Spielberg ľutuje, že v novej verzii E.I. - Mimozemšťan majú policajti vysielačky namiesto zbraní (VIDEO)

Spielberg ľutuje, že v novej verzii E.I. - Mimozemšťan majú policajti vysielačky namiesto zbraní (VIDEO) Foto z filmu

Skôr natočené filmy by sa nemali prerábať tak, aby vyhoveli súčasnej citlivosti. Sedemdesiatšesťročný americký režisér Steven Spielberg to uviedol na stretnutí Time 100 Summit, informoval denník The Guardian. Spielberg tiež povedal, že ľutuje, že v novej verzii hitu E.T. - Mimozemšťan z roku 1982, ktorá šla do kín pri príležitosti 20. výročia filmu, mali policajti vysielačky namiesto zbraní.

 "Bola to chyba. Nikdy som to nemal urobiť. E.T. je produktom svojej doby. Žiadny film by nemal byť revidovaný optikou, ktorou na film nahliadame dnes, či už dobrovoľne alebo z donútenia," uviedol Spielberg. "Nikdy som sa nemal zahrávať s archívmi svojho vlastného diela a nikomu to neodporúčam. Všetky naše filmy sú akýmsi ukazovateľom toho, kde sme boli, keď sme ich natáčali, aký bol svet a čo svet prijímal, keď sme tie príbehy zverejnili. Takže je mi naozaj ľúto, že to tam je,“ povedal americký režisér.

Upravená verzia, ktorá sa dostala do kín v roku 2002, mala zmodernizovaný zvuk, triky. Tou najdôležitejšou zmenou oproti pôvodnej verzii bolo pridanie úplne nových a pozmenených scén. Minutáž sa tak natiahla o 11 minút, napríklad ako sa E.T. ocitol vo vani a v jednej scéne sa objavil aj Harrison Ford ako riaditeľ školy. Boli pozmenené dialógy, kde Elliotova matka povedala deťom, že vyzerajú ako teroristi a pasáže v ktorých majú tajní agenti v rukách zbrane. Tie boli úplne zmenené a agenti už držia v rukách len obyčajné vysielačky.

Spielberga sa tiež pýtali na kontroverznú reedíciu diela Roalda Dahla, ktorá zahŕňala zmenu slov ako "tučný" na "obrovský" a "škaredý a beštiálny" na "beštiálný". Režisér uviedol, že s tým nesúhlasí. "Pre mňa je (Dahlova tvorba) nedotknuteľná. Je to naša história, je to naše kultúrne dedičstvo. Neverím v cenzúru v tomto zmysle," dodal Spielberg.

Medzi ďalších autorov, ktorých diela boli v poslednej dobe upravené pre moderných čitateľov, patrí autorka detektívnych príbehov Agatha Christie alebo tvorca agenta 007 Jamesa Bonda Ian Fleming.