografii.

Po roku 1989 pôsobil aj ako vedúci kancelárie sekretariátu prezidenta Václava Havla. V roku 1969 nakrúcal pohreb Jana Palacha. Jeho posledným celovečerným filmom bol Spalovač mŕtvol, kde hrala aj Chramostová. Aj vďaka jeho kamere má film na svoju dobu mnoho inovatívnych a netradičných záberov a nezabudnuteľnú atmosféru. Bol tým, kto trval na čiernobielej verzii snímky ocenenej aj v zahraničí.

Za normalizácie bol prepustený z barrandovského štúdia a nemohol ďalej točiť. So svojou ženou, ktorej vtedy režim tiež znemožňoval spoločenské angažovanie sa, organizoval bytové divadlo.

Stanislav Milota sa narodil 9. marca 1933. Vyučil sa za filmového laboranta a absolvoval grafickú školu. Už v tom čase sa dostal ako asistent kamery k práci na filmoch Václava Kršku Posol úsvitu (1950) a Mikoláš Aleš (1951).

Ako samostatný kameraman debutoval v roku 1963 vďaka Janovi Procházkovi, podľa ktorého scenára nakrútil Ivo Novák psychologickú drámu Na lane. Niekoľko krátkych filmov Milota nakrútil s režisérom Vladimírom Sisom, s režisérom Jánom Roháčom urobil v roku 1965 Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr.

V roku 1968 Milota pri príchode okupačných vojsk Varšavskej zmluvy nakrútil v Prahe množstvo dokumentárnych záberov, v januári 1969 dokumentoval pohreb Jana Palacha.

Kvôli problémom so zrakom sa po roku 1989 k práci kameramana nevrátil, ale z materiálov, ktoré natočil na konci 60. rokov, malo premiéru ešte niekoľko filmov. Hneď v roku 1989 to bol film Zmätok, v ktorom Milota použil zábery nasnímané v búrlivých rokoch 1968 a 1969, kedy natáčal všetko, čo sa vtedy dialo.

Materiál natočený pri Palachovom pohrebe sa našiel až v roku 2002. Vznikol z neho krátky film Jan 69. Dokumentárny záznam má štýl filmovej eseje, je zostrihaný na hudbu Leoša Janáčka a Antonína Dvořáka, inak bez akýchkoľvek titulkov či komentára. Mal premiéru v roku 2002 na Festivale filmov o ľudských právach v Moskve, v Česku bol prvýkrát vysielaný 19. januára 2003 Českou televíziou.

pošli na vybrali.sme.sk


Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

1. Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

Dezinformačné internetové stránky získavajú predajom reklamného priestoru každoročne prinajmenšom 235 miliónov dolárov.

Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

2. Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

Dvadsiaty piaty film s Jamesom Bondom ponesie názov No Time To Die (Nie je čas zomrieť).

Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

3. Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

Televízia Markíza na jeseň 2019 pokračuje ďalšou sériou seriálu z nemocničného prostredia Sestričky.

Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

4. Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

Pražský vrchný súd dnes priznal herečke Dagmar Havlovej štyri milióny korún odškodného od vydavateľstva Bauer Media za tvrdenie, že mala milenecký pomer v čase, keď jej umieral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

5. Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

Americká spoločnosť Apple je odhodlaná vynaložiť vyše šesť miliárd dolárov na pôvodné programy a filmy pre svoju plánovanú televíziu Apple TV +.

Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

6. Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

Rozprávku Čarovný kamienok bude RTVS vysielať už počas tohtoročných Vianoc na Štedrý deň.

Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

7. Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

Sociálne siete Twitter a Facebook zablokovali mnoho účtov, ktoré sú podľa ich názoru spojené s dezinformačnou kampaňou Číny zameranou na hongkonské protesty.

Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

8. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Zmizol poľský milionár a filmový producent

9. Zmizol poľský milionár a filmový producent

Poľskí policajti, hasiči, pohraničníci a záchranári na severovýchode Poľska druhý deň pátrajú po milionárovi a filmovom producentovi Piotrovi Wozniak-Starakovi, ktorý zmizol na Mazurských jazerách.

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

10. Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

Najčítanejšie