Mladí vývojári sa snažili nájsť nástroje proti tzv. Fake news Reprofoto youtube

Mladí vývojári sa snažili nájsť nástroje proti tzv. Fake news

20.01.2018 22:52 | Hoaxy | ČTK

Víťazom súťaže FakeHacks.cz, ktorá si dala za cieľ pomôcť užívateľom internetu odhaliť nedôveryhodné zdroje, sa dnes večer stala aplikácie do internetového prehliadača Google Chrome s názvom MindBrella. 

 

 

Jej autori ju naprogramovali tak, aby hodnotila dôveryhodnosť facebookových stránok alebo skupín podľa toho, či čerpajú informácie z dezinformačných webov či na podobné weby odkazujú.

Akciu, ktorú organizovala technologická firma Ackee v spolupráci s Nadáciou nezávislej žurnalistiky a Nadáciou Open Society Fund Praha, sa zúčastnilo päťdesiat mladých vývojárov rozdelených do 14 tímov. Tí mali 24 hodín na to, aby rozpracovali nápad, navrhli riešenie a tiež presvedčili porotu zloženú zo zástupcov technologických firiem, novinárov a zástupcov nadácií.

"Radi by sme, aby sa minimálne jeden dva projekty uplatnili v praxi," uviedol Dominik Veselý z usporiadateľskej firmy. "Chceme dať verejnosti a novinárom nástroje na získavanie relevantných informácií, aby sa dokázali orientovať a rozlíšiť medzi serióznymi informáciami a takzvanými fake news," dodal.
Fake news sú zámerne šírené nepravdivé informácie.

Autori víťaznej aplikácie MindBrella sa prvýkrát stretli až na akciu FakeHacks.cz. Počas 24 hodín dokázali vyrobiť prvú verziu a dať ju k dispozícii zadarmo na stiahnutie ako rozšírenie prehliadača Chrome. "Budeme ju postupne zdokonaľovať a potom sa ju budeme snažiť spopularizovať na Facebooku," povedal jeden z autorov John Roose. MindBrella je podľa neho neziskový projekt a bude záležať len na užívateľoch, či ho prijmú.

Ďalšie súťažné tímy sa pokúšali napríklad odhaľovať falošné účty na facebooku, zisťovať vlastníkov internetových domén alebo porovnávať texty či fotografie s originálnymi zdrojmi a objavovať plagiáty.

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie