Apple a Google pripravujú platformu, ktorá vás upozorní na stretnutie s nakazeným

Apple a Google pripravujú platformu, ktorá vás upozorní na stretnutie s nakazeným

11.04.2020 11:19 | Internet | ČTK, mk

Technologickí giganti Apple a Google v piatok oznámili, že na boj proti koronavírusom chcú spoločne využívať užívateľské dáta z telefónov so systémami Android a iOS na vytvorenie platformy, vďaka ktorej budú ostatní užívatelia varovaní pred možným kontaktom s nakazenou osobou.

Podobné projekty vyvolávajú otázky o ochrane osobných údajov, Apple s Googlom ale sľubujú, že súkromie bude zaručené. Podľa Americkej únie občianskych práv sa zdá, že projekt sa snaží najväčším rizikám v oblasti ochrany súkromia predísť.

"Spoločnosti Apple a Google oznámili taký prístup, ktorý ako sa zdá, zmierňuje tie najhoršie ohrozenia súkromia," vyhlásila Jennifer Granicková z Americkej únie občianskych práv (ACLU).

Apple s Googlom uisťujú, že ich varovný systém bude založený na dobrovoľnej účasti, že všetky odoslané dáta budú anonymizované a že platforma nebude zbierať informácie o polohe používateľov na základe GPS. "Súkromie používateľov a ich bezpečie je na prvom mieste," uvádzajú obe firmy vo vyhlásení.

Systém bude fungovať tak, že si telefóny, ktorých majitelia vydajú súhlas s účasťou na projekte, pri blízkom kontakte vymenia pomocou rozhrania bluetooth základné informácie. Tie budú anonymizované a identitu užívateľov nebudú poznať ani Google s Applom. Ak sa u niektorého z užívateľov nákaza koronavírusu potvrdí, dostanú ľudia, ktorí s infikovaným prišli do kontaktu, upozornenie s výzvou, aby zostali v izolácii.

Odporúčame aj: Štát pripravuje aplikáciu, ktorá vás upozorní, že ste sa za posledných 14 dní stretli s nakazeným Covid-19

Google a Apple uviedli, že technológiu začali vyvíjať pred 14 dňami a dostupná by mohla byť v polovici mája. Tá následne umožní zdravotníckym organizáciám vytvoriť oficiálnu aplikáciu, ktorú si užívatelia stiahnu do telefónu.

V nadchádzajúcich mesiacoch chcú obe spoločnosti vyvinúť robustnejšiu bluetoothovú platformu, ktorá sa nebude sústrediť len na oficiálne aplikácie úradov a zdravotných inštitúcií, ale umožní zapojenie širšej verejnosti.

Apple s Googlom vo vyhlásení opakovane zdôraznili, že budú dbať na ochranu súkromia a na otvorenosť celého projektu. "Zverejníme všetky informácie o našej práci, aby to ostatní mohli podrobiť analýze," tvrdia spoločnosti.

Podobné projekty ako ten od spoločností Google a Apple pripravujú aj iné firmy či štáty, okrem iného Južná Kórea, Čína, Británia, Nemecko, Taliansko ale aj Slovensko a Česko. V Česku sa projekt volá múdra karanténa a príslušná aplikácia bude k dispozícii po Veľkej noci. Jej súčasťou je aj projekt mapové aplikácie Mapy.cz od spoločnosti Seznam.cz. Táto mapová aplikácia používateľa informuje o miestach, kde sa mohli dostať do kontaktu s nakazenými. Česká vláda chytrú karanténu považuje za kľúčový krok k postupnému uvoľňovaniu opatrení.Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Bývalý televízny redaktor posledné roky nemal čas chodiť do roboty na ministerstve. Venoval sa vlastnej firme a krízovej komunikácii.

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

 Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Spoločnosť na výrobu mäsiarskych výrobkov Mecom, ktorú prostredníctvom spoločnosti Carnibona kontroluje Penta, má aktuálne rozsiahlu kampaň, že jej výrobky sú zo slovenského mäsa. Propagovať novú stratégiu sa snaží aj ekonomický týždenník Penty – Trend. Na konci júla zverejnil PR rozhovor so šéfom Mecomu, v pondelok redakčný text, okolo ktorého sa za posledných 24 hodín diali zvláštne veci.

Najčítanejšie