Deti sa môžu stať vplyvom korona karantény samostatnejšími, empatickejšími a budú sa tešiť do školy Zdroj: 365.bank

Deti sa môžu stať vplyvom korona karantény samostatnejšími, empatickejšími a budú sa tešiť do školy

06.05.2020 12:43 | Internet | Komerčný článok

V dôsledku pandémie koronavírusu sú ešte stále zavreté školy aj škôlky, deti sa učia z domu a chýba im osobný kontakt so spolužiakmi či s učiteľmi. V tejto situácii je dôležité s nimi komunikovať, pričom odniesť si môžu aj niečo pozitívne. Väčšiu samostatnosť i empatiu voči druhým, vnímanie pridanej hodnoty učiteľov, ale aj lepšiu zručnosť pri používaní online technológií na vzdelávanie. 365.bank prináša brožúru, ktorá bude nápomocná rodičom pri doterajšej komunikácii a pomôže im lepšie pochopiť koronavírus. Zároveň dopĺňa aj pohľad poradenskej psychologičky na možné pozitíva karantény.

 

Komunikácia s deťmi je veľmi dôležitá, mnohí rodičia sa s novou situáciou dobre popasovali a vysvetlili im to najpodstatnejšie. „Deti sa veľa pýtajú, často aj na to isté, a rodičom už môže dôjsť inšpirácia. Vhodnou formou, ako možno zodpovedať zvedavé otázky najmenších, sú rozprávky, príbehy, prípadne divadielko s hračkami. Tieto metódy sú im blízke a ľahšie im pripomenú, čo sa v týchto dňoch deje,“ vysvetľuje psychologička Júlia Luptáková. Podľa jej slov je pritom v týchto časoch dôležité aj to, aby rodičia mysleli na svoju osobnú psychohygienu.

Veľmi šikovnou pomôckou k tomu, čo už svojim deťom rodičia povedali, môže byť aj brožúrka, ktorá rozpráva príbeh koronavírusu detským jazykom a ilustruje, ako sa dostal z ďalekej Číny až na Slovensko. Ako sa preniesol zo zvieraťa na človeka a čo všetko musia teraz ľudia spraviť, aby zabránili jeho ďalšiemu šíreniu. Edukatívny príbeh koronavírusu podaný detskou formou si rodičia môžu stiahnuť v elektronickej forme na stránke www.viruschodprec.sk. Autorom e-knihy " Choď preč, Covid 19! " je redakčný tím pre predškolskú ilustráciu vydavateľstva CCPPG, ilustrátorom Nie Hui a slovenskú edíciu vydala Agentúra SIGNUM.

Na rozdiel od škôlkarov, deti v staršom veku si uvedomujú a prežívajú situáciu súvisiacu s pandémiou o čosi intenzívnejšie. Nechodia do školy ani na školské výlety a už vyše mesiaca sa musia učiť so svojimi rodičmi z domu.

„Počas karantény môžu rodičia deťom pripomínať, aké dôležité sú priateľstvá a medziľudské vzťahy, ktoré im teraz chýbajú. Keďže sa aktívne podieľajú aj na ich výučbe, je to výborná príležitosť, ako vyzdvihnúť dôležitosť rôznych povolaní – učiteľov, doktorov, vedcov, ale aj sociálnych skupín a spoločenstiev – cirkví, seniorov, chorých ľudí a pod. Rozvíjajú tým u nich empatiu voči ostatným, všeobecný rozhľad a informovanosť,“ hovorí J. Luptáková.

Deti sa v aktuálnej situácii môžu naučiť väčšej samostatnosti, pretože niektoré informácie si musia dohľadať aj sami. Rodičia im totiž nemusia vedieť pomôcť úplne so všetkým. Výhoda je, že keď si vytvoria tento návyk, budú ho uplatňovať aj neskôr v škole. V domácom prostredí prebieha vzdelávanie úplne inak, a keď sa deti vrátia do starých koľají, budú si viac vážiť informácie, ktoré k nim prúdia, ale aj prácu učiteľov a samotné vzdelávanie. Dokonca sa môžu začať tešiť z chodenia do školy a ich správanie sa na vyučovacích hodinách zlepší.

Nielen výučba, ale aj kontakt s blízkymi na diaľku môže deťom počas týchto dní ukázať nové a hlavne užitočnejšie spôsoby využitia technológií. Už to totiž nebude iba prvoplánová zábava alebo hry, ktoré je vhodné minimalizovať, ale online interakcia s okolím, ktorá je alternatívou práve počas sociálneho dištancu.

Osobitou skupinou detí, ktorým treba venovať pozornosť, sú aj tínedžeri. Tí majú prístup k viacerým zdrojom informácií, hlavne prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Sledujú rôznych influencerov a komunikujú na diaľku so svojimi rovesníkmi, s ktorými si informácie potom vymieňajú.

„Dôležité je podporovať kritické myslenie a vzdelávať ich o tom, že nie všetky informácie, s ktorými sa stretnú, sú aj pravdivé. Koronavírus je len jeden z príkladov, na ktorom môžu vidieť, aké dôležité je sledovať odborníkov a relevantné médiá. Práve v súvislosti s koronou totiž zarezonovali aj viaceré hoaxy. Budovať povedomie má veľký význam už u mladých ľudí a práve aktuálna situácia môže byť akýmsi aktualizačným momentom,“ dopĺňa Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365 banky, ktorá sa ako inštitúcia dlhodobo angažuje proti šíreniu dezinformácií, hoaxov a konšpirácií.

Jedným zo spôsobov, ako si môžu aj mladí ľudia overiť dôveryhodnosť zdrojov, je webová stránka konspiratori.sk. Tá vytvára a pravidelne aktualizuje zoznam najznámejších dezinformačných webov, ktorým je potrebné sa vyhnúť. Rodičia by mali dohliadnuť aj na to, aké známe osobnosti ich dieťa sleduje na sociálnych sieťach a či neinklinujú k šíreniu konšpiračných teórií alebo dezinformácií. Tínedžeri ich totiž vnímajú ako autority, akceptujú ich a osvojujú si ich názory. V prípade sporného obsahu je najlepšie takéto profily prestať sledovať.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie