Každý piaty obyvateľ Slovenska sa stal obeťou hackerov

Každý piaty obyvateľ Slovenska sa stal obeťou hackerov Ilustr. foto: Google

Útokom hackerov čelilo už 19% obyvateľov Slovenska, vyplýva to z prieskumu*, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Aliter Technologies. Medzi najčastejšími druhmi útokov boli pokusy o krádež financií, hesla, identity, časté sú tiež útoky formou malwaru či phishingu, ako aj úniky dát. Informuje spoločnosť v tlačovej správe.

"Na dennej báze sa stretávame s útokmi na internete, ktorých cieľom je krádež financií, s takýmto typom útoku sa stretla väčšina opýtaných. Útoky hackerov pritom zväčša nie sú extra sofistikované, obeť dostane e-mail či sms správu, ktorá sa tvári ako od jeho banky a vyzýva na zadanie prístupových údajov k bankovému účtu, či čísla bankomatovej karty. Ak užívateľ zadá prístupové údaje na falošnej stránke, získajú ich útočníci,” vysvetľuje Daniel Suchý, odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Aliter Technologies.

Možností ako sa brániť a predísť krádeži financií cez internet je podľa odborníka niekoľko. "Základom je nastaviť si dvojfaktorovú autentifikáciu, a najmä pred zadaním akejkoľvek platby skontrolovať, či sa nachádzam na skutočnej webstránke banky, pozorne treba tiež sledovať napríklad doménu v prehliadači,” dodáva Daniel Suchý. Do popredia sa tiež dostávajú podvody, kedy sa útočníci tvária ako pošta či kuriérska spoločnosť a vyzývajú na úhradu neexistujúcej zásielky, odborník preto upozorňuje na potrebu zvýšenej ostražitosti.

Podľa výsledkov prieskumu* sa 42% respondentov považuje za úplných začiatočníkov v tom, ako si zabezpečiť svoj počítač či telefón pred napadnutím vírusom, zneužitím dát, či v orientácii v oblasti kybernetickej bezpečnosti. "Tak, ako si zamykáme autá či domy, treba myslieť na ochranu a bezpečnosť aj na internete. Zvýšiť zabezpečenie sa dá nainštalovaním antivírusového programu, nastavením silného hesla, už spomenutou viacfaktorovou autentifikáciou a samozrejme pravidelnou aktualizáciou systémov. Odporúčam tiež, aby ľudia používali na každý účet samostatné heslo. Ak sa k heslu dostane hacker, neohrozí to všetky účty používateľa,” uzatvára odborník na kyberbezpečnosť z Aliter Technologies. Pomôcť s heslami nám môžu aj rôzne aplikácie, ktoré sú špeciálne určené na ich správu a uchovávanie, takže môžeme ostať bez obavy, že ich zabudneme.

*Prieskum spracovala prieskumná agentúra 2muse pre spoločnosť Aliter Technologies na jeseň 2021, na vzorke 1000 respondentov.