Ako si vybrať správny monitor? Toto sú tie najlepšie do kancelárie aj na hry Foto: Swan

Ako si vybrať správny monitor? Toto sú tie najlepšie do kancelárie aj na hry

26.06.2020 13:18 | Internet | Komerčný článok

Mnohí z nás trávia pred počítačom aj 5 až 6 hodín denne, prípadne od neho požadujú ešte aj poriadnu zábavu pri hraní najnovších hier alebo maximálnu kvalitu filmov a seriálov zo streamovacích služieb. 

 

Ani ten najlepší počítač vám však nebude na nič, kým k nemu nepripojíte monitor. Že máte notebook a podobné problémy sa vás netýkajú? Môžete si byť istí, že pokiaľ si svoju plochu rozšírite o ďalšiu obrazovku, už nikdy sa nebudete chcieť vrátiť späť! Vaša produktivita niekoľkonásobne narastie a nebudete veriť, že ste doteraz mohli pracovať iba s jedným displejom. 

Vybrať si ten správny model, keď sú ich technické parametre plné rôznych čísel a skratiek, však môže dať zabrať. Vybrali sme preto obrazovky z piatich kategórií a ponúkame vám tie najlepšie modely pre nenáročné kancelárske krysy aj hard-core hráčov.

Základ na internet, Word, Excel a nejaké tie filmy

Tie najlacnejšie monitory kúpite už za výrazne menej než 100 eur, lenže v tomto prípade platí, že prílišné šetrenie sa naozaj neoplatí. Ide predsa o vaše oči a ich maximálne pohodlie. 

Skúste sa vyhnúť TN panelom, ktoré najmä pri pohľade zboku výrazne strácajú sýtosť farieb. Lepšou voľbou bude IPS technológia a úplnou nevyhnutnosťou aspoň jedno HDMI a Full HD rozlíšenie. 

Veľkosť uhlopriečky už necháme na vás. 24 palcov sa javí ako optimálny štandard, od ktorého sa potom posuniete ďalej. Philips 243V7QJABF za 98 eur by mal spĺňať všetko potrebné pre nenáročného používateľa. 

Philips 243V7QJABF

Ak chcete niečo navyše, napríklad vyšší kontrast alebo tzv. pivot, ktorý zabezpečí výškové polohovanie monitoru, bude tu napríklad iiyama ProLite XB2481HS-B1 za 150 eur či profesionálne pôsobiaci Dell U2415 UltraSharp, ktorý má takmer všetky druhy konektorov, aké si len viete predstaviť. Zaň už dáte 250 eur

iiyama ProLite XB2481HS-B1

To najlepšie pre hráčov s výkonnými mašinami 

Aktuálnym hitom vo svete gamingu sú monitory s vyššou obnovovacou frekvenciou, ktoré naplno využijú schopnosti moderných grafických kariet.

ASUS TUF GAMING VG24VQ očarí bleskovou 1 ms odozvou, no hlavne pracuje s unikátnou 144 Hz technológiou, ktorá podľa výrobcu dokonca dokáže ponúknuť výhodu pri niektorých strieľačkách. Obraz bude plynulejší a protivníkov uvidíte o niečo skôr. Je tiež mierne zakrivený, čo ale zo začiatku nemusí vyhovovať každému. 

Konkurenčný Acer Nitro ponúkne “iba” 75 Hz, no už začína experimentovať s väčšou 27-palcovou uhlopriečkou a hlavne 2K rozlíšením, pretože Full HD sa na väčších obrazovkách predsa len môže javiť ako trochu málo. 

Oba monitory sa pohybujú v rozmedzí 220 až 270 eur

144 Hz monitor

4K už nie je hudbou budúcnosti ani drahým výstrelkom

Máte šťastie! Ceny 4K monitorov klesli tak nízko, že obrazovku so štyrikrát vyšším počtom bodov a tým pádom aj štyrikrát jemnejším obrazom už môžete získať za menej ako 380 eur. Presne toľko stojí LG 27UL600-W.

Počítať treba s trochu väčšou 27-palcovou uhlopriečkou, výhodou sú však rovno dva HDMI porty, ak by ste chceli okrem počítača pripájať aj Xbox alebo set-top-box.

Panel tiež funguje so štandardom HDR, takže podporované filmy a seriály budú vyzerať ešte o niečo lepšie.

4K monitor

Niečo futuristické pre technologických nadšencov?

Na svojom stole môžete mať aj niečo, čo tam rozhodne neleží len tak hocikomu, už na prvý pohľad zaujme a pritom je aj mimoriadne praktické. 

Porozmýšľať môžete nad kategóriou ultrawide monitorov, teda super-širokých obrazoviek, ktoré navyše vôbec nemusia stáť príliš veľa. 29-palcové Full HD panely s pomerom strán 21:9 predáva LG už za menej ako 300 eur.

Nás by však zaujal rovno Quad HD panel (3 440 x 1 440) s 34-palcovou plochou a pripojením cez praktické USB-C, ktoré dokáže rovno nabíjať niektoré novšie notebooky, takže na stole ušetríte minimálne jeden zbytočný a škaredý kábel. V e-shopoch hľadajte LG 34UC99 za 780 eur

Ultrawide monitor

Takýto superširoký monitor teoreticky nahradí aj dva klasické, na jednej polovici si totiž môžete rozbaliť napríklad wordovský dokument a na druhej sledovať obľúbeného video, prípadne pracovať v grafickom editore. 

A keď už budete mať svoju novú pracovňu zariadenú tou najlepšou technikou, nezabúdajte ani na spoľahlivé a rýchle pripojenie k internetu. Optický internet od SWANu môže mať rýchlosť až 1 Gbit/s. Menej nároční zákazníci si však môžu vybrať z programov už od 9,99 eur mesačneMinisterstvo reaguje na Kotlebu: Bromhexin s vodkou COVID-19 nelieči, práve naopak (VIDEO)

Ministerstvo reaguje na Kotlebu: Bromhexin s vodkou COVID-19 nelieči, práve naopak (VIDEO)

Šéf ĽSNS Marian Kotleba donedávna šíril hoaxy a dezinformácie, ktorými spochybňoval epidemiologické opatrenia pri nákaze COVID-19. Nakoniec sám na COVID-19 ochorel.

Jaroslav Rezník je v karanténe, zasadnutie Rady RTVS sa odkladá

Jaroslav Rezník je v karanténe, zasadnutie Rady RTVS sa odkladá

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník je v karanténe, pretože bol v bezprostrednom kontakte s blízkym spolupracovníkom, u ktorého bol v rámci preventívneho testovania v RTVS odhalený pozitívny výsledok na COVID-19.

Denníka Pravda sa vráti k zverejňovaniu čísel v audite ABC SR

Denníka Pravda sa vráti k zverejňovaniu čísel v audite ABC SR

Koncom októbra začne kancelária ABC SR zverejňovať aj údaje o tlačených a predaných nákladoch denníka Pravda.

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie za výnimočné líderstvo počas krízy od magazínu Global Finance

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie za výnimočné líderstvo počas krízy od magazínu Global Finance

Prestížny medzinárodný magazín Global Finance včera udeľoval ocenenia pre banky a finančné inštitúcie, za reakcie na globálnu pandémiu a išli ďaleko nad rámec v pomoci klientom, pri ochrane svojich zamestnancov a ktoré súčasne poskytovali kritickú podporu celej spoločnosti, informuje banka v tlačovej správe.

Speváčka Lea Daniš je novou moderátorkou Rádia Europa 2 (VIDEO)

Speváčka Lea Daniš je novou moderátorkou Rádia Europa 2 (VIDEO)

Novou tvárou Rádia Europa 2 je moderátorka Lea Daniš, ktorá do Radio Services prestúpila z metropolitného Rádia VIVA.

Pozor, leták je chybný. Testovanie bude len v sobotu a v nedeľu (FOTO)

Pozor, leták je chybný. Testovanie bude len v sobotu a v nedeľu (FOTO)

V utorok si veľká časť obyvateľov Slovenska našlo v schránkach leták od štátu s podrobnosťami o tom, ako prebehne celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19.

SledovanieTV sa rozširuje na ďalšie platformy vrátane Amazon Fire TV Stick

SledovanieTV sa rozširuje na ďalšie platformy vrátane Amazon Fire TV Stick

SledovanieTV, populárny český poskytovateľ televízie cez internet, rozširuje ponuku platforiem, na ktorých je možné službu využívať. Potvrdzuje tým svoju pozíciu IPTV služby s najširšou podporou platforiem a zariadení nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku.

Profesionáli z call centra Slovenskej sporiteľne oddnes pomáhajú v boji s koronavírusom

Profesionáli z call centra Slovenskej sporiteľne oddnes pomáhajú v boji s koronavírusom

Desať expertov z call centra Slovenskej sporiteľne oddnes posilnilo kapacity štátnej infolinky a pomáha odpovedať na otázky ľudí ohľadom COVID-19.

Pre ľudí z médií a kultúry budú špeciálne odberné miesta v Mlynskej doline

Pre ľudí z médií a kultúry budú špeciálne odberné miesta v Mlynskej doline

Ministerstvo obrany sa rozhodlo vyjsť v ústrety médiám a kultúre.

Vyhlásenie: Riaďme sa odporúčaniami odborníkov a nie hoaxami

Vyhlásenie: Riaďme sa odporúčaniami odborníkov a nie hoaxami

"Prosíme, prestaňte sa zahrávať so životmi zraniteľných, zdravotníkov ale aj nás všetkých," píšu v spoločnom vyhlásení Liga proti rakovine, Plamienok a Dobrý anjel, organizácie, ktoré pomáhajú chorým, ľuďom v ťažkej situácii, rodičom, ktorí prídu o dieťa. Reagujú tak na nárast dezinformácií, ktoré ohrozujú zraniteľných, zdravotníkov a aj všetkých ostatných.

Najčítanejšie