Do opery či múzea z gauča? Takto svetovo a kultúrne sa vyžijete aj vo vlastnej domácnosti Foto: 4ka

Do opery či múzea z gauča? Takto svetovo a kultúrne sa vyžijete aj vo vlastnej domácnosti

22.04.2020 16:32 | Internet | Komerčný článok

Koncerty sú zrušené, lístky do divadla vám zatiaľ prepadnú a nič nebude ani z tohtoročných hudobných festivalov. Ako teda naplníte svoju túžbu po kultúre a umení?

 

Dobrým tipom na boj proti nude je sledovanie filmov a seriálov na Netflixe, no aj to dokáže unaviť, ak pred telkou strávite každý jeden večer. 

České filmy a kultové filmové klasiky s dabingom začali pribúdať aj na YouTube, najmä vďaka projektu Filmy česky a zadarmo z dielne oficiálneho distribútora, ktorý tak na túto sieť zavesil Pelíšky, Želary, Samotárov či desiatky ďalších titulov. 

Celé filmy na YouTube

Vybrať si ale môžete aj niečo pokojnejšie, náročnejšie alebo z druhého konca sveta!

Múzeá a galérie sú dostupné online

Na internet sa presúva aj Slovenská národná galéria. Jej kanály by vám nemali chýbať v odberoch ani potom, ako z domu opäť vyjdú bežní influenceri. SNG je v týchto dňoch oveľa aktívnejšia na svojom Facebooku, YouTube, Instagrame aj špeciálnom portáli Webumenia.sk

Svojou výstavou vás prevedie napríklad výtvarníčka Anna Daučíková a zamestnanci sľubujú, že obsah bude naďalej pribúdať vo vysokom tempe. 

Danubiana zas do virtuálneho 3D posadila aktuálnu prehliadku domáceho umelca Pasta Onera Bratstvo večnej lásky. Za kliknutie stojí už len kvôli úžasnej architektúre galérie na brehu Dunaja. 

Galéria Danubiana

Online prehliadku nasnímanú 360° kamerami ponúka tiež svetoznámy parížsky Loure, ale uznávame, že klikanie myšou môže byť trochu nuda. 

Do jeho priestorov sa radšej pozrite prostredníctvom videí z kanálu Wanderlust. Sú v 4K rozlišení, takže budú skvele vyzerať aj na televízore vo vašej obývačke.

Wanderlust vás navyše presunie aj do miest po celom svete, napríklad Vietnamu, Cannes, Monaka alebo priamo okolia Big Benu v Londýne. Keďže cestovať sa teraz nedá, môže ísť o jediný spôsob, ako v najbližších mesiacoch prevetrať svoje túlavé topánky.

Nevyčerpateľný zoznam ponúka priamo Google

Pokiaľ to všetko zvládnete a stále nebudete mať dosť, ďalšie typy vám podsunie portál Google Arts & Culture. Čo tak 10 svetových múzeí nasnímaných v 360° StreetView? Alebo pár tipov na tie najkrajšie knižnice na svete?  

Múzeá online

Opery, čítačky a rozprávky pre deti

Pokiaľ chcete naozaj len sedieť a pozerať bez siahania na počítač alebo displej mobilu, môžete si sadnúť pred niektorú z opier Newyorskej Metropolitnej Opery

Ide o diela, ktoré boli nakrútené pre potreby distribúcie vo veľkých kinách a multiplexoch. Aj preto ich na oficiálnych stránkach nájdete každý deň dostupné formou on-demand vždy iba 23 hodín po každom “odvysielaní”.

Do tejto opery nemusíte vo formálnom obleku, môžete bez hanby zaspať na gauči a výhodou sú aj anglické titulky.

Opera online

Aktívni začali byť aj slovenskí divadelní herci. Pokiaľ vám chýba materinský jazyk, prostredníctvom podcastov denníka SME číta každý deň jednu rozprávku Robert Roth. A vôbec neplatí, že sú určené výhradne pre deti. 

Podobnú aktivitu, hoci len u seba doma so streamom z vlastného mobilu, má na svojom Instagrame aj herečka Zuzana Fialová.

Knihy, na ktoré ste doteraz nemali čas

Nemusíte však stále pozerať iba do displejov mobilov alebo na obrazovku počítača. Počas večerov bude ten správny čas aj na knihy. 

Kníhkupectvá sú síce zatvorené, ale mnohé vám zakúpené knihy doručia alebo vydajú cez špeciálne okienka. Takto ich navyše podporíte v ťažkých časoch, kedy sa môžu dostať do veľkých finančných problémov. 

Tipy na to, čo čítať, dáva každý týždeň napríklad Martinus. Denník N zas oslovil ôsmich slovenských spisovateľov, ktorí sa podelili s tým, čo majú aktuálne na svojom nočnom stolíku. 

Zostaňte v kontakte so svojimi blízkymi

Vďaka aplikácii Moja 4ka v mobile nemusíte z domu vychádzať ani kvôli plateniu faktúr za naše služby. Z mobilu uhradíte aj paušál SLOBODA ∞ +, s ktorým získate okrem nekonečných dát aj nekonečné volania a SMS v celej EÚ. To preto, aby ste aj počas karantény mohli zostať v kontakte so svojimi blízkymi.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie