Kvôli borovičke na Slovensku miznú lesy. Vtipné video mnohí nepochopili

Kvôli borovičke na Slovensku miznú lesy. Vtipné video mnohí nepochopili

23.06.2017 11:14 | Hoaxy | mk

Malo to byť len vtipné video o borovičke, stal sa z toho hoax o tupých Američanoch.

 

 

Faceboková stránka s názvom Medzinárodný deň borovičky (MĎB 2017) zverejnila video s komentárom: „Toto ste už videli?!! Borovička v amerických správach. Oni si fakt myslia, že borovičku vyrábame z borovice?"
Video vyvolalo na slovenskom facebooku revolúciu, ze necelé dva dni má tisícky lajkov, stovky komentárov a 15 tisíc zdieľaní.

Video prináša ako "breaking news" reportáž v angličtine o tom, že „chuť Slovákov po ich národnom alkoholickom nápoji – borovičke spôsobuje značný nárast odlesňovania na Slovensku." Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o vymyslené humorné video – stačí počúvať text alebo čítať preklad, má gramatické chyby ale aj umiestnenie - je zverejnené na stránke s názvom Medzinárodný deň borovičky, kde je mnoho podobných recesistických kúskov, ktoré spájajú ódy na borovičku.

Mnoho ľudí sa na videu dobre zabavilo a berú ho ako žart. No z mnohých ďalších reakcií je zrejmé, že veľká časť ľudí to ako žart neberie a verí, že v USA skutočne takáto reportáž bola odvysielaná a nadávakú Američanom do tupcov, hlupákov. K videu ľudia pripájajú nenávistné komentáre na USA, amerických novinárov, slniečkárov.

Na videu nie je redaktor, ale herec, ktorý na objednávku vystupuje v rôznych podobných akciách.

Stránka Medzinárodný deň borovičky vznikla už minulý rok, ako súčasť iniciatívy Metra a piatich slovenských výrobcov borovičky, ktorých cieľom je vzbudiť záujem o tento druh alkoholu.

Ich najnovšie video nie je len úspešným virálom o borovičke, ale aj ukážkou toho, ako ľudia automaticky bez rozmýšľania uveria čomukoľvek, čo sa zdieľa na facebooku.

Aktualizácia 21:30: Autorom a realizátorom kampane je komunikačná agentúra AMI Communications Slovakia. "Mnohým sme ukázali, že vyrobiť správu, ktorá vyzerá dôveryhodne, nie je vôbec náročné. Snáď to bude pre ľudí dobrá skúsenosť a aj ponaučenie, že dôverovať treba len overeným zdrojom informácií a nebrať všetko smrteľne vážne," povedal managing director AMI Communications, Peter Chalmovský.

„Hlavným cieľom videa bolo pri príležitosti 2. ročníka MĎB pripomenúť proces výroby borovičky, z čoho a ako sa vyrába. Vďaka bohatej diskusii pod videom sa to podarilo ešte skôr, ako sme predpokladali," dodal Chalmovský. Desiatky ľudí v komentároch linkovali informácie o borievke a spôsobe výroby borovičky, čiže cieľ priniesť osvetu aj v tomto smere bol naplnený, dodal.

{mp4}11331{/mp4}
pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie