Prírodovedná fakulta UK sa dôrazne dištancuje od názorov Gustáva Murína Reprofoto INTV

Prírodovedná fakulta UK sa dôrazne dištancuje od názorov Gustáva Murína

07.04.2018 14:26 | Hoaxy | mk

Opätovná spolupráca Gustava Murína s RTVS vyvolala mnoho kritických reakcií.


Gustáv Murín v minulosti za Václava Miku spolupracoval na príprave seriálu Mafiáni pre RTVS. Súčasné vedenie Jaroslava Rezníka s ním dohodlo spoluprácu – bude jedným z autorov podkladov pre relácie Euroskop a Spektrum na Rádiu Slovensko.
Murín je obľúbeným autorom konšpiračných webov a šíri dezinformácie. „Štandardné médiá označil za „bezmoc“ a vyzdvihoval konšpiračné weby, pričom ich láskavo nazýval alternatívou,“ napísala na blogu o tom, ako vyzerala jeho prednáška na katedre žurnalistiky UK študentka žurnalistiky a novinárka denníka SME Nina Sobotovičová.

Práve ona zisťovala, čo je náplňou jeho práce vedeckého pracovníka na Prírodovednej fakulte UK v Bratislave, ktorú používa RTVS ako argument, prečo ho do RTVS prijali. Na fakultu poslala oficiálnu infožiadosť aj s povinnými osobnými údajmi.

Ostala prekvapená, keď namiesto odpovede od fakulty jej došiel mail od Murína. „Mail začínal takmer výhražne, oslovil ma všetkými mojimi osobnými údajmi... V celej našej mailovej komunikácii sa mi Murín snažil vysvetliť, že som naivná a hlúpa študentka, ktorá by mala radšej čušať. Nakoniec mi pohrozil, že ak infožiadosť nestiahnem, podá na mňa trestné oznámenie za šikanu,“ píše Sobotovičová. Žalobou sa vyhrážal aj redaktorovi Denníka N.

V piatok dekan Prírodovednej fakulty UK Milan Trizna zverejnil stanovisko, v ktorom sa dištancuje od úniku osobných údajov redaktorky SME a zároveň sa dištancuje od názorov Murína. „Považujeme za dôležité však aj zdôrazniť, že názory postoje a konkrétne vyjadrenia vedeckého pracovníka fakulty RNDr. Gustáva Murína sú jeho osobné názory, postoje a vyjadrenia, nie sú to jeho oficiálne stanoviská Prírodovednej fakulty UK a Prírodovedná fakulta UK sa od nich dištancuje,“ píše Trizna.

Aktualizácia o stanovisko Gustava Murína 13:47:

"V týchto dňoch som terčom štvavej kampane denníka N, ktorého redakcia sa mstí za to, že som si dovolil vo svojom článku konštatovať známy fakt, že ide o médium, ktoré je umelo vydržiavané práve za účelom takýchto kampaní na vybrané osoby, ktoré prejavujú nezávislý, kritický názor na dianie v našej spoločnosti. Ide o evidentné potláčanie základného ľudského práva na slobodu prejavu, čo je v rozpore s demokratickým charakterom nášho štátu. Toto právo sa manipulátorom verejnej mienky evidentne nehodí. Denník N má zanedbateľnú čítanosť printovej verzie a v prípade elektronickej upozornila Transparency International, že svoju čítanosť podozrivo nadhodnocujú.
Preto redaktori denníka N hľadajú všemožné zámienky, ako očierniť dnes mňa, zajtra iných.
Využívajú na to lživé informácie o akýchsi konšpiračných teóriách, hoaxoch a iné ničím nepodpodlžené nálepky, ktoré majú vybranú osobu očierniť nielen na verejnosti, ale aj na jej pracovisku, či v inej práci. Z uvedeného dôvodu (pretože opakovane prekrucuje moje vyjadrenia), samozrejme, po porade so svojim právnikom zvážim ďalšie kroky na obhájenie svojho dobrého mena.
Oceňujem stanovisko Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá konštatuje vopred známu vec, že svoju publicistickú činnosť som robil vo svojom voľnom čase a prezentoval tým právo každého občana na slobodu názoru. To je taká samozrejmosť, že nechávam na prípadných čitateľoch, čo týmto redakcia N vlastne sleduje.
Čo sa týka slečny Sobotovičovej, ide o naozaj nešťastnú a neinformovanú osobu, ktorej som sám ponúkal kompletný prehľad mojej vedeckej práce, ktorá má 60 strán v najužšom riadkovaní. Tiež som jej ponúkol možnosť opýtať sa na konkrétne moje práce, ktoré by som jej rád objasnil, keďže o biológii naozaj nič nevie. Ukázalo sa však, že ju v skutočnosti moja práca vôbec nezaujíma a celkom si poplietla Právo na informácie, ktoré sa týka len tém verejného záujmu a naopak existuje Zákon o ochrane osobných údajov. V tomto smere teda môžeme len smutne konštatovať, že táto mladá osoba v tom má naozaj chaos, ale práve pre jej mladosť a neskúsenosť sa k tomu treba stavať zhovievavo. Verím, že v budúcnosti si bude viac vážiť naše zákony a aj istú elementárnu úroveň komunikácie."

Aktualizácia o stanovisko Filipa Struhárika z Denníka N 14:15:

Gustáv Murín opakuje svoje lži, vymýšľa nezmyselné konštrukcie o akejsi kampani proti jeho osobe a vykladá si zákony takým spôsobom, že právne gramotnému človeku je to smiešne. Keby mali novinári reagovať na každé klamstvo v jeho textoch a stanoviskách, mali by opravy väčšiu dĺžku ako samotné texty pána Murína. Zároveň ale nechceme podceňovať inteligenciu čitateľov tým, že by sme komentovali všetky evidentné nezmysly, ktoré pán Murín šíri. Tie dokáže odhaliť väčšina ľudí bez akejkoľvek pomoci.

Aktualizácia o stanovisko Niny Sobotovičovej 9.4. 2018: 

Ak by pán Murín čítal môj blog, iste by si všimol, že uvádzam, ako som si so záujmom prečítala zoznam jeho publikácií, ktoré mi poslal mailom. Ani raz som sa nevyjadrila, že ma jeho vedecká činnosť nezaujíma, práve naopak, preto som si podávala infožiadosť. Teraz sa o jeho vedeckú činnosť zaujímam ešte viac a veľmi rada sa o nej budem rozprávať s odborníkmi z odboru. Pán Murín akiste uzná, že nie je korektné, aby sa on sám vyjadroval k vlastným prácam ako recenzent. Určite oslovím nejakého odborníka.
K pasáži, kde píše, že nesprávne vnímam právo na informácie, dodám len toľko, že univerzita mi na infožiadosť odpovedala.

pošli na vybrali.sme.sk


O2: Kampaň Nebuď pirát so Sajfom dokázala ovplyvniť správanie mladých vodičov

1. O2: Kampaň Nebuď pirát so Sajfom dokázala ovplyvniť správanie mladých vodičov

Začiatkom apríla spoločnosť O2 v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne prišla s kampaňou Nebuď pirát. Cieľom kampane, ktorej tvárou bol aj moderátor Sajfa, bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Toto sú najkrajšie kroje Slovenska

2. Toto sú najkrajšie kroje Slovenska

Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom krásnych a rozmanitých ľudových odevov, akými sa pýši Slovensko.

Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

3. Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

Dezinformačné internetové stránky získavajú predajom reklamného priestoru každoročne prinajmenšom 235 miliónov dolárov.

Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

4. Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

Dvadsiaty piaty film s Jamesom Bondom ponesie názov No Time To Die (Nie je čas zomrieť).

Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

5. Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

Televízia Markíza na jeseň 2019 pokračuje ďalšou sériou seriálu z nemocničného prostredia Sestričky.

Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

6. Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

Pražský vrchný súd dnes priznal herečke Dagmar Havlovej štyri milióny korún odškodného od vydavateľstva Bauer Media za tvrdenie, že mala milenecký pomer v čase, keď jej umieral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

7. Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

Americká spoločnosť Apple je odhodlaná vynaložiť vyše šesť miliárd dolárov na pôvodné programy a filmy pre svoju plánovanú televíziu Apple TV +.

Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

8. Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

Rozprávku Čarovný kamienok bude RTVS vysielať už počas tohtoročných Vianoc na Štedrý deň.

Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

9. Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

Sociálne siete Twitter a Facebook zablokovali mnoho účtov, ktoré sú podľa ich názoru spojené s dezinformačnou kampaňou Číny zameranou na hongkonské protesty.

Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

10. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Najčítanejšie