Zomrela britská herečka Glenda Jackson (VIDEO)

Zomrela britská herečka Glenda Jackson (VIDEO) Ilustr. foto: Omediach.com

Vo veku 87 rokov dnes zomrela britská herečka, držiteľka dvoch Oscarov a bývalá politička Glenda Jackson, píše AFP s odvolaním sa na jej agenta. Niekdajšia členka Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti získala v roku 2020 aj ocenenie britskej filmovej a televíznej akadémie (BAFTA) pre najlepšiu herečku vo filme Hľadá sa Elizabeth.

"Zomrela pokojne vo svojom dome v londýnskom Blackheathu po krátkej chorobe v kruhu svojej rodiny," uviedol agent herečky Lionel Larner. Dodal, že Jacksonová nedávno dokončila natáčanie filmu The Great Escaper (Veľký útekár), kde si zahral aj Michael Caine.

Dve ceny americkej filmovej akadémie za najlepší ženský herecký výkon dostala za snímky Zamilované ženy a Na úrovni z rokov 1969 a 1973.

Politickej kariére sa venovala 23 rokov (medzi rokmi 1992 a 2015) ako poslankyňa Labouristickej strany. "V parlamente je mnoho dobrých 'hercov', ale len ona má Oscarov," hovorilo sa s nadsadením o Jackson, ktorá sa v roku 2000 neúspešne uchádzala aj o kreslo londýnskej starostky.

Po odchode z parlamentu sa vrátila k hereckej kariére a účinkovala okrem iného v kritikou veľmi oceňovanom stvárnení shakespearovskej drámy Kráľ Lear, kde stvárnila hlavnú postavu.