Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax Ilustr.foto. guttashop.cz

Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax

25.02.2019 11:59 | Hoaxy | mk

Z českých médií sa začala šíriť ďalšia prekrútená správa o nezmyselnom zákaze, za ktorým má byť Brusel.

"Začalo to obmedzovaním niektorých typov strelných zbraní. A teraz to pokračuje snahou Bruselu, aby sme nesmeli po vreckách nosiť ani obyčajné nože. Ak sa podarí dobrotrusom tento zákaz presadiť, prinesie to problémy mnohým ľuďom. A tým nemyslím len hubárov, ktorí tie červivé časti húb budú asi musieť odhryzávať vlastnými zubami. Myslím tým napríklad ženy, ktoré sú nútené pri ceste domov prechádzať nebezpečnými miestami a ktorým dodáva vreckový nôž... pocit bezpečia,“ píše napríklad český web pravyprostor.cz, či web necenzurujeme.cz a odvolávajú sa na správu dennik.cz o tom, že „Európsky parlament navrhuje zavedenie zákazu nosenia nožov bez zjavného účelu.“ Spomínané weby sa v článku odvolávajú na správu zvláštneho výboru pre terorizmus, v ktorom sa však o zákaze nosiť vreckové nože nič nehovorí. „Výbor vyzýva členské štáty, aby zvážili možnosť stanovenia zákazu nosenia nožov bez právneho dôvodu týkajúceho sa predovšetkým najnebezpečnejších nožov, ako sú zombie nože alebo motýlikové nože, a aby tieto opatrenia presadzovali aj v prostredí internetu “. Hoax šíri na facebooku aj český politik z SPD Tomio Okamura.

Hoax sa šíri aj na Slovensku

„Nie, nie je to pravda, že Európska únia chce zakázať vreckové nože! Skauti, poľovníci, trampovia, ale napríklad aj vášniví hubári a hubárky ho môžu nosiť veselo ďalej. Jednoducho tento zákaz neexistuje a vy môžete na túto poplašnú správu zabudnúť,“ dementuje poplašnú správu Ministerstvo zahraničných vecí SR.

 Ministerstvo upozorňuje, že správa výboru EP pre boj proti terorizmu len navrhuje členským štátom, aby zvážili obmedzenie nosenia nožov na verejnosti a prípadne aj zakázanie obzvlášť nebezpečných typov nožov. Tu uvádza napríklad "zombie nože" (to sú tie, ktoré sa hodia predovšetkým pri zombie apokalypse) alebo "motýlikové nože" (to sú zase tie, ktoré sa používajú pri pouličných bitkách v getách tretieho sveta).

„Samozrejme, niektorí fajnšmekri milujú ten pocit vrhnúť sa na dubáky so zombie nožom tak, že z nich budú až franforce lietať. A to aj robiť môžu, keďže žiadny zákaz nožov v lese nie je momentálne na programe dňa. Odporúčanie niečo "zvážiť" totiž členské štáty Únie k ničomu nezaväzuje,“ píše MZV.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie