Orange vypne svoju 3G sieť

Orange vypne svoju 3G sieť Ilustr. foto: Orange

Orange po viac ako 17 rokoch vypne svoju 3G sieť. Jej plnohodnotnú funkčnosť garantuje len do 31. decembra 2023. 

Mobilná dátová sieť tretej generácie slúžila zákazníkom od roku 2006. Medzičasom ju plnohodnotne nahradila novšia 4G a najmodernejšia 5G sieť a práve na rozvoj týchto sa chce operátor strategicky zamerať. „Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete plánujeme využiť pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie. Plnohodnotnú funkčnosť 3G siete garantujeme všetkým zákazníkom do konca tohto roka," vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

5G sieťou pokrýva Orange aktuálne 65,6 % populácie Slovenska v 584 mestách a obciach a pokračuje v jej rozširovaní aj naďalej.

Ako píše operátor v tlačovej správe, absolútnej väčšiny zákazníkov sa vypnutie 3G siete nijako nedotkne, nakoľko drvivá väčšina prevádzky sa uskutočňuje v iných mobilných sieťach, ako je 3G sieť. Operátor však vyzýva zákazníkov, aby si overili, akú sieť podporuje ich zariadenie. "Pokiaľ ich zariadenie podporuje len 2G/3G sieť a zákazníci ho využívajú aj na prístup k internetu, je potrebné si do konca roka zabezpečiť zariadenie podporujúce 4G sieť. Rovnako je dôležité overiť typ SIM karty - v prípade, že zákazník využíva staršiu SIM kartu, ktorá nepodporuje prístup do 4G/5G siete, je potrebné požiadať o jej výmenu za novú. Táto výmena je bezplatná."

S technickým vypínaním 3G siete začne Orange v januári 2024, vypínanie bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách a definitívne ukončeniu tohto procesu je naplánované na koniec februára 2024.