Mobilné dáta na Slovensku patria k tým najdrahším. Česko je na tom ešte horšie Foto: 4ka

Mobilné dáta na Slovensku patria k tým najdrahším. Česko je na tom ešte horšie

21.04.2019 19:08 | Internet | PR

Zdajú sa vám ceny za mobilný internet privysoké a občas narazíte na ponuky zahraničných operátorov, ktoré sľubujú gigabajty dát doslova za pár eur? Nuž, drahšie služby na Slovensku v porovnaní so zvyškom Európy nemusia byť iba pocitom v návale emócii z ďalšej mesačnej faktúry.

 

Európska komisia zverejnila nezávislé porovnanie za rok 2018. Slovensko v ňom podľa metodiky zastupovali dvaja najväčší operátori na trhu.

Zdroj: ec.europa.eu

Komisia si vybrala 9 pomyselných balíčkov (košov), ktoré mali reprezentovať rôzne náročných zákazníkov: niektorých so záujmom najmä o hovory a SMS, na opačnom konci zas náruživých surferov, čo nevydržia offline ani minútu.

Slovensko vyšlo pri všetkých balíkoch výrazne drahšie ako európsky priemer. Za balíčky s 20 GB dát alebo 1 GB spolu s hovormi a SMS-kami u nás zaplatíte takmer dvojnásobok.

Ceny sú pritom prepočítané na kúpyschopnosť obyvateľstva (PPP), takže zohľadňujú rozličné výšky priemerných miezd naprieč západnými a východnými krajinami EÚ.

Slovensko je medzi najdrahšími

Do štvorice najdrahších krajín zaradila Komisia na základe údajov zo začiatku roka 2018 Cyprus, Českú republiku, Slovensko a Grécko. Naopak, najmenej zaplatia zákazníci v Taliansku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Luxembursku a Fínsku.

Zdroj: ec.europa.eu

Slovákov môže tešiť aspoň to, že v pomyselnej mape cien patria "iba" do hnedožltej skupiny s názvom "relatívne drahé". Najviac dôvodov na smútok a hnev pri pohľade do svojich peňaženiek majú Česi a obyvatelia Cypru.

4ka dátami v prieskume Európskej komisie zamiešať nemohla. Metodika totiž berie do úvahy len dvoch najväčších hráčov na trhu. Tretieho do porovnania pridáva len v prípade, že ich spoločný trhový podiel nepresiahne 70 %.

4ka chce byť dátový operátor

My vám ponúkneme bohatú nádielku dát, voľných minút a SMS-iek doma aj v celej EÚ. Získate ju vďaka novým paušálom SLOBODA už od 5 € mesačne.

Pre tých náročnejších má 4ka nový paušál SLOBODA NEKONEČNO + za 20 € mesačne s nekonečnými MIN/SMS v celej EÚ aj nekonečnými 4G dátami.

Ak sa v surfovaní cez mobil naozaj nechcete obmedzovať, odporúčame vám nový paušál SLOBODA DÁTA s neobmedzenými 4G dátami za 12 € mesačne. Teraz ho môžete získať na prvý mesiac úplne zadarmo pri objednaní cez e-shop s novou SIM kartou.

pošli na vybrali.sme.sk


Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

1. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

3. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

4. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

5. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

6. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

7. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

8. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

9. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

10. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

Najčítanejšie