Chcete pomôcť ľuďom na Ukrajine? Prinášame zoznam organizácií aj kam pomoc smeruje

Chcete pomôcť ľuďom na Ukrajine? Prinášame zoznam organizácií aj kam pomoc smeruje Ilustr. foto: Polícia SR

V našom susednom štáte prebiehajú ťažké boje, pri ktorých umierajú a sú zranení nielen vojaci, ale aj civilisti, deti Státisíce ľudí sú nútení opustiť svoje domovy. Mnohí z nich potrebujú základnú pomoc. Slovenské mimovládne organizácie sa okamžite zmobilizovali, aby pomohli ľuďom v núdzi. Nižšie nájdete aktuálny zoznam organizácií, ktoré priamo pôsobia na Ukrajine, spolupracujú s partnerskými organizáciami na mieste alebo pomáhajú ľuďom, ktorým sa podarilo ujsť z Ukrajiny na Slovensko. Zoznam pripravili v darcovskom systéme DARUJME.sk:

 Darovať môžete cez:

Človek v ohrození – https://clovekvohrozeni.sk/pomoc-ukrajina/

Dary budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu: ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených rodín a jednotlivcov. Vyzbierané peniaze pomôžu zabezpečiť pitnú vodu a jedlo, psychosociálnu podporu, bezpečné ubytovanie a pokryjú ďalšie vzniknuté humanitárne potreby. Organizácia Človek v ohrození dlhodobo realizuje aktivity na Ukrajine. Časť peňazí bude použitá na základné potreby ukrajinských utečencov na Slovensku.

Nadácia Integra – https://integra.sk/kampane/kriza-na-ukrajine/

Svojím darom podporíte opatrenia, ktoré v čase núdze poslúžia ľuďom na úteku priamo na Ukrajine alebo v okolitých štátoch, najmä v Poľsku a na Slovensku. Na Ukrajine pomohli zriadiť dočasné útočisko pri Kyjeve pre ľudí v pohybe a priamo tam poskytujú pomoc.

Slovenská katolícka charita – https://charita.darujme.sk/ukrajina/

Výnos bude použitý na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb. Zbierka prebieha v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, dlhodobým partnerom Slovenskej katolíckej charity.

Sme spolu – UkraineSlovakiaSOS – https://smespolu-ukraineslovakia.darujme.sk/sos/

Organizácia pomáha ľuďom v núdzi na Ukrajine už od roku 2014. Teraz potrebuje urgentne zabezpečiť zdravotnícky materiál, spacáky či hygienické potreby pre obete vojny. Informácie o miestach zbierok, kde môžete priniesť potrebné veci, nájdete tu.

Úsmev ako dar – https://usmev.darujme.sk/susedska-pomoc-ukrajine/

Organizácia Úsmev ako dar zameriava svoju pomoc na rodiny, ktoré pred hrozbou vojny museli utiecť z východu Ukrajiny do Užhorodu. Žijú v skromných príbytkoch a sú vďační za každú pomoc. Peniaze budú použité na úhradu energií, liekov a zdravotných pomôcok či lekárskych úkonov.

Depaul Slovensko – https://depaulslovensko.darujme.sk/pomoc-ukrajine/

Depaul Slovensko chce vyzbieranými peniazmi pomôcť kolegom z Depaul Ukrajina. Potrebujú finančnú pomoc, ktorá im v týchto kritických dňoch umožní ďalej pomáhať, a to nielen ľuďom na ulici, ale aj ďalším, ktorí kvôli vojne ušli alebo stratili svoj domov. Zbierkou bude financovaná humanitárna pomoc podľa potrieb, ktoré budú na ukrajinskej strane. Ak sa situácia zhorší a kontakt bude prerušený, peniaze budú použité na pomoc ukrajinským utečencom na Slovensku.

ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi – https://acn-slovensko.darujme.sk/ukrajina-fd278/

Peniaze budú využité na poskytovanie jedla, vody, zdravotnej starostlivosti či úkrytu obetiam vojny a obrovskému množstvu ľudí, ktorí sa dali na útek. Ďalej z nich bude financovaná okamžitá pomoc obyvateľom diecéz v núdzi v regiónoch Charkova, Záporožia, Donecka, Odesy a na Kryme. Peniazmi tiež umožníte 4 789 kňazom a 1 350 rehoľným sestrám naprieč Ukrajinou, aby mohli naďalej pomáhať núdznym v ich farnostiach.

Magna – https://donate.magna.org/sk/ukrajina/

Organizácia Magna dlhodobo poskytuje pomoc hlavne v oblasti zdravotnej starostlivosti na Ukrajine a má tam aktuálne zásoby liekov a zdravotníckého materiálu. Jej pracovníci sú práve teraz v teréne. Váš dar im umožní pomôcť ľuďom postihnutým vojnou, medzi ktorými je aj viac ako 300-tisíc detí.

UNICEF – https://www.unicef.sk/ukrajina/

Vaše príspevky budú použité na pomoc deťom a ich rodinám, konkrétne na zabezpečenie ich základných potrieb: jedla, liekov, strechy nad hlavou, prístupu k čistej vode a psychosociálnej pomoci.

Spojená výzva mimovládnych organizácií – https://www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine

Výzva vznikla v spolupráci s viacerými slovenskými mimovládnymi organizáciami. Ide primárne o humanitárnu pomoc na Ukrajine, alebo v prípade eskalácie pomoc tým Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať bezpečie na území našej krajiny. Financie pomôžu zabezpečiť hlavne pitnú vodu, potravinové a hygienické balíčky či lieky a iné zdravotnícke potreby, ale aj právnu a psychologickú pomoc.

Ukrajinský červený kríž – https://redcross.org.ua/en/

Červený kríž bude môcť vďaka vašim príspevkom okamžite poskytovať prvú pomoc v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotníckym službám a humanitárnu pomoc všetkým ľuďom v núdzi.

Pomáhajú aj slovenskí operátori

Zoznam organizácií na Ukrajine, ktoré môžete priamo podporiť: https://www.feminists.co/support-ukraine?fbclid=IwAR1_auKU3CtWRYKHi1a9R4HbQMm4yO3Xjo-eKy6gasVLAXBPF5ZV1B_TvPk

Ak organizujete pomoc pre Ukrajinu, ozvite sa na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Zoznam pripravili v darcovskom systéme DARUJME.sk, v ktorom sa zoznam aktualizuje.