Mladí vývojári sa snažili nájsť nástroje proti tzv. Fake news Reprofoto youtube

Mladí vývojári sa snažili nájsť nástroje proti tzv. Fake news

20.01.2018 22:52 | Hoaxy | ČTK

Víťazom súťaže FakeHacks.cz, ktorá si dala za cieľ pomôcť užívateľom internetu odhaliť nedôveryhodné zdroje, sa dnes večer stala aplikácie do internetového prehliadača Google Chrome s názvom MindBrella. 

 

 

Jej autori ju naprogramovali tak, aby hodnotila dôveryhodnosť facebookových stránok alebo skupín podľa toho, či čerpajú informácie z dezinformačných webov či na podobné weby odkazujú.

Akciu, ktorú organizovala technologická firma Ackee v spolupráci s Nadáciou nezávislej žurnalistiky a Nadáciou Open Society Fund Praha, sa zúčastnilo päťdesiat mladých vývojárov rozdelených do 14 tímov. Tí mali 24 hodín na to, aby rozpracovali nápad, navrhli riešenie a tiež presvedčili porotu zloženú zo zástupcov technologických firiem, novinárov a zástupcov nadácií.

"Radi by sme, aby sa minimálne jeden dva projekty uplatnili v praxi," uviedol Dominik Veselý z usporiadateľskej firmy. "Chceme dať verejnosti a novinárom nástroje na získavanie relevantných informácií, aby sa dokázali orientovať a rozlíšiť medzi serióznymi informáciami a takzvanými fake news," dodal.
Fake news sú zámerne šírené nepravdivé informácie.

Autori víťaznej aplikácie MindBrella sa prvýkrát stretli až na akciu FakeHacks.cz. Počas 24 hodín dokázali vyrobiť prvú verziu a dať ju k dispozícii zadarmo na stiahnutie ako rozšírenie prehliadača Chrome. "Budeme ju postupne zdokonaľovať a potom sa ju budeme snažiť spopularizovať na Facebooku," povedal jeden z autorov John Roose. MindBrella je podľa neho neziskový projekt a bude záležať len na užívateľoch, či ho prijmú.

Ďalšie súťažné tímy sa pokúšali napríklad odhaľovať falošné účty na facebooku, zisťovať vlastníkov internetových domén alebo porovnávať texty či fotografie s originálnymi zdrojmi a objavovať plagiáty.

pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie