Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent Foto: tv.sme.sk

Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent

10.04.2013 14:27 | Internet | Miroslava Kernová

Na začiatku to bol jeden film Zuzany Piussi, ktorý odmietli pustiť do kinodistribúcie. Po úspechu filmu Od Fica do Fica filmy v Piane pribúdali. Dnes .týždeň vysiela filmy pravidelne, aj Metoo, pridáva sa aj SME. S ponukou filmov ide Piano aj za hranice. 

 

 

Na stránke .týždňa je aktuálne v ponuke osem filmov, posledným z nich je dokument Jara Vojteka Cigáni idú do volieb. SME spustilo vysielanie filmov cez uplynulý víkend, keď nasadilo slovenský horor ZLO. Filmy v rámci Piana ponúka od začiatku aj web Metoo, ide o čiernobiele horory z prvej polovice minulého storočia. RADO BAŤO, country manager Piana pre Slovensko v rozhovore pre Omédiách.com hovorí o novom filmovom trende Piana, jeho príjmoch a rozšírení aj za hranice.

Aké filmy sa najbližšie vo vysielaní objavia?

Už budúci pondelok si budú môcť pianisti na stránke .týždňa pozrieť najnovší dokument Zuzany Piussi Krehká identita. SME bude pokračovať hranými filmami, budúci týždeň nasadia Marhuľový ostrov, ktorý je rovnako ako ZLO z dielne DNA Production.

O ktoré filmy bol doposiaľ najväčší záujem?

Do konca marca boli najúspešnejšími filmami Od Fica do Fica, Vrahem z povoláni a Nemoc tretej moci.

Ako ste prišli k nápadu vysielať aj filmy?

Niekedy je to tak, že dobrý nápad máte celý čas pred očami, len si to musíte v hlave poskladať dokopy. Keď sme niekedy koncom októbra minulého roka sedeli s kolegami z .týždňa a producentom filmu Od Fica do Fica Máriom Homolkom, riešili sme problém, ako zaradiť film do systému Piano. Ukázalo sa, že je to vlastne triviálne.
Jedna z vlastností systému Piano je, že rozdeľuje výnosy medzi rôznych vydavateľov podľa toho, ktorý z nich získal predplatiteľa a kde tento užívateľ konzumuje obsah. Vydavatelia si navzájom konkurujú, takže celý systém musí fungovať stopercentne. Uvedomili sme si, že zaradenie filmu do ponuky v rámci Piana je vďaka tomu jednoduché, pretože vieme presne určiť, aká časť výnosov filmu patrí.

Už pri nasadení filmu Od Fica do Fica ste mysleli na to, že túto službu rozšírite?

Od začiatku sme rozmýšľali s .týždňom o možnosti urobiť z toho viac ako jednorazový projekt. V deň, keď .týždeň nasadil na web Od Fica do Fica, bolo jasné, že ďalej nemáme o čom rozmýšľať a že máme v rukách perspektívny spôsob distribúcie slovenských, či českých filmov a dokumentov.

Ako sa delí platba z Piana pri filmoch? Majú z toho niečo tvorcovia filmu?

Delenie týchto výnosov s tvorcami filmu je v rukách partnerského média, s ktorým majú tvorcovia podpísanú zmluvu.

Hlásia sa vám aj filmári, distribučné spoločností?

Áno, ozývajú sa aj nám, aj partnerským médiám. Nebudeme sa teraz hrať na "slovenský Netflix", ani nie je našim zámerom loviť niekde vo vodách béčkovej a céčkovej zahraničnej produkcie, ktorej sú plné VOD portály. Ale naše skúsenosti nám ukázali dve veci. Že systém predplatného funguje aj v prípade distribúcie filmov a že Piano je pre slovenských filmárov a dokumentaristov nástroj, ako rozšíriť platenú distribúciu svojich diel nad rámec obmedzenej kinodistribúcie a premietania na filmových festivaloch.

Na ktorom webe je o to najväčší záujem?

Nie je mojou úlohou zostavovať rebríčky vydavateľov, navyše SME spustilo prvý film pred pár dňami, takže porovnávanie ani nemá význam.

Pomohli filmy v Piane k nárastu počtu predplatiteľov?

Samozrejme. Filmy lákajú nových predplatiteľov. Nie je to žiadne šokujúce zistenie. Piano je nástroj, ktorý umožňuje vydavateľom monetizovať zaujímavý obsah. Kľúčové slovo v predchádzajúcej vete je "obsah". Čím bude pestrejší a zaujímavejší, tým väčšia je šanca, že ponuka osloví širší okruh internetových užívateľov.

Koľko ľudí prišlo do Piana cez filmy?
Bol to nárast v desiatkach percent.

Koľko má Piano predplatiteľov?
Nemôžme to zverejniť, pretože nám v tom bráni zmluva s investorom.

Nechystáte sa filmy ponúkať aj v iných krajinách, kde je Piano?

Áno, úspešná ponuka filmov v slovenskom Piane inšpirovala poľských kolegov. Gazeta Wyborcza už tento piatok spúšťa filmový festival, v rámci ktorého poľským pianistom ponúkne možnosť pozerať animované aj dokumentárne filmy.

pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie