Mobilné dáta na Slovensku patria k tým najdrahším. Česko je na tom ešte horšie Foto: 4ka

Mobilné dáta na Slovensku patria k tým najdrahším. Česko je na tom ešte horšie

21.04.2019 19:08 | Internet | PR

Zdajú sa vám ceny za mobilný internet privysoké a občas narazíte na ponuky zahraničných operátorov, ktoré sľubujú gigabajty dát doslova za pár eur? Nuž, drahšie služby na Slovensku v porovnaní so zvyškom Európy nemusia byť iba pocitom v návale emócii z ďalšej mesačnej faktúry.

 

Európska komisia zverejnila nezávislé porovnanie za rok 2018. Slovensko v ňom podľa metodiky zastupovali dvaja najväčší operátori na trhu.

Zdroj: ec.europa.eu

Komisia si vybrala 9 pomyselných balíčkov (košov), ktoré mali reprezentovať rôzne náročných zákazníkov: niektorých so záujmom najmä o hovory a SMS, na opačnom konci zas náruživých surferov, čo nevydržia offline ani minútu.

Slovensko vyšlo pri všetkých balíkoch výrazne drahšie ako európsky priemer. Za balíčky s 20 GB dát alebo 1 GB spolu s hovormi a SMS-kami u nás zaplatíte takmer dvojnásobok.

Ceny sú pritom prepočítané na kúpyschopnosť obyvateľstva (PPP), takže zohľadňujú rozličné výšky priemerných miezd naprieč západnými a východnými krajinami EÚ.

Slovensko je medzi najdrahšími

Do štvorice najdrahších krajín zaradila Komisia na základe údajov zo začiatku roka 2018 Cyprus, Českú republiku, Slovensko a Grécko. Naopak, najmenej zaplatia zákazníci v Taliansku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Luxembursku a Fínsku.

Zdroj: ec.europa.eu

Slovákov môže tešiť aspoň to, že v pomyselnej mape cien patria "iba" do hnedožltej skupiny s názvom "relatívne drahé". Najviac dôvodov na smútok a hnev pri pohľade do svojich peňaženiek majú Česi a obyvatelia Cypru.

4ka dátami v prieskume Európskej komisie zamiešať nemohla. Metodika totiž berie do úvahy len dvoch najväčších hráčov na trhu. Tretieho do porovnania pridáva len v prípade, že ich spoločný trhový podiel nepresiahne 70 %.

4ka chce byť dátový operátor

My vám ponúkneme bohatú nádielku dát, voľných minút a SMS-iek doma aj v celej EÚ. Získate ju vďaka novým paušálom SLOBODA už od 5 € mesačne.

Pre tých náročnejších má 4ka nový paušál SLOBODA NEKONEČNO + za 20 € mesačne s nekonečnými MIN/SMS v celej EÚ aj nekonečnými 4G dátami.

Ak sa v surfovaní cez mobil naozaj nechcete obmedzovať, odporúčame vám nový paušál SLOBODA DÁTA s neobmedzenými 4G dátami za 12 € mesačne. Teraz ho môžete získať na prvý mesiac úplne zadarmo pri objednaní cez e-shop s novou SIM kartou.

pošli na vybrali.sme.sk


Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

1. Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

Web Českej televízie (ČT) sa dnes stal terčom internetových útokov, ktoré obmedzili jeho funkčnosť.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

2. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

Ministerstvo zahraničných vecí víta ukončenie dlhoročnej občianskej vojny v Západozemí, oznámilo dnes na oficiálnej stránke na facebooku české ministerstvo zahraničných vecí.

DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

3. DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

Neopakovateľná atmosféra jedinečného zážitku na veľkom plátne. Také bolo finále epického seriálu, ktoré priniesla DIGI SLOVAKIA svojim zákazníkom, partnerom a fanúšikom seriálu.

Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

4. Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

Pracujú na lepšom Slovensku, pracujú na krajšom svete okolo nás.

Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

5. Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

Koniec Hry o tróny, kultového fantasy seriálu z produkcie HBO, nastane už tieto dni. Káblová televízia HBO vysiela poslednú šiestu epizódu záverečnej ôsmej série príbehu súperiacich šľachtických rodov na fiktívnom kontinente Západozemí.

Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

6. Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

Druhá miniséria Mária Terézia, ktorá je pokračovaním projektu štyroch verejnoprávnych televízií, má za sebou prvú oficiálnu klapku. Filmový štáb minulý týždeň natáčal v Arcibiskupskom zámku a záhradách v Kroměříži. Na druhej sérii spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

7. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

8. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

9. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

10. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Najčítanejšie