Agnieszka Holland dokrútila film Šarlatán s Ivanom Trojanom a Jurajom Lojom (VIDEO) Youtube Totalfilm.cz

Agnieszka Holland dokrútila film Šarlatán s Ivanom Trojanom a Jurajom Lojom (VIDEO)

10.07.2019 10:53 | Filmy | ČTK

Režisérka Agnieszka Holland dokrútila na začiatku júla film Šarlatán, ktorý rozpráva o ľudovom liečiteľovi Janovi Mikoláškovi. Po 36 natáčacích dňoch patrila posledná klapka filmu osemnásťročnému Josefovi Trojanovi, ktorý hrá Mikoláška v najmladšom veku.

Ďalších niekoľko desiatok rokov života liečiteľa, ktorý zasvätil svoj život starostlivosťou o chorých, stvárnil jeho otec Ivan Trojan. Do kín by mal film doraziť začiatkom budúceho roka. ČTK informovala Gábina Vágner.

Scenár napísal Marek Epstein. "Myslím si, že je to najlepší scenár, aký kedy Marek Epstein napísal. Zároveň to bolo to najnáročnejšie, čo som kedy točil. Obsiahol som tri vekové obdobie, tá postava je veľmi rozporuplná a scenár sa pohyboval v niekoľkých časových rovinách, takže som musel byť veľmi dobre pripravený, "uviedol Ivan Trojan.

 

Historická dráma sleduje osudy ľudového liečiteľa Mikoláška, ktorý pomohol podľa dobových zdrojov viac než piatim miliónom pacientov. Bez ohľadu na dobu a režim a bez lekárskeho vzdelania diagnostikoval a bylinkami liečil chorých zo všetkých spoločenských vrstiev. Sám ale bojoval s vnútornými démonmi. "Vedel pomôcť ľuďom, ale zároveň si uvedomoval, že potrebuje pomôcť aj sám sebe," podotkol Ivan Trojan.

Výraznú rolu liečiteľovho asistenta si zahral slovenských herec Juraj Loj, pre ktorého to bola prvá práca s Hollandovou. "Je to obrovská osobnosť, neskutočne vitálne žena, ktorá dáva strašne veľa energie do projektu aj všetkým ostatným, je to taký hnací motor," uviedol Loj.

Filmy Agnieszky Holland získali mnoho ocenení, napríklad film Európa, Európa z roku 1990 dostal okrem iného Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara pre najlepší scenár. Hollandove je napríklad za oceňovanou minisériou o Jánovi Palachovi Horiaci ker z roku 2013, kde si zahral aj Ivan Trojan.

Poľská režisérka a scenáristka Holland, ktorá v roku 1971 absolvovala pražskú FAMU, pred dvoma rokmi prevzala titul doctor honoris causa Akadémie múzických umení (AMU) v Prahe. Na festivale Febiofest vtedy predstavila svoj nový film Cez kosti mŕtvych. Detektívka s prvkami čiernej komédie vznikla na motívy knižného thrilleru spisovateľky Oľgy Tokarczukovej a Holland ho označila za svoj najviac "český" film.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie