Redaktori SME a Wikimedia chystajú upratovanie článkov o rakovine Foto: SME

Redaktori SME a Wikimedia chystajú upratovanie článkov o rakovine

15.06.2017 16:01 | Hoaxy | mk

Na tému rakoviny sa popísalo mnoho odborných no žiaľ aj mnohých neodborných a dezinformačných textov. Téma ako taká priťahuje pozornosť nielen bežných ľudí, ale aj šarlatánov a podvodníkov, ktorí ponúkajú vlastné recepty na liečbu.

 

 

Pri vyhľadávaní slovného spojenia „liečba rakoviny" sa v prvých desiatkach výsledkov objavujú často neodborné weby, ponúkajúce neoverenú a nepodloženú liečbu.

Denník SME sa spolu s občianskym združením Wikimedia Slovenská republika rozhodli vytvoriť databázu lekármi skontrolovaných textov o rakovine v slovenskej časti Wikipédie.

Hlavný článok slovenskej Wikipédie o téme rakovina má približne 3500 znakov. Samostatných článkov zacielených na liečbu konkrétnych druhov rakoviny je v slovenskej verzii Wikipédie málo. Na porovnanie, česká verzia Wikipédie má hlavný článok v rozsahu presahujúcom dvadsaťtisíc znakov a množstvo článkov pojednávajúcich o konkrétnych typoch rakoviny.Cieľom podujatia je, aby sa sekcia slovenskej Wikipédie o rakovine rozšírila minimálne na úroveň českej. V ideálnom prípade by organizátori chceli štandard českej Wikipédie prekonať. Ďalším cieľom je dostať obsah Wikipédie na čelo výsledkov vyhľadávania pri zadaní slova „rakovina" a „liečba rakoviny" do internetových vyhľadávačov.

Na upratovaní a vytváraní textov sa budú podieľať nielen redaktori denníka SME, ale aj lekári, dobrovoľníci či redaktori Wikipédie. Upratovací maratón bude v dňoch 17. a 18. 6. od 10.00 do 16.00 v Bratislave na Dvořákovom nábreží 10. Účasť prisľúbilo približne 20 dobrovoľníkov.

Odporúčame aj: Médiá pomáhali šíriť platenú správu o škodlivosti chemoterapie

Na Slovensku ročne umrie na rakovinu približne desaťtisíc ľudí. Rozhodujúcim faktorom pri liečbe ochorenia je skoré diagnostikovanie choroby a podstúpenie správnej terapie. Základným predpokladom na diagnostiku aj liečbu je, aby mal chorý človek dostatok informácií. Tie sú zatiaľ pre ľudí na Slovensku ťažko dostupné, píše v tlačovej správe vydavateľstvo Petit Press, ktoré vydáva denník SME.

„Veríme, že najlepší spôsob ako situáciu opraviť, je vylepšiť voľne dostupné a šíriteľné informácie na slovenskej verzii Wikipédie, ktorú ľudia vnímajú ako dôveryhodný zdroj informácií," povedal zástupca šéfredaktorky SME Ondrej Podstupka.
Tím novinárov zo SME zastreší upravovanie textov tak, aby boli zrozumiteľné a jasné. Všetky texty budú kontrolovať lekári, ktorí sa problematike rakoviny profesionálne venujú.
„Spojíme tie najlepšie znalosti jednotlivých členov do harmonického celku na úžitok všetkých," komentoval Michal Matúšov, predseda OZ Wikimedia Slovenská republika.

pošli na vybrali.sme.sk


Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

1. Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

Federálny sudca v USA minulý týždeň rozhodol, že neonacistická stránka The Daily Stormer a jej kontroverzný zakladateľ a editor Andrew Anglin musia zaplatiť 4,1 milióna dolárov moslimskému komikovi Deanovi Obeidallahovi za falošné správy.

Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

2. Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

3. Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

 Britská televízia ITV už si u svojich scenáristov neobjedná žiadnu zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali výhradne mužskí autori.

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

4. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

5. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

6. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

7. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

8. NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

Policajti NAKA dnes zasahovali v troch mestách. Zo zásahu zverejnili fotografie.

Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

9. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

10. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Najčítanejšie