Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax Ilustr.foto. guttashop.cz

Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax

25.02.2019 11:59 | Hoaxy | mk

Z českých médií sa začala šíriť ďalšia prekrútená správa o nezmyselnom zákaze, za ktorým má byť Brusel.

"Začalo to obmedzovaním niektorých typov strelných zbraní. A teraz to pokračuje snahou Bruselu, aby sme nesmeli po vreckách nosiť ani obyčajné nože. Ak sa podarí dobrotrusom tento zákaz presadiť, prinesie to problémy mnohým ľuďom. A tým nemyslím len hubárov, ktorí tie červivé časti húb budú asi musieť odhryzávať vlastnými zubami. Myslím tým napríklad ženy, ktoré sú nútené pri ceste domov prechádzať nebezpečnými miestami a ktorým dodáva vreckový nôž... pocit bezpečia,“ píše napríklad český web pravyprostor.cz, či web necenzurujeme.cz a odvolávajú sa na správu dennik.cz o tom, že „Európsky parlament navrhuje zavedenie zákazu nosenia nožov bez zjavného účelu.“ Spomínané weby sa v článku odvolávajú na správu zvláštneho výboru pre terorizmus, v ktorom sa však o zákaze nosiť vreckové nože nič nehovorí. „Výbor vyzýva členské štáty, aby zvážili možnosť stanovenia zákazu nosenia nožov bez právneho dôvodu týkajúceho sa predovšetkým najnebezpečnejších nožov, ako sú zombie nože alebo motýlikové nože, a aby tieto opatrenia presadzovali aj v prostredí internetu “. Hoax šíri na facebooku aj český politik z SPD Tomio Okamura.

Hoax sa šíri aj na Slovensku

„Nie, nie je to pravda, že Európska únia chce zakázať vreckové nože! Skauti, poľovníci, trampovia, ale napríklad aj vášniví hubári a hubárky ho môžu nosiť veselo ďalej. Jednoducho tento zákaz neexistuje a vy môžete na túto poplašnú správu zabudnúť,“ dementuje poplašnú správu Ministerstvo zahraničných vecí SR.

 Ministerstvo upozorňuje, že správa výboru EP pre boj proti terorizmu len navrhuje členským štátom, aby zvážili obmedzenie nosenia nožov na verejnosti a prípadne aj zakázanie obzvlášť nebezpečných typov nožov. Tu uvádza napríklad "zombie nože" (to sú tie, ktoré sa hodia predovšetkým pri zombie apokalypse) alebo "motýlikové nože" (to sú zase tie, ktoré sa používajú pri pouličných bitkách v getách tretieho sveta).

„Samozrejme, niektorí fajnšmekri milujú ten pocit vrhnúť sa na dubáky so zombie nožom tak, že z nich budú až franforce lietať. A to aj robiť môžu, keďže žiadny zákaz nožov v lese nie je momentálne na programe dňa. Odporúčanie niečo "zvážiť" totiž členské štáty Únie k ničomu nezaväzuje,“ píše MZV.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie