Kvôli borovičke na Slovensku miznú lesy. Vtipné video mnohí nepochopili

Kvôli borovičke na Slovensku miznú lesy. Vtipné video mnohí nepochopili

23.06.2017 11:14 | Hoaxy | mk

Malo to byť len vtipné video o borovičke, stal sa z toho hoax o tupých Američanoch.

 

 

Faceboková stránka s názvom Medzinárodný deň borovičky (MĎB 2017) zverejnila video s komentárom: „Toto ste už videli?!! Borovička v amerických správach. Oni si fakt myslia, že borovičku vyrábame z borovice?"
Video vyvolalo na slovenskom facebooku revolúciu, ze necelé dva dni má tisícky lajkov, stovky komentárov a 15 tisíc zdieľaní.

Video prináša ako "breaking news" reportáž v angličtine o tom, že „chuť Slovákov po ich národnom alkoholickom nápoji – borovičke spôsobuje značný nárast odlesňovania na Slovensku." Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o vymyslené humorné video – stačí počúvať text alebo čítať preklad, má gramatické chyby ale aj umiestnenie - je zverejnené na stránke s názvom Medzinárodný deň borovičky, kde je mnoho podobných recesistických kúskov, ktoré spájajú ódy na borovičku.

Mnoho ľudí sa na videu dobre zabavilo a berú ho ako žart. No z mnohých ďalších reakcií je zrejmé, že veľká časť ľudí to ako žart neberie a verí, že v USA skutočne takáto reportáž bola odvysielaná a nadávakú Američanom do tupcov, hlupákov. K videu ľudia pripájajú nenávistné komentáre na USA, amerických novinárov, slniečkárov.

Na videu nie je redaktor, ale herec, ktorý na objednávku vystupuje v rôznych podobných akciách.

Stránka Medzinárodný deň borovičky vznikla už minulý rok, ako súčasť iniciatívy Metra a piatich slovenských výrobcov borovičky, ktorých cieľom je vzbudiť záujem o tento druh alkoholu.

Ich najnovšie video nie je len úspešným virálom o borovičke, ale aj ukážkou toho, ako ľudia automaticky bez rozmýšľania uveria čomukoľvek, čo sa zdieľa na facebooku.

Aktualizácia 21:30: Autorom a realizátorom kampane je komunikačná agentúra AMI Communications Slovakia. "Mnohým sme ukázali, že vyrobiť správu, ktorá vyzerá dôveryhodne, nie je vôbec náročné. Snáď to bude pre ľudí dobrá skúsenosť a aj ponaučenie, že dôverovať treba len overeným zdrojom informácií a nebrať všetko smrteľne vážne," povedal managing director AMI Communications, Peter Chalmovský.

„Hlavným cieľom videa bolo pri príležitosti 2. ročníka MĎB pripomenúť proces výroby borovičky, z čoho a ako sa vyrába. Vďaka bohatej diskusii pod videom sa to podarilo ešte skôr, ako sme predpokladali," dodal Chalmovský. Desiatky ľudí v komentároch linkovali informácie o borievke a spôsobe výroby borovičky, čiže cieľ priniesť osvetu aj v tomto smere bol naplnený, dodal.

{mp4}11331{/mp4}
pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie