Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má dôkazy

Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má dôkazy Ilustr. reprofoto youtube BIS

Ukrajina má dôkazy, že za rozsiahlym kybernetickým útokom na systémy štátnych úradov stálo Rusko. S odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva pre digitálnu transformáciu o tom informovala agentúra AFP.

Kvôli útoku hackerov v piatok nefungovali napríklad internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničných vecí a ďalších štátnych inštitúcií, vinu za napadnutie serverov pripísal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady "špecialistom z Ruska".

"Všetky dôkazy ukazujú na to, že za týmto kybernetickým útokom stálo Rusko. Moskva pokračuje vo vedení hybridnej vojny," uviedlo ukrajinské ministerstvo. "(Dôvodom) nie je len snaha zastrašiť spoločnosť, ale aj destabilizovať situáciu na Ukrajine, zastaviť prácu verejného sektora a poškodiť dôveru Ukrajincov v úrady," citovala z dokumentu AFP.

"Nemáme s tým nič spoločné. Rusko za tými kybernetickými útokmi nestálo," povedal stanici CNN hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore na stanici CNN. "Ukrajinci vinia Rusko zo všetkého, dokonca aj z toho, keď je u nich zlé počasie," dodal.

Podľa ukrajinskej tajnej služby SBU sa hackerský útok zameral celkom na sedem desiatok webov vládnych úradov, ale aj neziskových organizácií a ďalších inštitúcií. Americká softvérová spoločnosť Microsoft v príspevku na blogu uviedla, že útok bol závažnejší, než sa spočiatku myslelo, a že cieľom škodlivého počítačového programu, takzvaného malwaru, jednoznačne bolo uviesť napadnuté systémy mimo prevádzky a nie získať výkupné.

Incident prišiel v čase silnejúceho napätia v regióne, keď Rusko pri hranici s Ukrajinou zhromaždilo desaťtisíce vojakov. Len niekoľko hodín pred napadnutím vládnych webov ukrajinská veľvyslankyňa vo Washingtone Oksana Markarovová televízii CBS News povedala, že Ukrajina vidí hackerské útoky ako prípadnú predohru ruskej invázie.