Musk zrejme predá desať percent svojich akcií v Tesle, podvolí sa ankete na twitteri

Musk zrejme predá desať percent svojich akcií v Tesle, podvolí sa ankete na twitteri Reprofoto youtube Townhall media

Elon Musk zrejme predá desať percent svojich akcií v Tesle. Podvolí sa výsledku hlasovania užívateľov twitteru, ktorých sa na to spýtal v reakcii na kritiku, že neplatí svoj spravodlivý podiel na daniach. Informovala o tom agentúra Reuters. Ankety sa zúčastnilo 3,5 milióna užívateľov twittera. Za predaj akcií hlasovalo 57,9 percenta z nich.

"V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že nerealizované zisky sú prostriedkom na vyhýbanie sa daniam, takže navrhujem predaj desiatich percent svojich akcií Tesly. Podporujete to?" formuloval v sobotu Musk otázku na twitteri. "Výsledkom hlasovania sa podvolím, nech už to dopadne akokoľvek," dodal.

Ku koncu júna predstavoval Muskov podiel v automobilke Tesla približne 170,5 milióna akcií a predaj desiatich percent z nich by podľa výpočtov agentúry Reuters na základe piatkovej uzávierky vyniesol takmer 21 miliárd dolárov.

Pred týždňom Musk na twitteri napísal, že predá akcie Tesly v hodnote šesť miliárd dolárov a venuje ich Svetovému potravinovému programu OSN (WFP). Podmienil to tým, že organizácia zverejní viac informácií o tom, ako s peniazmi nakladá.

Jeho brat Kimbal Musk v piatok predal 88.500 akcií Tesly a stal sa tak posledným členom predstavenstva, ktorý sa zbavil veľkého množstva akcií Tesly, ktoré dosiahli tento týždeň rekordné hodnoty.

Musk hlasovanie vyhlásil po tom, čo sa v americkom Kongrese objavil návrh na zdanenie majetku miliardárov, ktoré by pomohlo financovať sociálne a klimatické programy prezidenta Joea Bidena. V skorších príspevkoch šéf Tesly miliardársku daň kritizoval, napísala agentúra Reuters.

Šéf Tesly je teraz podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg najbohatším človekom sveta s majetkom v hodnote 338 miliárd dolárov. Trhová hodnota Tesly, najhodnotnejšej automobilky sveta, začiatkom minulého týždňa prvýkrát prekonala hranicu bilióna dolárov.

Musk v Tesle vlastní podiel zhruba 23 percent. Podiely má aj v ďalších úspešných spoločnostiach, napríklad v SpaceX.