Vieme, kto šíri hoax o ďalšej vražde ženy, pri ktorom polícia zverejnila mimoriadne upozornenie Reprofoto Facebook Anet Slotová

Vieme, kto šíri hoax o ďalšej vražde ženy, pri ktorom polícia zverejnila mimoriadne upozornenie

23.11.2019 09:05 | Hoaxy | mk

Osoba, ktorá najviac šíri poplašnú správu o ďalších vraždách, ju aj napriek upozorneniam šíri ďalej. Za šírenie poplašnej správy jej hrozia dva roky.

 Po vražde Violy Macákovej, ktorú našli zabitú v prístave v Bratislave, sa po sociálnych sieťach začali šíriť hoaxy o ďalších podobných vraždách v Bratislave.

Jeden z najzávažnejších hoaxov je správa o tretej zabitej žene v prístave. V správe sa píše, že „rovnako znásilnená, umučená a znetvorená sa našla aj tretia žena v prístave.“ Píše, že zapieranie má byť vecou taktiky polície v súvislosti s reálnym zločinom spáchaným na Viole.

"Nič z tohto nie je pravda, čo sme si preverili operatívne aj v pokročilej nočnej hodine," tvrdí polícia na facebooku a upozorňuje, že ide o mimoriadne závažnú dezinformáciu, teda hoax. Šíri sa hlavne vo forme Stories na Instagrame, ale je už aj na Facebooku. Dosah je v desiatkách tisíc ľudí.

„V tomto prípade existuje bezpochyby podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, za čo hrozí trest za mrežami vo výmere až na dva roky,“ píše polícia, ktorá pátra po osobe, ktorá tieto správy napísala a publikovala ako prvá. „Ak o tejto osobe viete, volajte na číslo 158 alebo nám píšte tu do súkromnej správy na Facebooku. Touto osobou sa budeme intenzívne zaoberať, tu naozaj končí každá sranda,“ píše polícia a upozorňuje, že svoju zodpovednosť si musia uvedomiť aj tí, ktorí takéto správy zdieľajú.

Hlavným alebo jedným z hlavných zdrojov šírenia tejto poplašnej správy je profil Anet Slotovej, ktorá zverejnila PrtSc správy od Simony Slotovej (pravdepodobne sestra Anet), ktorá to podľa niektorých užívateľov šírila na Instagrame.
Anet Slotová napriek upozorneniam a výzve polície šíri hoax aj naďalej, a v komunikácii na facebooku sama píše, že o pravdivosti a zdroji tejto informácie, ktorú šíri, vlastne vôbec nič nevie.

Anet Slotová má spolu s priateľmi viac ako 2000 sledovateľov, len od pol noci do rána to od nej malo viac ako 200 zdieľaní. Hoci už po prvej hodine vedela, že šíri hoax, nechala to šíriť ďalej.

Odporúčame aj: Šíri sa hoax, že kvôli vražde v Bratislave treba uzavrieť hranice pred migrantmi

Podľa zákona, kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Aktualizácia: Anet Slotová po 16 hodinách hoax zo svojej verejnej stránky odstránila. Na profile polície napísala: ""Ja som nikde preboha netvrdila, že je to fakt a ani si to nemyslím, pretože rozmýšľam kriticky. Jedine som písala, aby si ľudia dávali pozor! Čo nikdy nie je na škodu, ja som si nič nevymyslela ani netvrdila, ze je to pravda!!! Ak je to klamstvo, nájdite prosím človeka, ktorý si to celé vymyslel..."

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Najčítanejšie