Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax Ilustr.foto. guttashop.cz

Nie, Brusel nechce zakázať vreckové nože, šíri sa len ďalší hoax

25.02.2019 11:59 | Hoaxy | mk

Z českých médií sa začala šíriť ďalšia prekrútená správa o nezmyselnom zákaze, za ktorým má byť Brusel.

"Začalo to obmedzovaním niektorých typov strelných zbraní. A teraz to pokračuje snahou Bruselu, aby sme nesmeli po vreckách nosiť ani obyčajné nože. Ak sa podarí dobrotrusom tento zákaz presadiť, prinesie to problémy mnohým ľuďom. A tým nemyslím len hubárov, ktorí tie červivé časti húb budú asi musieť odhryzávať vlastnými zubami. Myslím tým napríklad ženy, ktoré sú nútené pri ceste domov prechádzať nebezpečnými miestami a ktorým dodáva vreckový nôž... pocit bezpečia,“ píše napríklad český web pravyprostor.cz, či web necenzurujeme.cz a odvolávajú sa na správu dennik.cz o tom, že „Európsky parlament navrhuje zavedenie zákazu nosenia nožov bez zjavného účelu.“ Spomínané weby sa v článku odvolávajú na správu zvláštneho výboru pre terorizmus, v ktorom sa však o zákaze nosiť vreckové nože nič nehovorí. „Výbor vyzýva členské štáty, aby zvážili možnosť stanovenia zákazu nosenia nožov bez právneho dôvodu týkajúceho sa predovšetkým najnebezpečnejších nožov, ako sú zombie nože alebo motýlikové nože, a aby tieto opatrenia presadzovali aj v prostredí internetu “. Hoax šíri na facebooku aj český politik z SPD Tomio Okamura.

Hoax sa šíri aj na Slovensku

„Nie, nie je to pravda, že Európska únia chce zakázať vreckové nože! Skauti, poľovníci, trampovia, ale napríklad aj vášniví hubári a hubárky ho môžu nosiť veselo ďalej. Jednoducho tento zákaz neexistuje a vy môžete na túto poplašnú správu zabudnúť,“ dementuje poplašnú správu Ministerstvo zahraničných vecí SR.

 Ministerstvo upozorňuje, že správa výboru EP pre boj proti terorizmu len navrhuje členským štátom, aby zvážili obmedzenie nosenia nožov na verejnosti a prípadne aj zakázanie obzvlášť nebezpečných typov nožov. Tu uvádza napríklad "zombie nože" (to sú tie, ktoré sa hodia predovšetkým pri zombie apokalypse) alebo "motýlikové nože" (to sú zase tie, ktoré sa používajú pri pouličných bitkách v getách tretieho sveta).

„Samozrejme, niektorí fajnšmekri milujú ten pocit vrhnúť sa na dubáky so zombie nožom tak, že z nich budú až franforce lietať. A to aj robiť môžu, keďže žiadny zákaz nožov v lese nie je momentálne na programe dňa. Odporúčanie niečo "zvážiť" totiž členské štáty Únie k ničomu nezaväzuje,“ píše MZV.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie