Pápež varoval pred fake news, označil ich za hadiu taktiku Foto: Twitter @Pontifex_it

Pápež varoval pred fake news, označil ich za hadiu taktiku

25.01.2018 14:01 | Hoaxy | ČTK

Pápež František varoval pred pokušením takzvaných "fake news", teda falošných správ a dezinformácií.

 Spomenul v tejto súvislosti biblický príbeh o hadovi, ktorý lživými argumentmi zlákal Evu v raji, aby ochutnala zakázané ovocie. Vyzval na potieranie "hadej taktiky", ktorú podľa neho využívajú tí, ktorí sa skrývajú za pretvárkou, aby poštípali - a jed zvodných lží prenikol ako červ do srdca.

"Neexistuje nič také ako neškodné dezinformácie. Naopak uveriť v lož môže mať strašné následky. Aj zdanlivo nepatrné skreslenie pravdy hrozí nebezpečnými dopadmi," uviedol pápež v posolstve k sviatku katolíckeho patróna novinárov, svätého Františka Saleského.

Šírenie falošných informácií môže podľa pápeža "slúžiť na dosiahnutie stanovených cieľov, ako ovplyvniť politické voľby či ekonomické zisky", pričom ich účinnosť zostáva spojená s ich "maskovaním a schopnosťou vyzerať vierohodne".

"Najradikálnejšou protilátkou proti lži je nechať očistiť sa pravdou," zdôraznil pápež a podľa agentúry AFP dodal, že pravdu od klamu možno rozpoznať podľa ich plodov: či budia spory, rozdeľujú či vedú k rezignácii, alebo naopak vedú k vedomej a zrelej reflexii, konštruktívnemu dialógu a plodnej dynamike.

Pápež v tejto súvislosti zdôraznil poslanie novinárov ako "strážcov správ" a vyzval k podpore žurnalistiky "nepriateľskej voči nepravdám, efektným sloganom a vzrušujúcim vyhláseniam". Takej, ktorá sa zapája do "hľadania skutočných príčin konfliktov a naznačuje alternatívne riešenie miesto eskalácie kriku a verbálneho násilia".

pošli na vybrali.sme.sk


Krimi o zákulisí polície a mafie

1. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

2. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

3. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

4. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

5. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

6. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

7. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

8. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

9. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Poštová banka má vlastnú kolekciu oblečenia: Dobro sa nosí (FOTO)

10. Poštová banka má vlastnú kolekciu oblečenia: Dobro sa nosí (FOTO)

Poštová banka spustila predaj vlastnej kolekcie oblečenia pod názvom Dobro sa nosí. Celý výťažok z  predaja poputuje na dobrú vec. Záujemcovia ju nájdu v predajni Nosene a kúpou kúskov z tejto kolekcie sa aj oni stanú nositeľmi dobra.

Najčítanejšie