Konšpiračná stránka IdemVolit.sk je prepojená na lekára z Považskej Bystrice Foto: FB Idemvolit.sk

Konšpiračná stránka IdemVolit.sk je prepojená na lekára z Považskej Bystrice

22.10.2019 11:11 | Hoaxy | mk

Facebooková stránka IdemVoliť.sk, ktorá šíri konšpirácie, antisemitizmus, nenávistné prejavy proti LGTBI, imigrantom a vybraným osobnostiam verejného života, je spojená s lekárom z Považskej Bystrice Radoslavom Čičalom.

Zistil to web infosecurity.sk.

Graficky nekvalitný konšpiračný web idemvolit.sk funguje niekoľko rokov. Napríklad pred župnými voľbami v roku 2017 písal o kandidujúcich stranách a politikoch a snažil sa predávať politickú reklamu. Zaujímavosťou bolo, že jediným politickým subjektom, o ktorom informoval výhradne pozitívne, bola Kotlebova ĽSNS. Web posledné mesiace nie je veľmi aktívny, no jeho facebooková stránka áno. Tá slúži nielen na propagáciu kotlebovcov, ale šíri hoaxy, nenávistné či antisemitské texty, o bežných médiách píše ako o protislovenských, útočí na mimovládky, Rómov, Židov.

Obľúbená téma konšpirátorov - šírenie antisemitizmu a strachu z filantropa G. Sorosa.

 

Takto šíril výmysly o vražde Jána Kuciaka

Web ako aj rovnomenná facebooková stránka nemá jasne uvedeného majiteľa a útočné články nemajú autora. A tak za dezinformácie nenesie nikto zodpovednosť.

Napríklad web šíril počas moratória pred prezidentskými voľbami konšpiračné video o Zuzane Čaputovej.

Admina stránky odhalil web Infosecurity.sk prostredníctvom jedinečného kódu Google Analytics a skrytými prepojeniami medzi web stránkami správcu stránky idemvolit.sk.

Stránka idemvolit.sk je s facebookovou stránkou prepojená prostredníctvom rovnakého kontaktného mailu.

"Web stránka používa jedinečný kód Google Analytics UA-12190077, ktorý sme našli ešte v zdrojovom kóde najmenej troch iných webov. Ich spoločným menovateľom je pán Peter Blahút. Spojili sme sa s pánom Blahútom, ktorý priznal, že ako amatérsky programátor pred rokmi pomohol vytvoriť známemu web www.idemvolit.sk a rovnomennú facebookovú stránku. Blahút sa od obsahu stránky dištancuje a poskytol meno a kontakt na Radoslava Čičalu, ktorému web a FB stránku odovzdal," píše Indosecurity.sk.

Čičala pre Infosecurity.sk priznal, že je autorom niektorých príspevkov a článkov, no tvrdí, že administrátorov je niekoľko. Podľa facebookovej stránky je ich 9. „O tých ľuďoch nemôžem vzhľadom na ich žiadosť hovoriť. (…) Ja vám to nemôžem vysvetliť, lebo viete, to funguje na nejakom princípe, a uškodil by som nejakým ľuďom a to ja nemám v záujme … je to citlivá vec,“ dodal.

Lekár z Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Čičala prispieva rôznymi konšpiráciami aj pre dezinformačné weby Infovojna, Panobcan.sk či Hlavné Správy. Po zverejnení informácie, že stojí za konšpiračným webom IdemVolit.sk, si schoval facebookovy účet.

Web Infosecurity.sk vysvetľuje, prečo sa rozhodol zverejniť meno admina, takto: „V prípade, že anonymná facebooková stránka šíri dezinformácie, nenávistné prejavy, podieľa sa na polarizácii spoločnosti či erózii spoločenskej súdržnosti alebo je dôvodne podozrivá z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu alebo priestupku, resp. existuje podozrenie na jej spojenie s cudzou mocou, považuje Infosecurity.sk za legitímne, v prípade, že ju má k dispozícii, zverejniť identitu jej administrátora.“

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie