Redaktori SME a Wikimedia chystajú upratovanie článkov o rakovine Foto: SME

Redaktori SME a Wikimedia chystajú upratovanie článkov o rakovine

15.06.2017 16:01 | Hoaxy | mk

Na tému rakoviny sa popísalo mnoho odborných no žiaľ aj mnohých neodborných a dezinformačných textov. Téma ako taká priťahuje pozornosť nielen bežných ľudí, ale aj šarlatánov a podvodníkov, ktorí ponúkajú vlastné recepty na liečbu.

 

 

Pri vyhľadávaní slovného spojenia „liečba rakoviny" sa v prvých desiatkach výsledkov objavujú často neodborné weby, ponúkajúce neoverenú a nepodloženú liečbu.

Denník SME sa spolu s občianskym združením Wikimedia Slovenská republika rozhodli vytvoriť databázu lekármi skontrolovaných textov o rakovine v slovenskej časti Wikipédie.

Hlavný článok slovenskej Wikipédie o téme rakovina má približne 3500 znakov. Samostatných článkov zacielených na liečbu konkrétnych druhov rakoviny je v slovenskej verzii Wikipédie málo. Na porovnanie, česká verzia Wikipédie má hlavný článok v rozsahu presahujúcom dvadsaťtisíc znakov a množstvo článkov pojednávajúcich o konkrétnych typoch rakoviny.Cieľom podujatia je, aby sa sekcia slovenskej Wikipédie o rakovine rozšírila minimálne na úroveň českej. V ideálnom prípade by organizátori chceli štandard českej Wikipédie prekonať. Ďalším cieľom je dostať obsah Wikipédie na čelo výsledkov vyhľadávania pri zadaní slova „rakovina" a „liečba rakoviny" do internetových vyhľadávačov.

Na upratovaní a vytváraní textov sa budú podieľať nielen redaktori denníka SME, ale aj lekári, dobrovoľníci či redaktori Wikipédie. Upratovací maratón bude v dňoch 17. a 18. 6. od 10.00 do 16.00 v Bratislave na Dvořákovom nábreží 10. Účasť prisľúbilo približne 20 dobrovoľníkov.

Odporúčame aj: Médiá pomáhali šíriť platenú správu o škodlivosti chemoterapie

Na Slovensku ročne umrie na rakovinu približne desaťtisíc ľudí. Rozhodujúcim faktorom pri liečbe ochorenia je skoré diagnostikovanie choroby a podstúpenie správnej terapie. Základným predpokladom na diagnostiku aj liečbu je, aby mal chorý človek dostatok informácií. Tie sú zatiaľ pre ľudí na Slovensku ťažko dostupné, píše v tlačovej správe vydavateľstvo Petit Press, ktoré vydáva denník SME.

„Veríme, že najlepší spôsob ako situáciu opraviť, je vylepšiť voľne dostupné a šíriteľné informácie na slovenskej verzii Wikipédie, ktorú ľudia vnímajú ako dôveryhodný zdroj informácií," povedal zástupca šéfredaktorky SME Ondrej Podstupka.
Tím novinárov zo SME zastreší upravovanie textov tak, aby boli zrozumiteľné a jasné. Všetky texty budú kontrolovať lekári, ktorí sa problematike rakoviny profesionálne venujú.
„Spojíme tie najlepšie znalosti jednotlivých členov do harmonického celku na úžitok všetkých," komentoval Michal Matúšov, predseda OZ Wikimedia Slovenská republika.

pošli na vybrali.sme.sk


Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

1. Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorou zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi a pre zdravotne postihnutých.

Internet by sme deťom nemali zakazovať.  Mali by sme ich učiť používať ho správne

2. Internet by sme deťom nemali zakazovať. Mali by sme ich učiť používať ho správne

Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

3. Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

Orange v týchto dňoch spúšťa aj na Slovensku globálnu kampaň, ktorá sa zaoberá rozumným a bezpečným používaním digitálnych technológií. 

Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

4. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

5. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

6. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

7. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

8. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

9. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

10. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Najčítanejšie