Konšpiračná stránka IdemVolit.sk je prepojená na lekára z Považskej Bystrice Foto: FB Idemvolit.sk

Konšpiračná stránka IdemVolit.sk je prepojená na lekára z Považskej Bystrice

22.10.2019 11:11 | Hoaxy | mk

Facebooková stránka IdemVoliť.sk, ktorá šíri konšpirácie, antisemitizmus, nenávistné prejavy proti LGTBI, imigrantom a vybraným osobnostiam verejného života, je spojená s lekárom z Považskej Bystrice Radoslavom Čičalom.

Zistil to web infosecurity.sk.

Graficky nekvalitný konšpiračný web idemvolit.sk funguje niekoľko rokov. Napríklad pred župnými voľbami v roku 2017 písal o kandidujúcich stranách a politikoch a snažil sa predávať politickú reklamu. Zaujímavosťou bolo, že jediným politickým subjektom, o ktorom informoval výhradne pozitívne, bola Kotlebova ĽSNS. Web posledné mesiace nie je veľmi aktívny, no jeho facebooková stránka áno. Tá slúži nielen na propagáciu kotlebovcov, ale šíri hoaxy, nenávistné či antisemitské texty, o bežných médiách píše ako o protislovenských, útočí na mimovládky, Rómov, Židov.

Obľúbená téma konšpirátorov - šírenie antisemitizmu a strachu z filantropa G. Sorosa.

 

Takto šíril výmysly o vražde Jána Kuciaka

Web ako aj rovnomenná facebooková stránka nemá jasne uvedeného majiteľa a útočné články nemajú autora. A tak za dezinformácie nenesie nikto zodpovednosť.

Napríklad web šíril počas moratória pred prezidentskými voľbami konšpiračné video o Zuzane Čaputovej.

Admina stránky odhalil web Infosecurity.sk prostredníctvom jedinečného kódu Google Analytics a skrytými prepojeniami medzi web stránkami správcu stránky idemvolit.sk.

Stránka idemvolit.sk je s facebookovou stránkou prepojená prostredníctvom rovnakého kontaktného mailu.

"Web stránka používa jedinečný kód Google Analytics UA-12190077, ktorý sme našli ešte v zdrojovom kóde najmenej troch iných webov. Ich spoločným menovateľom je pán Peter Blahút. Spojili sme sa s pánom Blahútom, ktorý priznal, že ako amatérsky programátor pred rokmi pomohol vytvoriť známemu web www.idemvolit.sk a rovnomennú facebookovú stránku. Blahút sa od obsahu stránky dištancuje a poskytol meno a kontakt na Radoslava Čičalu, ktorému web a FB stránku odovzdal," píše Indosecurity.sk.

Čičala pre Infosecurity.sk priznal, že je autorom niektorých príspevkov a článkov, no tvrdí, že administrátorov je niekoľko. Podľa facebookovej stránky je ich 9. „O tých ľuďoch nemôžem vzhľadom na ich žiadosť hovoriť. (…) Ja vám to nemôžem vysvetliť, lebo viete, to funguje na nejakom princípe, a uškodil by som nejakým ľuďom a to ja nemám v záujme … je to citlivá vec,“ dodal.

Lekár z Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Čičala prispieva rôznymi konšpiráciami aj pre dezinformačné weby Infovojna, Panobcan.sk či Hlavné Správy. Po zverejnení informácie, že stojí za konšpiračným webom IdemVolit.sk, si schoval facebookovy účet.

Web Infosecurity.sk vysvetľuje, prečo sa rozhodol zverejniť meno admina, takto: „V prípade, že anonymná facebooková stránka šíri dezinformácie, nenávistné prejavy, podieľa sa na polarizácii spoločnosti či erózii spoločenskej súdržnosti alebo je dôvodne podozrivá z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu alebo priestupku, resp. existuje podozrenie na jej spojenie s cudzou mocou, považuje Infosecurity.sk za legitímne, v prípade, že ju má k dispozícii, zverejniť identitu jej administrátora.“

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.

pošli na vybrali.sme.sk


Šíri sa deepfake video, v ktorom sa Čaputová mení na Harabina (VIDEO)

Šíri sa deepfake video, v ktorom sa Čaputová mení na Harabina (VIDEO)

Tento týždeň bola prezidentka Zuzana Čaputová hosťom zábavnej relácie televízie JOJ Inkognito.

V súvislosti so štátnym smútkom mení RTVS vysielanie

V súvislosti so štátnym smútkom mení RTVS vysielanie

RTVS počas štátneho smútku za obete stredajšej tragickej havárie autobusu, v piatok 15. novembra medzi 8:00 a 20:00, upraví televízne vysielanie.

Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea

Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea

Toto je jeho cesta. Odmalička miloval loptu a napokon sa dostal do špičkového talianskeho mužstva, vďaka ktorému vystúpil na vrchol. Marek Hamšík a jeho kniha Neapolská odysea. Vyznal sa v nej z nadštandardnej vernosti klubu. A hoci od februára 2019 je už hráčom čínskeho klubu Ta-lien I-fang, Neapol navždy zostane jeho láskou...

Európsky parlament ponúka stáže venované pamiatke Jána Kuciaka

Európsky parlament ponúka stáže venované pamiatke Jána Kuciaka

Európsky parlament začal tento týždeň ponúkať stáže, ktoré sú venované pamiatke slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Prví Kuciakovi stážisti nastúpia do EP v marci 2020.

Súťaž Marketér roka 2019 pozná nominovaných

Súťaž Marketér roka 2019 pozná nominovaných

Združenie Ľudia z marketingu, ktoré zastupuje zadávateľov reklamy na Slovensku, vybralo zo všetkých nominácií 3 marketérov, z ktorých jeden získa ocenenie Marketér roka a bude reprezentovať Slovensko v súťaži GLOBAL MARKETER OF THE YEAR.

Denník Financial Times prvýkrát povedie šéfredaktorka

Denník Financial Times prvýkrát povedie šéfredaktorka

Britský denník Financial Times (FT) od januára prvýkrát za jeho viac ako 130 ročnú históriu pôsobenia povedie žena.

Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO)

Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO)

Kanadský hokejový komentátor Don Cherry prišiel o prácu v televíznej a rozhlasovej spoločnosti SportsNet. Prepustila ho po tom, čo osemdesiatpäťročný excentrik v sobotňajšom dieli tradičnej relácie Coach 's Corner (Trénerov kútik) kritizoval prisťahovalcov, že v Deň spomienok, ktorý je v Kanade obdobou Dňa vojnových veteránov, nenosia kvet vlčieho maku, ktorý je celosvetovým symbolom pocty vojnovým hrdinom.

Analytici zmapovali internetové operácie ruskej vojenskej rozviedky

Analytici zmapovali internetové operácie ruskej vojenskej rozviedky

Ruská vojenská rozviedka známa pod skratkou GRU aktualizovala metódy zavedené v dobe studenej vojny a snaží sa ovplyvňovať verejnú mienku vo svete pomocou virtuálnych novinárov a fiktívnych mediálnych organizácií či výskumných ústavov. Jej internetové operácie sa zároveň líšia od postupov propagandistickej Agentúry pre výskum internetu (AII).

Nové O2 SMART Paušály majú už aj viaceré osobnosti. Vyskladali si ich po svojom (VIDEO)

Nové O2 SMART Paušály majú už aj viaceré osobnosti. Vyskladali si ich po svojom (VIDEO)

O2 predstavilo 4. novembra nové revolučné O2 Paušály. Do nich pridalo okrem veľkých objemov dát aj vybrané služby prémiového obsahu ako je HBO GO, O2 TV, hudobnú streamovaciu službu Tidal s najväčšou databázou hudobných singlov, či predplatné denníkov SME a Denníka N, a to v cene paušálu podľa výberu zákazníka. Okrem tradičnej marketingovej kampane O2 pracuje aj so samostatnou online kampaňou.

Kočnerova Threema: Kočnerovým človekom mal byť aj Ivan Čeredejev

Kočnerova Threema: Kočnerovým človekom mal byť aj Ivan Čeredejev

Sieť novinárov, ktorú mal využívať Marian Kočner a jeho komando, sa rozrastá.

Najčítanejšie