Facebook zastavil ďalšiu ruskú dezinformačnú operáciu Reprofoto youtube/Interffairs.ru

Facebook zastavil ďalšiu ruskú dezinformačnú operáciu

31.10.2019 11:41 | Hoaxy | ČTK

Facebook v stredu oznámil, že zastavil dezinformačnú operáciu vedenú z Ruska v niekoľkých afrických krajinách. Spoločnosť podľa denníka The New York Times (NYT) uviedla, že zo svojich internetových stránok odstránila tri Ruskom podporované siete, ktoré boli k týmto aktivitám využívané.

Dotknuté účty, stránky a skupiny prítomné na Facebooku, ale aj na Instagrame, boli prepojené s "entitami spojenými" s osobou blízkou ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ide o oligarchu Jevgenija Prigožina, ktorý už bol obvinený zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016, konkrétne z podnecovania kampane namierenej proti Hillary Clintonovej a z podpory Donalda Trumpa.

Rusko týmto spôsobom testuje nové dezinformačnej taktiky v rámci enormnej kampane vedenej na facebooku v častiach Afriky, napísal NYT. Podľa denníka je to súčasť rozvoja manipulačných techník pred americkými prezidentskými voľbami v budúcom roku.

Medzi krajiny, kde sa odhalená dezinformačnej operácia vykonávala, patrí Kamerun, Kongo, Líbya, Madagaskar, Mozambik, Pobrežie Slonoviny, Stredoafrická republika a Sudán.

Odporúčame aj: Počet dezinformácií šíriacich sa z Ruska sa zdvojnásobil, upozorňuje EP

Na rozdiel od predošlých operácií vedených z Ruska sa novoodhalené siete zamerali na niekoľko krajín prostredníctvom príspevkov v arabčine, oznámilo Stanfordovo internetové observatórium, ktoré s facebookom spolupracuje na odhalovaní týchto aktivít.

Niektoré príspevky podľa observatória propagovali ruskú politiku, zatiaľ čo iné kritizovali francúzsku a americkú politiku v Afrike. Rusi tiež využili obyvateľov afrických krajinách na zakladanie facebookových účtov.

Prípad ukazuje, ako Rusko pokračuje v intenzívnom skúšaní rôznych dezinformačných techník, hoci jeho metódy zasahovania prostredníctvom internetu sú už monitorované, poznamenáva NYT. Podľa expertov uplatnením týchto taktík v oblastiach, ktoré sú menej sledované ako v Spojených štátoch a v Európe, sa Rusko zrejme snaží posilniť sféru svojho vplyvu v Afrike, kde začalo šíriť propagandu a budovať politickú infraštruktúru.Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie