Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax Ilustr.foto. guttashop.cz

Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax

25.02.2019 11:59 | Hoaxy | mk

Z českých médií sa začala šíriť ďalšia prekrútená správa o nezmyselnom zákaze, za ktorým má byť Brusel.

"Začalo to obmedzovaním niektorých typov strelných zbraní. A teraz to pokračuje snahou Bruselu, aby sme nesmeli po vreckách nosiť ani obyčajné nože. Ak sa podarí dobrotrusom tento zákaz presadiť, prinesie to problémy mnohým ľuďom. A tým nemyslím len hubárov, ktorí tie červivé časti húb budú asi musieť odhryzávať vlastnými zubami. Myslím tým napríklad ženy, ktoré sú nútené pri ceste domov prechádzať nebezpečnými miestami a ktorým dodáva vreckový nôž... pocit bezpečia,“ píše napríklad český web pravyprostor.cz, či web necenzurujeme.cz a odvolávajú sa na správu dennik.cz o tom, že „Európsky parlament navrhuje zavedenie zákazu nosenia nožov bez zjavného účelu.“ Spomínané weby sa v článku odvolávajú na správu zvláštneho výboru pre terorizmus, v ktorom sa však o zákaze nosiť vreckové nože nič nehovorí. „Výbor vyzýva členské štáty, aby zvážili možnosť stanovenia zákazu nosenia nožov bez právneho dôvodu týkajúceho sa predovšetkým najnebezpečnejších nožov, ako sú zombie nože alebo motýlikové nože, a aby tieto opatrenia presadzovali aj v prostredí internetu “. Hoax šíri na facebooku aj český politik z SPD Tomio Okamura.

Hoax sa šíri aj na Slovensku

„Nie, nie je to pravda, že Európska únia chce zakázať vreckové nože! Skauti, poľovníci, trampovia, ale napríklad aj vášniví hubári a hubárky ho môžu nosiť veselo ďalej. Jednoducho tento zákaz neexistuje a vy môžete na túto poplašnú správu zabudnúť,“ dementuje poplašnú správu Ministerstvo zahraničných vecí SR.

 Ministerstvo upozorňuje, že správa výboru EP pre boj proti terorizmu len navrhuje členským štátom, aby zvážili obmedzenie nosenia nožov na verejnosti a prípadne aj zakázanie obzvlášť nebezpečných typov nožov. Tu uvádza napríklad "zombie nože" (to sú tie, ktoré sa hodia predovšetkým pri zombie apokalypse) alebo "motýlikové nože" (to sú zase tie, ktoré sa používajú pri pouličných bitkách v getách tretieho sveta).

„Samozrejme, niektorí fajnšmekri milujú ten pocit vrhnúť sa na dubáky so zombie nožom tak, že z nich budú až franforce lietať. A to aj robiť môžu, keďže žiadny zákaz nožov v lese nie je momentálne na programe dňa. Odporúčanie niečo "zvážiť" totiž členské štáty Únie k ničomu nezaväzuje,“ píše MZV.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

pošli na vybrali.sme.sk


Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

1. Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

Americká spoločnosť Apple dnes predstavila detaily svojej novej spravodajskej predplatiteľskej služby Apple News Plus, hernej predplatiteľskej služby Apple Arcade a nové kreditné karty. Spoločnosť tiež plánuje spustiť novú videoslužbu, ktorá by mala konkurovať Netflix, Amazonu a káblovej televízii.

Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

2. Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

Ján Kuciak možno nie je jediný novinár, ktorý sa stal obeťou vraždiaceho komanda Mariana Kočnera.

Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

3. Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

Spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje aj TV Markíza a českú TV Nova, začala revíziu strategických možností, vrátane prípadného predaja spoločnosti.

Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

4. Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

Haščák pre Aktuality.sk: Penta v roku 2017 takmer kúpila Markízu

Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

5. Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

Európsky parlament sa dnes večer bude zaoberať správou skupiny europoslancov, ktorá vlani navštívila Slovensko kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

6. Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná.

Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

7. Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

Polícia SR pripravila rozhovor o očkovaní a hoaxoch pri téme očkovania s doktorom Mariánom Jánošom.

Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

8. Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, mesiace predtým platil sledovanie novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený novinár.

Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

9. Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

Bývalý siskár a komentátor denníka SME a ďalších médií Peter Tóth prišiel dnes vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre.

Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

10. Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

Pred 30-timi rokmi sme spoznali internet tak, ako funguje doteraz. Za úplne prvou webovou stránkou stál britský inžinier Tim Berners-Lee a na adrese info.cern.ch ju nájdete aj dnes.

Najčítanejšie