Agnieszka Holland dokrútila film Šarlatán s Ivanom Trojanom a Jurajom Lojom (VIDEO) Youtube Totalfilm.cz

Agnieszka Holland dokrútila film Šarlatán s Ivanom Trojanom a Jurajom Lojom (VIDEO)

10.07.2019 10:53 | Filmy | ČTK

Režisérka Agnieszka Holland dokrútila na začiatku júla film Šarlatán, ktorý rozpráva o ľudovom liečiteľovi Janovi Mikoláškovi. Po 36 natáčacích dňoch patrila posledná klapka filmu osemnásťročnému Josefovi Trojanovi, ktorý hrá Mikoláška v najmladšom veku.

Ďalších niekoľko desiatok rokov života liečiteľa, ktorý zasvätil svoj život starostlivosťou o chorých, stvárnil jeho otec Ivan Trojan. Do kín by mal film doraziť začiatkom budúceho roka. ČTK informovala Gábina Vágner.

Scenár napísal Marek Epstein. "Myslím si, že je to najlepší scenár, aký kedy Marek Epstein napísal. Zároveň to bolo to najnáročnejšie, čo som kedy točil. Obsiahol som tri vekové obdobie, tá postava je veľmi rozporuplná a scenár sa pohyboval v niekoľkých časových rovinách, takže som musel byť veľmi dobre pripravený, "uviedol Ivan Trojan.

 

Historická dráma sleduje osudy ľudového liečiteľa Mikoláška, ktorý pomohol podľa dobových zdrojov viac než piatim miliónom pacientov. Bez ohľadu na dobu a režim a bez lekárskeho vzdelania diagnostikoval a bylinkami liečil chorých zo všetkých spoločenských vrstiev. Sám ale bojoval s vnútornými démonmi. "Vedel pomôcť ľuďom, ale zároveň si uvedomoval, že potrebuje pomôcť aj sám sebe," podotkol Ivan Trojan.

Výraznú rolu liečiteľovho asistenta si zahral slovenských herec Juraj Loj, pre ktorého to bola prvá práca s Hollandovou. "Je to obrovská osobnosť, neskutočne vitálne žena, ktorá dáva strašne veľa energie do projektu aj všetkým ostatným, je to taký hnací motor," uviedol Loj.

Filmy Agnieszky Holland získali mnoho ocenení, napríklad film Európa, Európa z roku 1990 dostal okrem iného Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara pre najlepší scenár. Hollandove je napríklad za oceňovanou minisériou o Jánovi Palachovi Horiaci ker z roku 2013, kde si zahral aj Ivan Trojan.

Poľská režisérka a scenáristka Holland, ktorá v roku 1971 absolvovala pražskú FAMU, pred dvoma rokmi prevzala titul doctor honoris causa Akadémie múzických umení (AMU) v Prahe. Na festivale Febiofest vtedy predstavila svoj nový film Cez kosti mŕtvych. Detektívka s prvkami čiernej komédie vznikla na motívy knižného thrilleru spisovateľky Oľgy Tokarczukovej a Holland ho označila za svoj najviac "český" film.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie