Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent Foto: tv.sme.sk

Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent

10.04.2013 14:27 | Internet | Miroslava Kernová

Na začiatku to bol jeden film Zuzany Piussi, ktorý odmietli pustiť do kinodistribúcie. Po úspechu filmu Od Fica do Fica filmy v Piane pribúdali. Dnes .týždeň vysiela filmy pravidelne, aj Metoo, pridáva sa aj SME. S ponukou filmov ide Piano aj za hranice. 

 

 

Na stránke .týždňa je aktuálne v ponuke osem filmov, posledným z nich je dokument Jara Vojteka Cigáni idú do volieb. SME spustilo vysielanie filmov cez uplynulý víkend, keď nasadilo slovenský horor ZLO. Filmy v rámci Piana ponúka od začiatku aj web Metoo, ide o čiernobiele horory z prvej polovice minulého storočia. RADO BAŤO, country manager Piana pre Slovensko v rozhovore pre Omédiách.com hovorí o novom filmovom trende Piana, jeho príjmoch a rozšírení aj za hranice.

Aké filmy sa najbližšie vo vysielaní objavia?

Už budúci pondelok si budú môcť pianisti na stránke .týždňa pozrieť najnovší dokument Zuzany Piussi Krehká identita. SME bude pokračovať hranými filmami, budúci týždeň nasadia Marhuľový ostrov, ktorý je rovnako ako ZLO z dielne DNA Production.

O ktoré filmy bol doposiaľ najväčší záujem?

Do konca marca boli najúspešnejšími filmami Od Fica do Fica, Vrahem z povoláni a Nemoc tretej moci.

Ako ste prišli k nápadu vysielať aj filmy?

Niekedy je to tak, že dobrý nápad máte celý čas pred očami, len si to musíte v hlave poskladať dokopy. Keď sme niekedy koncom októbra minulého roka sedeli s kolegami z .týždňa a producentom filmu Od Fica do Fica Máriom Homolkom, riešili sme problém, ako zaradiť film do systému Piano. Ukázalo sa, že je to vlastne triviálne.
Jedna z vlastností systému Piano je, že rozdeľuje výnosy medzi rôznych vydavateľov podľa toho, ktorý z nich získal predplatiteľa a kde tento užívateľ konzumuje obsah. Vydavatelia si navzájom konkurujú, takže celý systém musí fungovať stopercentne. Uvedomili sme si, že zaradenie filmu do ponuky v rámci Piana je vďaka tomu jednoduché, pretože vieme presne určiť, aká časť výnosov filmu patrí.

Už pri nasadení filmu Od Fica do Fica ste mysleli na to, že túto službu rozšírite?

Od začiatku sme rozmýšľali s .týždňom o možnosti urobiť z toho viac ako jednorazový projekt. V deň, keď .týždeň nasadil na web Od Fica do Fica, bolo jasné, že ďalej nemáme o čom rozmýšľať a že máme v rukách perspektívny spôsob distribúcie slovenských, či českých filmov a dokumentov.

Ako sa delí platba z Piana pri filmoch? Majú z toho niečo tvorcovia filmu?

Delenie týchto výnosov s tvorcami filmu je v rukách partnerského média, s ktorým majú tvorcovia podpísanú zmluvu.

Hlásia sa vám aj filmári, distribučné spoločností?

Áno, ozývajú sa aj nám, aj partnerským médiám. Nebudeme sa teraz hrať na "slovenský Netflix", ani nie je našim zámerom loviť niekde vo vodách béčkovej a céčkovej zahraničnej produkcie, ktorej sú plné VOD portály. Ale naše skúsenosti nám ukázali dve veci. Že systém predplatného funguje aj v prípade distribúcie filmov a že Piano je pre slovenských filmárov a dokumentaristov nástroj, ako rozšíriť platenú distribúciu svojich diel nad rámec obmedzenej kinodistribúcie a premietania na filmových festivaloch.

Na ktorom webe je o to najväčší záujem?

Nie je mojou úlohou zostavovať rebríčky vydavateľov, navyše SME spustilo prvý film pred pár dňami, takže porovnávanie ani nemá význam.

Pomohli filmy v Piane k nárastu počtu predplatiteľov?

Samozrejme. Filmy lákajú nových predplatiteľov. Nie je to žiadne šokujúce zistenie. Piano je nástroj, ktorý umožňuje vydavateľom monetizovať zaujímavý obsah. Kľúčové slovo v predchádzajúcej vete je "obsah". Čím bude pestrejší a zaujímavejší, tým väčšia je šanca, že ponuka osloví širší okruh internetových užívateľov.

Koľko ľudí prišlo do Piana cez filmy?
Bol to nárast v desiatkach percent.

Koľko má Piano predplatiteľov?
Nemôžme to zverejniť, pretože nám v tom bráni zmluva s investorom.

Nechystáte sa filmy ponúkať aj v iných krajinách, kde je Piano?

Áno, úspešná ponuka filmov v slovenskom Piane inšpirovala poľských kolegov. Gazeta Wyborcza už tento piatok spúšťa filmový festival, v rámci ktorého poľským pianistom ponúkne možnosť pozerať animované aj dokumentárne filmy.Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Najčítanejšie