Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent Foto: tv.sme.sk

Filmy priniesli nárast predplatiteľov Piana o desiatky percent

10.04.2013 14:27 | Internet | Miroslava Kernová

Na začiatku to bol jeden film Zuzany Piussi, ktorý odmietli pustiť do kinodistribúcie. Po úspechu filmu Od Fica do Fica filmy v Piane pribúdali. Dnes .týždeň vysiela filmy pravidelne, aj Metoo, pridáva sa aj SME. S ponukou filmov ide Piano aj za hranice. 

 

 

Na stránke .týždňa je aktuálne v ponuke osem filmov, posledným z nich je dokument Jara Vojteka Cigáni idú do volieb. SME spustilo vysielanie filmov cez uplynulý víkend, keď nasadilo slovenský horor ZLO. Filmy v rámci Piana ponúka od začiatku aj web Metoo, ide o čiernobiele horory z prvej polovice minulého storočia. RADO BAŤO, country manager Piana pre Slovensko v rozhovore pre Omédiách.com hovorí o novom filmovom trende Piana, jeho príjmoch a rozšírení aj za hranice.

Aké filmy sa najbližšie vo vysielaní objavia?

Už budúci pondelok si budú môcť pianisti na stránke .týždňa pozrieť najnovší dokument Zuzany Piussi Krehká identita. SME bude pokračovať hranými filmami, budúci týždeň nasadia Marhuľový ostrov, ktorý je rovnako ako ZLO z dielne DNA Production.

O ktoré filmy bol doposiaľ najväčší záujem?

Do konca marca boli najúspešnejšími filmami Od Fica do Fica, Vrahem z povoláni a Nemoc tretej moci.

Ako ste prišli k nápadu vysielať aj filmy?

Niekedy je to tak, že dobrý nápad máte celý čas pred očami, len si to musíte v hlave poskladať dokopy. Keď sme niekedy koncom októbra minulého roka sedeli s kolegami z .týždňa a producentom filmu Od Fica do Fica Máriom Homolkom, riešili sme problém, ako zaradiť film do systému Piano. Ukázalo sa, že je to vlastne triviálne.
Jedna z vlastností systému Piano je, že rozdeľuje výnosy medzi rôznych vydavateľov podľa toho, ktorý z nich získal predplatiteľa a kde tento užívateľ konzumuje obsah. Vydavatelia si navzájom konkurujú, takže celý systém musí fungovať stopercentne. Uvedomili sme si, že zaradenie filmu do ponuky v rámci Piana je vďaka tomu jednoduché, pretože vieme presne určiť, aká časť výnosov filmu patrí.

Už pri nasadení filmu Od Fica do Fica ste mysleli na to, že túto službu rozšírite?

Od začiatku sme rozmýšľali s .týždňom o možnosti urobiť z toho viac ako jednorazový projekt. V deň, keď .týždeň nasadil na web Od Fica do Fica, bolo jasné, že ďalej nemáme o čom rozmýšľať a že máme v rukách perspektívny spôsob distribúcie slovenských, či českých filmov a dokumentov.

Ako sa delí platba z Piana pri filmoch? Majú z toho niečo tvorcovia filmu?

Delenie týchto výnosov s tvorcami filmu je v rukách partnerského média, s ktorým majú tvorcovia podpísanú zmluvu.

Hlásia sa vám aj filmári, distribučné spoločností?

Áno, ozývajú sa aj nám, aj partnerským médiám. Nebudeme sa teraz hrať na "slovenský Netflix", ani nie je našim zámerom loviť niekde vo vodách béčkovej a céčkovej zahraničnej produkcie, ktorej sú plné VOD portály. Ale naše skúsenosti nám ukázali dve veci. Že systém predplatného funguje aj v prípade distribúcie filmov a že Piano je pre slovenských filmárov a dokumentaristov nástroj, ako rozšíriť platenú distribúciu svojich diel nad rámec obmedzenej kinodistribúcie a premietania na filmových festivaloch.

Na ktorom webe je o to najväčší záujem?

Nie je mojou úlohou zostavovať rebríčky vydavateľov, navyše SME spustilo prvý film pred pár dňami, takže porovnávanie ani nemá význam.

Pomohli filmy v Piane k nárastu počtu predplatiteľov?

Samozrejme. Filmy lákajú nových predplatiteľov. Nie je to žiadne šokujúce zistenie. Piano je nástroj, ktorý umožňuje vydavateľom monetizovať zaujímavý obsah. Kľúčové slovo v predchádzajúcej vete je "obsah". Čím bude pestrejší a zaujímavejší, tým väčšia je šanca, že ponuka osloví širší okruh internetových užívateľov.

Koľko ľudí prišlo do Piana cez filmy?
Bol to nárast v desiatkach percent.

Koľko má Piano predplatiteľov?
Nemôžme to zverejniť, pretože nám v tom bráni zmluva s investorom.

Nechystáte sa filmy ponúkať aj v iných krajinách, kde je Piano?

Áno, úspešná ponuka filmov v slovenskom Piane inšpirovala poľských kolegov. Gazeta Wyborcza už tento piatok spúšťa filmový festival, v rámci ktorého poľským pianistom ponúkne možnosť pozerať animované aj dokumentárne filmy.

pošli na vybrali.sme.sk


Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Po vyše dvoch rokoch náročnej práce s rozsiahlou filmovou produkciou režisér Juraj Jakubisko a spoločnosť Bontonfilm zverejnili prvé zábery z nového filmu s názvom Perinbaba a dva svety.

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Maltská polícia zadržala muža, ktorého považuje za sprostredkovateľa vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podľa denníka Times of Malta zadržaný ponúkol polícii spoluprácu výmenou za prezidentskú milosť. Novinárka, ktorá písala o korupcii vo vládnych kruhoch, zahynula pri výbuchu bomby vo svojom aute v októbri 2017.

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Organizátori dnes už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. V čase 30-teho výročia Nežnej revolúcie nám príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú.

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Dnes 17. novembra, symbolicky na 30. výročie od Nežnej revolúcie, odštartoval nový portál s názvom Defence News.

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Najčítanejšie