Kotleba dostal 4 roky a 4 mesiace za promo šekov s číslom 1488

Kotleba dostal 4 roky a 4 mesiace za promo šekov s číslom 1488 Foto: FB ĽSNS

Predseda ĽSNS Marian Kotleba je vinný z podpory a propagácie sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva.

Samosudkyňa Ružena Sabová po celodennom napätom vypočúvaní záverečnej reči Kotlebu oznámila, že obžalovaný Marian Kotleba je vinný. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil na štyri roky a štyri mesiaca odňatia slobody za odovzdávanie šekov v hodnote 1488 eur trom rodinám 14. marca 2017. Má byť zaradený do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný.

Kotleba v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov každý na sumu 1488 eur, čo je jeden z hlavných nacistických symbolov.
S fotkou sa potom strana chválila na webe aj facebooku, kde mala stovky zdielaní a pochvalných komentárov od kotlebových fanúšikov.

Väčšinu z pojednávacieho dňa zabrala záverečná reč obžalovaného Kotlebu. "Veľkú časť energie venoval tomu, aby obžalobu ironizoval, alebo si z nej uťahoval, pojednávanie aj cielene naťahoval. Po troch hodinách prejavu sa chcel súdu predstaviť ako politik tým, že mu povie o svojich návrhoch, ktoré ako poslanec podal v minulom volebnom období," píše Denník N.

Viac: Kotleba zneužil chlapca na vozíčku na propagovanie neonacistického symbolu

„Tým verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť,“ povedala už v roku 2018 v stanovisku generálna prokuratúra.

Odovzdávanie šeku bolo súčasťou osláv 14. marca, keď ĽSNS oslavovala vznik vojnového slovenského štátu, ktorý vznikol pod kuratelou Adolfa Hitlera.

Odporúčame aj: Vyšetrovateľ NAKA obvinil zakladateľa Kulturblogu a asistenta Mazureka

Číslo 1488 patrí medzi symboly neonacistov. Číslo 14 začala používať americká neonacisticka scéna ako symbol 14 slov, ktoré "má správny predstaviteľ ich komunity" poznať, uznávať a riadiť sa nimi. Sú to tieto slová: "We must secure the existence of our people and future for a white children," čiže rasistická veta: "My musíme strážiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí." Vetu vymyslel neonacisticky terorista David Lane a stala sa rovnako ako iné čísla (napr. 88)

Číslo 1488 nie je náhoda, ĽSNS ho tam dala zámerne. Podpredseda strany pre propagáciu Milan Uhrík pre Markízu povedal, že preto, aby si šek všimli médiá.

Číslo 1488 použila strana aj pri viacerých iných príležitostiach.

 

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.