Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok Ilustr. reprofoto youube BIS

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

06.07.2020 15:30 | Internet | ČTK

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

 

Niektorí iránski činitelia incident pripočítajú kybernetickej sabotáži. Iránska najvyššia bezpečnostná rada oznámila, že príčinu požiaru pozná, ale z bezpečnostných dôvodov nebude zatiaľ oznamovať bližšie informácie, píše agentúra Reuters.

Prevádzka v Natanze, asi 250 kilometrov od Teheránu, patrí k niekoľkým zariadeniam, ktoré pravidelne monitoruje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Iránska organizácia pre atómovú energiu najprv informovala, že sa incident v Natanze stal skoro ráno vo štvrtok. Zariadenie sa nachádza v púšti v centrálnej provincii Isfahán. Neskôr zverejnila fotografiu jednopodlažnej tehlovej budovy s čiastočne obhorenou strechou a múrmi. Vytrhnuté dvere naznačovali, že sa na mieste odohral výbuch.

"Reakcia na kybernetické útoky sú súčasťou iránskej obrannej sily. Ak sa preukáže, že naša krajina bola napadnutá kybernetickým útokom, budeme reagovať," uviedol šéf civilnej obrany Gholámrezá Džalál vo štvrtok večer v štátnej televízii.

Vo štvrtok iránska štátna agentúra IRNA zverejnila článok, ktorý hovoril o možnej sabotáži zo strany nepriateľov, ako sú Izrael či Spojené štáty, ani jeden štát však z útoku priamo neobvinila.

Tri nemenovaní iránski činitelia uviedli, že príčinou požiaru podľa nich bol kybernetický útok. Podľa Reuters však svoje tvrdenia nepodložili dôkazmi. Jeden činiteľ povedal, že útok bol zacielený na halu, kde sa zostavujú odstredivky na obohacovanie uránu a doplnil, že nepriatelia Iránu spáchali podobné útoky už v minulosti. Ďalší dva činitelia bez uvedenia dôkazov poznamenali, že za útokom mohol stať Izrael.

Na otázku novinárov ohľadom nedávnych incidentov hlásených u strategicky dôležitých iránskych zariadení izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvetil: "Evidentne do toho nemôžeme preniknúť".

V roku 2010 bol počítačový červ Stuxnet, ktorého vývoj mnohí pripisujú Spojeným štátom a Izraelu, odhalený po tom, čo bol použitý k útoku na zariadenia v Natanze.

Prevádzka v Natanze bol postavená tajne, bez toho aby o tom vedela MAAE, ale v roku 2002 o ňom informovala iránska opozičná skupina. Irán existenciu zariadení priznal v roku 2003.

Podzemné zariadenie v Natanze je naďalej kľúčovou súčasťou iránskeho programu na obohacovanie uránu. Irán však odmieta, že by sa usiloval o vývoj jadrových zbraní a tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na mierové účely.

Irán svoj jadrový program obmedzil výmenou za zrušenie väčšiny medzinárodných sankcií na základe dohody so šiestimi svetovými mocnosťami v roku 2015. Potom, čo Spojené štáty od dohody pred dvoma rokmi odstúpili a zaviedli proti Iránu nové sankcie, začala islamská republika časti dohovoru vypovedať.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie