Cinematik pozná víťazov. Cenu si odniesol Šťastný človek, Karaoke Blues a film Minulé životy (VIDEO)

Cinematik pozná víťazov. Cenu si odniesol Šťastný človek, Karaoke Blues a film Minulé životy (VIDEO) Tvrocovia víťazného filmu Cinematic.sk Štastný človekFoto: Peter Harum

V nedeľu večer sa skončil 18. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Tohtoročná porota za víťaza ocenenia Meeting point Europe vyhlásila fínsku snímku Karaoke Blues (Kuolleet lehdet, 2023) režiséra Aki Kaurismäkiho, ktorá mala na festivale Cinematik svoju slovenskú premiéru.

 Cinematik má v programe dve hlavné súťaže. Tá medzinárodná s názvom Meeting point Europe predstavuje výber toho najlepšieho, čo sa za posledný rok objavilo na poli celovečerných európskych hraných filmov. O víťazoch rozhoduje odborná porota zložená zo 14 filmových kritikov a kritičiek federácie FIPRESCI.

Príbeh víťaznej snímky sleduje strateného Holappu, ktorý pracuje ako stavebný robotník, žije na ubytovni a smútok zaháňa nadmernou konzumáciou alkoholu. Rovnako aj Ansu, zamestnaná v supermarkete, ktorá sa každý večer vracia do prázdneho bytu, kde rádio chrlí správy o krvavej ruskej invázii na Ukrajinu. Trajektórie ich životov sa jedného večera pretnú v ošúchanom karaoke bare.

Medzi nominovanými boli aj viacerí držitelia prestížnych ocenení zo svetových festivalov, či významní národní zástupcovia.

Cenu divákov získal juhokórejský koprodukčný film Minulé životy (Past Lives, 2023) režisérky Celine Song. Čo by bolo keby? V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená ,,spojení osudom‘‘. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch. Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory a jej dvoch lások, tej detskej – Hae-Sunga – a tej dospelej – Arthura –, odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami. Jeden z najinteligentnejších zástupcov vzťahových drám za posledné roky a zároveň jeden z najlepších filmov roka. Aj tento titul uviedol festival v slovenskej premiére.

Druhá súťaž Cinematiku, Cinematik.doc, loví v domácich vodách – o ceny sa v nej so svojimi novinkami uchádzajú výlučne slovenskí dokumentaristi a dokumentaristky. Víťazkou Ceny Literárneho fondu Cinematik.doc, sa stala Soňa G. Lutherová za titul Šťastný človek (2023). Intímny príbeh človeka, ktorý objavil svoje pravé „ja“ a musí riskovať to najcennejšie, aby mohol žiť autenticky. Má pre šťastie riskovať všetko? A čo tí, ktorí sú mu blízki? Film Šťastný človek, ktorý bol v Piešťanoch uvádzaný v slovenskej premiére, sa začína spomínaním českého grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina Horvata na nedávnu minulosť vo švédskom Göteborgu, keď pôsobil ako bežná česká žena vo vzťahu so slovenským manželom, psychiatrom Ivanom a ich dvoma deťmi.

 

V porote zasadli nemecko-maďarský spisovateľ, režisér a programový dramaturg festivalov Joshua Jádi, poľský producent dokumentárnych diel Adam Paplinski a slovenský producent Patrik Pašš, film hodnotila vyjadrením.

Predseda poroty Joshua Jádi odovzdal aj špeciálnu Cenu poroty, ktorú získala režisérka Paula Maľárová za dokument Územie fantázie (2023). „Porota oceňuje, že film upozorňuje na to, ako veľmi je téma vojny a militarizmu prítomná v každodenných situáciách nášho života.“

Cenu primátora mesta Piešťany získal režisér Ľubomír Ján Slivka za dokumentárny titul Andy Warhol – Americký sen (2023) a to hlavne "za jeho starostlivý výskum a audiovizuálnu archeológiu“.