Štáty a EP sa zhodli na podobe smernice o digitálnom copyrighte Foto:EP

Štáty a EP sa zhodli na podobe smernice o digitálnom copyrighte

14.02.2019 00:19 | Internet | ČTK

Nové pravidlá posilnia postavenie tvorcov, ako sú hudobníci, herci či novinári, voči internetovým gigantom typu Google či Facebook.

Zástupcovia krajín Európskej únie a Európskeho parlamentu sa v stredu večer dokázali zhodnúť na kompromisnej podobe smernice o ochrane autorských práv na internete. ČTK to potvrdila hovorkyňa terajšieho rumunského predsedníctva EÚ.

Dohoda medzi členskými štátmi a europarlamentom otvára cestu k finálnemu prijatiu nových pravidiel o digitálnom copyrighte. Európska komisia prišla s návrhom už v roku 2016, od tej doby sa o jeho konečnej verzii tvrdo vyjednávalo, a tak ani teraz nie je prijatie smernice celkom isté. Ak k tomu dôjde, budú mať členské štáty EÚ dva roky na prevedenie nových pravidiel do svojich vlastných domácich zákonov.

Podľa oficiálneho twitterového účtu europarlamentného výboru pre právne záležitosti je v kompromise vyriešená aj otázka krátkych úryvkov zo spravodajských textov, takzvaných "snipets", ktorých publikovanie bude spoplatnené ak nebudú "veľmi krátke", aj ochrana pred najtvrdším uplatňovaním nových pravidiel pre začínajúce platformy.

Naďalej bude možné šíriť na sieti chránené diela za účelom citácií, kritiky, karikatúry či paródie, užívatelia tak budú môcť ďalej nahrávať na Facebook rôzne viac či menej humorné "mémy" alebo krátke pohyblivé obrázky vo formáte gif. Novo poňatá ochrana autorských práv sa nemá dotknúť nekomerčných internetových encyklopédií ako je Wikipédie, vylúčené sú tiež otvorené softvérové ​​platformy ako napríklad GitHub.

Proti výsledku dnešného záverečného kola rokovaní sa už na svojom blogu vyslovila nemecká pirátska europoslankyňa Julia Redaová. "Ten zákon zásadne zmení internet, ako ho doteraz poznáme - ak bude prijatý v nadchádzajúcom záverečnom hlasovaní. Ale stále tomu môžeme zabrániť!" napísala.

Naopak podpredseda Európskej komisie pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip výsledok rokovaní jednoznačne privítal. Používatelia podľa neho budú mať väčšiu právnu istotu, že autorsky chránený obsah prezerajú legálne. "Sloboda slova je zaistená a užívatelia majú možnosť rýchlo napadnúť každé rozhodnutie o neoprávnenom odobratí ich obsahu," napísal Ansip na twitter.

Ostrý spor medzi predstaviteľmi tvorcov, ktorí žiadali vyššiu ochranu svojich autorských diel napríklad na Youtube, a zástancovia veľkých internetových firiem i ochrancov "slobodného internetu" viedol k tomu, že sa v posledných mesiacoch okolo novej smernice viedla ostrá debata a dôrazne sa lobovalo.

Kým europarlament sa na svojej pozícii zhodol už vlani na jeseň, členské štáty dokázali pat v rokovaní o svojom pohľade na vec odblokovať až minulý týždeň potom, čo o veci separátne rokovali nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Zásadné a najviac sporné boli od predovšetkým dve časti návrhu, články 11 a 13. Prvý z nich má majiteľom práv - vrátane médií - zabezpečiť spravodlivý podiel za použitie ich vlastníctva obsahu na internete, článok 13 potom dáva internetovým platformám - napríklad práve YouTube - povinnosť riešiť, či užívateľov nahrávaný obsah neporušuje autorské práva. Krajiny žiadali v tejto veci výnimky pre malé firmy, pre ktoré by sankcie, s ktorými smernica počíta, mohli byť likvidačné.

Nakoniec sa na základe kompromisu spísaného rumunským predsedníctvom nebudú pravidlá 13. článku vzťahovať na spoločnosti do troch rokov s ročným obratom menej ako desať miliónov eur a menej ako piatimi miliónmi užívateľov mesačne.

Rada EÚ v tlačovej správe večer pripomenula, že nové pravidlá dávajú právny rámec fungovania platforiem zdieľajúcich autorsky chránený obsah. Tie budú v princípe - hoci s určitými výnimkami - potrebovať licenciu na chránené diela, ktoré používatelia nahrajú. Zaisťuje tiež nárok autorov alebo interpretov na proporčný podiel z licencovania či prevodu ich práv. Majú mať tiež nárok na transparentný prístup k údajom o tom, ako sú ich diela používané, napríklad producentmi či vydavateľmi.

Vydavatelia médií budú mať novo právo vyjednávať o tom, ako je nimi vlastnený autorský obsah on-line platformami používaný. Novinári tak budú mať šancu na väčší podiel z príjmov, ktoré využitie ich práce na internete prináša.

Európska komisia upozornila, že zmeny sa nedotknú občanov a bežných užívateľov internetu.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie