Cez Flattr čitatelia môžu prispieť rovno autorovi článku

Cez Flattr čitatelia môžu prispieť rovno autorovi článku

30.10.2012 12:15 | Internet | Miroslava Kernová

Viacero webov má namiesto Piana Flattr, platbu rovno novinárovi, bez zamknutia článku. Využíva to najnovšie aj český Respekt. O podobnom systéme uvažoval aj Tomáš Bella.

 

 

Flattr je mikroplatobný systém, ktorý umožňuje finančne podporiť priamo autora článku jediným kliknutím. Tento nový spôsob spoplatnenia obsahu využívajú weby vo viacerých krajinách. V Čechách majú platbu cez Flattr desiatky portálov - magazíny, blogy, projekty. Najnovšie k ním pribudol aj web Respektu. Na Slovensku je to napríklad itkariera.com.
Články nie sú zamknuté. Platba je založená na dobrovoľnosti a je adresnejšia ako pri Piane a čitateľ, ak chce, podporí priamo autora. 

Systém funguje tak, že ten, kto chce prispieť, sa zaregistruje na stránke www. flattr.com, kde si vytvorí účet a pomocou platobnej karty ho "nabije". Minimálna suma sú 2 eurá. Pod článkami na vybraných weboch je tlačítko Flattr. Vyzerá a funguje približne ako "páči sa mi" tlačidlo Facebooku. Stačí jeden klik a Flattr si poznamená, že chcete tohto autora podporiť. „Na konci mesiaca sa Flattr pozrie, na čo všetko ste klikli a rovnomerne medzi ne vašu vopred určenú sumu rozdelí. Ak chcete teda mesačne platiť 10 euro a klikol ste na dvadsiatich stránkach, každá od vás dostane 45 centov (10% si necháva Flattr pre svoju prevádzku)," popisuje systém Respekt. Flattr umožňuje poslať autorovi aj presne určenú čiastku.
Do služby sa dá registrovať pomocou účtu na facebooku alebo na twitteri.

Generálny riaditeľ internetového start-upu Piano Media Tomáš Bella uvažoval o zapracovaní podobného systému aj do Piana. „S viacerými vydavateľmi sme o podobnom riešení diskutovali, momentálne ho aktívne nepripravujeme, ale nevylučujem, že niečo také v budúcnosti vyskúšame," povedal pre Omédiách.com Bella.

Oslovila som viacerých šéfredaktorov, čo hovoria na nový systém podpory autorov. Zatiaľ reagoval šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro: „Myslím, že je to zaujímavá myšlienka, ale v tomto čase sa skôr zaoberáme komplexnou stratégiou spoplatneného obsahu na webe, ktorý má ponúknuť, tak širšie benefity pre predplatiteľov Hospodárskych novín, ako aj skvalitnenie platených informácií a služieb na webovom portáli www.hnonline.sk."

 

pošli na vybrali.sme.sk


Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

1. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

2. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

3. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

4. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

5. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

6. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

7. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

8. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

9. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

10. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

Najčítanejšie