Zomrel herec Dušan Kaprálik

Zomrel herec Dušan Kaprálik Ilustr. foto: Omediach.com

Vo veku 75 rokov dnes zomrel herec, režisér a pedagóg Dušan Kaprálik. „S hlbokou ľútosťou sme prijali správu o odchode Dušana Kaprálika, nášho dlhoročného skvelého kolegu. Pán Dušan Kaprálik zomrel 8. augusta 2023 po krátkej ťažkej chorobe vo veku 75 rokov.“ informuje o úmrtí divadlo Nová scéna v Bratislave, kde herec dlhé roky pôsobil. 

Dušan Kaprálik bol 50 divadelných sezón pevnou súčasťou súboru Novej scény. „Jeho človečina, herecké majstrovstvo, pedagogický talent a láska k Thálii nám budú nesmierne chýbať. Rodine a najbližším vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť,“ píše divadlo.

Za toto obdobie stvárnil na divadelných doskách množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach.
„Divadlo mi vždy dávalo slobodu. Nemusel som bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločného s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani so snahou páčiť sa, ale má mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať. Bez nároku moralizovať, škatuľkovať, pretože názor si musí vytvárať divák,“ povedal herec v minulosti v rozhovore pre NS.

Foto: Nová scéna

Dušan Kaprálik ako martinský rodák po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a svoj herecký talent po štúdiu uplatnil dve sezóny v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore.

Odporúčame aj: V súvislosti s úmrtím Dušana Kaprálika mení RTVS program

Ako herec hosťoval aj v Činohre SND, v bratislavskom Divadle a.ha., v Trnavskom i Martinskom divadle.

Okrem herectva sa intenzívne venoval aj réžii. Spolupracoval s viacerými ochotníckymi súbormi Ex Lex, Divadlo OKO v Poprade, Divadlo pre vás v Bratislave, mládežníckymi súbormi aj s Tovarišstvom starých bojových umení či s kaskadérskym súborom Borseus, na konte má aj réžiu inscenácie Ako zbaliť babu s mladými členmi súboru Novej scény.
Ako asistent réžie spolupracoval na inscenáciách režisérov Jozefa Bednárika, Milana Lasicu, Jána Ďurovčíka, Karola Spišáka, pričom nešlo iba o organizačnú prácu ale aj o prácu s hercami.

Ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu pôsobil 20 rokov a k jeho žiakom patrili napr. Robo Roth, Lucia Vráblicová, Soňa Norisová, Rebeca Poláková, Mirka Drínová, viedol vo svojich projektoch Dávida Hartla, Patrika Vyskočila, Vladislava Plevčíka.

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venoval aj rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe.
Z filmov, v ktorých účinkoval, je to napríklad Učiteľka (2016), rozprávka Láska na vlásku (2014), Nedodržaný sľub (2009), Staříci (2018), seriál Búrlivé víno (2013).
Z televíznych filmov to boli Višňový sad (1979), Nové Pištáčikové dobrodružstvá (1987), Holič Britva a duch Vydriduch (1988), Rozprávka o tichej krajine (1990), Koleso osudu (1991) a seriály Zaprášené histórie Ema Bohúňa (1971), Lekár umierajúceho času (1983),Kriminálka Staré Mesto (2010) a mnohé ďalšie.

Hlas Dušana Kaprálika poznáme roky z rozhlasu – nahovoril množstvo rozprávok, rozhlasových hier, seriál Bielikovci. Venoval sa aj dabingu, nezabudnuteľné sú jeho interpretácie Macka PU, Mátera v Autíčkach či Forresta v seriáli Adams Family.