Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá Ilustr.foto: 365.bank

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

05.04.2020 11:31 | Internet | Komerčný článok

Vplyvom aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu mnohí ľudia pracujú z domu. Efektívna práca na diaľku sa však nezaobíde bez efektívnych porád. Na čo sa zamerať a, naopak, čomu sa vyhnúť, aby sme dosiahli žiaduci výsledný efekt?

 

„Za posledné tri týždne sme svedkami toho, ako rýchlo sa svet vplyvom novej situácie digitalizuje. Všetko, čo sa dá, vybavujeme z domu. Online nakupujeme, riešime financie, ale aj pracujeme. Stanoviť presnú agendu meetingov na diaľku, manažovať ich priebeh, neskákať si do reči a skončiť načas sú základné predpoklady na ich efektívne fungovanie,“ uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Ešte predtým, ako začneme „meetingovať“, je potrebné zvoliť si vhodný nástroj a presvedčiť sa o tom, že každému členovi tímu všetko funguje tak, ako má. Na trhu sú pritom dostupné rôzne videokonferenčné platformy, ako napríklad Skype for Business, Zoom, Cisco Webex, GoToMeeting, Microsoft Teams a mnohé ďalšie. Po vyriešení technickej stránky prichádza na rad organizačná a personálna.

1. Oznámte vopred miesto aj agendu

V bežnom pracovnom živote si dohodneme miesto stretnutia už pri jeho plánovaní. To isté by sme mali spraviť aj v online svete. Preto je pri poradách na diaľku ideálne poslať termín stretnutia do kalendárov aj s URL adresou, prostredníctvom ktorej sa každý preklikne do spoločnej virtuálnej miestnosti. Pri vytváraní pozvánky by sme nemali zabudnúť ani na zadefinovanie agendy. Tak budeme mať istotu, že sa stretnú správni ľudia na správnom mieste a k téme, na ktorú sa budú môcť vopred pripraviť.

2. Mať zapnutý zvuk nestačí, zapnite si aj kameru

Ak vám to kvalita spojenia dovoľuje, vždy používajte aj kameru. Porada bez nej síce môže byť pre niektorých komfortnejšia, no na efektívnejšie fungovanie tímu a zachovanie interakcie je lepšie nechať ju zapnutú. Každý sa tak bude venovať tomu, čo sa od neho očakáva, nebude odbiehať ani sa venovať iným aktivitám. A takisto sa na stretnutie pripraví aj z vizuálnej stránky. To je dôležitý psychologický efekt, ktorý signalizuje, že už nie sme doma, ale v práci.

3. Začnite neformálne. Zvoľte niekoho, kto bude poradu viesť

Vytvoriť „ice breaker“ vo virtuálnom priestore môže byť zložitejšie, pretože tu nemáme až takú osobnú interakciu ako v tom fyzickom. Na tento účel môžeme napríklad využiť čas, pokým sa všetci nepripoja. Na neformálnu komunikáciu by sme nemali zabúdať, dokonca je vhodné cielene ju praktizovať. To môže byť úloha pre človeka, ktorý bude celú poradu aj viesť. Mať takúto osobu je pri poradách na diaľku veľmi dôležité na zachovanie jej efektívneho a vecného priebehu. Môže to byť človek, ktorý stretnutie iniciuje, zároveň sleduje agendu a dbá na to, aby sa meeting skončil načas. Výhodou porád z domu je fakt, že sa nemusíme nikam presúvať, a tak by nám ich správne načasovanie nemalo robiť problém.

4. Dajte priestor každému

Nie každý človek sa môže počas videohovoru cítiť komfortne. Preto je dôležité vytvoriť priateľskú atmosféru a vťahovať do diania všetkých zúčastnených. Ak si to situácia vyžaduje, aktívne sa pýtajme na ich názor a oslovme ľudí aj menovite. Aby nebola porada monológom jednej osoby, prípadne dialógom tých istých ľudí. Introvertnejšie povahy majú totiž vyššiu tendenciu nevstupovať do diskusií a byť skôr v úlohe pasívneho pozorovateľa. Správnym prístupom to môžeme efektívne a citlivo zmeniť.

5. Neskáčte si do reči

Porady na diaľku nie sú až také dynamické ako tie klasické a takisto pri nich treba vo vyššej miere dodržiavať určité zásady prejavu. Typickým príkladom je vyhnúť sa skákaniu do reči, resp. situácii, keď rozpráva viacero ľudí naraz. To, čo pri fyzickom kontakte nemusíme pociťovať až tak rušivo, nám totiž pri porade na diaľku môže spôsobovať značné komplikácie. Okrem toho platí aj pravidlo, že ak nerozprávate, stlmte si zvuk. Zamedzíte tým rušivé vplyvy, ktoré môžu vznikať vo vašej domácnosti a prenášať sa až k ostatným členom tímu. Hoci na trhu už existujú aj nástroje, ktoré ich vedia automaticky eliminovať, ešte nie sú bežným štandardom.



Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie