„Pozrite sa, čo sa stalo vo Švédsku!" Trump sa pohoršoval nad incidentom, o ktorom nikto nič nevie Foto: FB Donald Trump

„Pozrite sa, čo sa stalo vo Švédsku!" Trump sa pohoršoval nad incidentom, o ktorom nikto nič nevie

19.02.2017 19:46 | Hoaxy | ČTK

Švédi si po najnovšom prejave amerického prezidenta Donalda Trumpa lámu hlavu, čo sa u nich v krajine stalo v noci na sobotu.

Trump v prejave k svojim priaznivcom zdôraznil, že je potrebné sprísniť ochranu hraníc a prisťahovaleckú politiku, aby sa v USA nestali teroristické útoky ako napríklad v Nemecku, Belgicku, Francúzsku a naposledy aj vo Švédsku.
"Pozrite sa, čo sa deje v Nemecku, čo sa včera v noci stalo vo Švédsku. Švédsko. Verili by ste tomu?" povedal Trump v sobotňajšom prejave v hangári na letisku v meste Melbourne na Floride. "Švédsko. Kto by to bol povedal? Švédsko," dodal s tým, že Európania kvôli otvorenému prijímania cudzincov teraz čelia ťažkostiam, o ktorých si nikdy nemysleli, že ich budú mať.

"Švédsko? Teroristický útok? Čo on fajčí?" napísal na twitteri niekdajší švédsky minister zahraničia Carl Bildt.
Švédsko oficiálne poprelo, že by cez víkend došlo v ich krajine k teroristickému incidentu.

Trumpov odkaz na Švédsko vyvolal pozdvihnutie nielen na twitteri, udalosť získala aj svoje kľúčové slovo #lastnightinSweden (minulúnocvoŠvédsku). Niektorí špekulujú, že švédsky nábytkársky reťazec IKEA v noci na sobotu vypredal všetky zásoby svojich pohraničných múrov, ďalší uvádzajú, že masaker sa predsa len stal a že polícia ako vinníka hľadá postavičku svojrázneho švédskeho šéfkuchára z bábkovej komédie Muppets. Na twitteri sa tiež objavil výstrižok staršej novinovej správy, že v juhošvédskom Eksjö si niekto telefonicky objednal dva kebaby a hamburger, jedlo si ale nakoniec nikto nevyzdvihol.

Odporúčame aj: Trump znovu napadol médiá, vraj sú šíriteľmi falošných správ

Problematike uplynulej noci sa podrobne venuje napríklad denník Aftonbladet, ktorý na svojom webe zverejnil v angličtine výpis všetkého, čo sa v krajine stalo v noci na sobotu. Najvážnejším incidentom bol prípad muža, ktorý sa v piatok popoludní pokúsil v Štokholme upáliť. Motív jeho činu nebol zverejnený, oznámené bolo len to, že tajné služby sa do vyšetrovania nezapojili. V Štokholme sa tiež odohrala policajná automobilová naháňačka s opitým vodičom, ktorý ukradol auto.

Pre Trumpovu administratívu to nie je prvýkrát, čo poukazuje na útoky, ktoré sa nestali. Pred dvoma týždňami prezidentova poradkyňa Kellyanne Conwayová obhajovala kontroverzný Trumpov migračný dekrét tak, že poukázala na masaker v meste Bowling Green, ktorý podľa nej spáchali dvaja utečenci z Iraku. V ospalom mestečku na juhozápade amerického štátu Kentucky sa ale žiaden takýto čin nikdy nestal.

pošli na vybrali.sme.sk


Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

1. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

2. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

3. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

4. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

5. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

6. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

7. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

8. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

9. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

10. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Najčítanejšie